Co je zdarma, neumíme moc využívat. Prevenci zanedbává většina z nás

aktualizováno 
O preventivní lékařská vyšetření, která jsou zdarma, Češi stále moc nestojí. Prohlídky v hodnotě zhruba 200 až 470 korun využívá pravidelně jen asi 40 procent dospělých. Léčba rakoviny přitom přijde až na 1,5 milionu korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Měření tlaku, infarkt, srdce, srdeční choroby

Vážná nemoc je nejen nápor na nervy, ale dokáže prudce srazit i příjem rodiny. Využívat peníze, které vložíme do veřejného zdravotního pojištění, ve prospěch vlastního zdraví a na včasné odhalení zdravotního problému ale stále příliš neumíme. Češi jdou většinou k lékaři, až když dá choroba o sobě vědět a začnou mít vážné zdravotní problémy.

V péči o zdraví vychází varovné údaje

Třeba na měření cholesterolu v krvi, které pomáhá odhalit vznik srdečních a cévních onemocnění, chodí většinou lidé až po padesátce. O tuto prevenci bychom se však měli poprvé zajímat v plnoletosti a dále od 30 let v pravidelných desetiletých intervalech.

Obdobně jsme na tom i s preventivním vyšetřením hladiny cukru v krvi, kterým lze včas odhalit cukrovku. Podle aktuálního průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky podstoupilo tuto prevenci během posledních 12 měsíců jen zhruba 42 procent dospělé populace. A varovná čísla vycházejí v průzkumu i u dalších preventivních vyšetření.

Na zdravotní pojištění platíme tisíce korun

Do kasičky veřejného zdravotního pojištění přitom platíme rok od roku stále vyšší částky. Například ženy v domácnosti odvádějí zdravotním pojišťovnám nyní téměř 13 tisíc korun za rok. Živnostníci a volné profese si platí na zdravotní pojištění minimálně 19 tisíc korun za rok.

Zaměstnancům platí část odvodů na zdravotní pojištění zaměstnavatel. Třeba bezdětný zaměstnanec s průměrným platem 23 350 korun hrubého přispěje ze svého na veřejné zdravotní pojištění částkou přes 12 tisíc korun za rok a dalších přibližně 25 tisíc ročně za něj odvede zdravotní pojišťovně jeho zaměstnavatel.

Spočítejte si, kolik korun si platíte na zdravotní pojištění

Prevence přijde jen na pár set korun

Všechna preventivní vyšetření, na něž máte nárok, si můžete zjistit u své zdravotní pojišťovny, nebo se na ně informovat u praktického lékaře. Přehlednou tabulku základních preventivních prohlídek přinášíme v naší infografice. Hodnota těchto vyšetření včetně laboratorních testů se pohybuje v rozpětí od 200 do 470 do korun.

Podívejte se, na jaké preventivní prohlídky máte nárok

Na celkové vyšetření u praktického lékaře máte kupříkladu nárok jedenkrát za dva roky. Praktik, který vás vyšetří, bude za preventivní výkon inkasovat od pojišťovny 472 koruny, regulační poplatek v tomto případě platit nebudete. Preventivní vyšetření u gynekologa přijdou zdravotní pojišťovnu zhruba na 200 korun.

Pokud se rozhodnete absolvovat například test na přítomnost krve ve stolici, který signalizuje případnou rakovinu tlustého střeva, přijde tento výkon zdravotní pojišťovnu na 191 korun. I toto vyšetření se ale v Česku hodně zanedbává.

Závažné onemocnění stojí až miliony korun
Léčba vážné choroby je mnohanásobně dražší než samotná prevence, kterou lze nemoc i odvrátit. Cena operace rakoviny tlustého střeva včetně hospitalizace se například podle informací VZP pohybuje v rozpětí 150 až 230 tisíc korun a případná chemoterapie s biologickou léčbou přijde měsíčně na dalších až 115 tisíc korun. Celkově se pak léčba rakoviny tlustého střeva pohybuje okolo 1,5 až 1,6 milionu korun.

Obdobně stojí například i celková léčba rakoviny prsu. Jen operace a pobyt v nemocnici přijde v takovém případě na 50 tisíc korun, hormonální léčba na dalších až 50 tisíc, cena případné radioterapie dosahuje v průměru okolo 20 tisíc a náklad na roční chemoterapii včetně bioléčby činí až 1,3 milionu korun.

Kolik stojí léčba rakoviny plic

Případ – pacient 58 let – náklady na jeho léčbu
• Do 150 tisíc korun: nekomplikovaná operace včetně hospitalizace
• Do 230 tisíc korun: komplikovaná operace včetně hospitalizace
• Zhruba 15 až 25 tisíc korun: radioterapie
• 88 tisíc korun měsíčně : chemoterapie s biologickou léčbou (z toho 65 tisíc korun činí biotikum)
• Až 550 tisíc korun: půlroční chemoterapie (léčba nebývá delší)
750 až 800 tisíc korun: celková cena při čerpání všech možností léčby dle typu nádoru
Zdroj: VZP

Lékaři běžně na prevenci neupozorní, jen někteří

"Důvod, proč lidé nereagují na preventivní prohlídky, je jednoduchý. Jsme v Česku, když je něco zadarmo, proč bychom se o to starali. Povinné zvaní lidí na preventivní prohlídky je pro praktické lékaře administrativní zátěž. Existuje však řada lékařů a hlavně zubařů, kteří své klienty na preventivní prohlídky zvou," říká Blanka Kramolišová, mluvčí nejmladší české zdravotní pojišťovny Média.

"V prevenci jsou opravdu značné rezervy. Je to důsledek toho, že náš systém není pojištěním. Pokud bychom mohli s klientem v pojistné smlouvě dohodnout pravidla, dát mu možnost volby a zainteresovat ho finančně na prevenci a spolupráci na léčbě, bylo by nejhorších případů zanedbaných nemocí méně. A menší by byly i výdaje pojišťovny," doplňuje Anna Veverková, ředitelka odboru vnějších vztahů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Spočítáno: Kolik vlastních peněz potřebujete při žádosti o hypotéku

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o koupi bytu na hypotéku, není to levná záležitost. Víte, kolik peněz musíte mít ve vlastních zdrojích?

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Koupil nový telefon a zjistil, že je používaný. Reklamaci e-shop zamítl

Ilustrační snímek

Nákup na internetu má své výhody, ale ne vždy. Například když nám prodejce zamítne reklamaci a jeho zdůvodnění je...

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Všechny pojistky se v Česku musí uzavírat podle nových pravidel

Ilustrační snímek

Od prosince 2018 platí v Česku nová pravidla pro prodej veškerého pojištění. Ta jsou součástí obsáhlé celoevropské...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz