Co je zdarma, neumíme moc využívat. Prevenci zanedbává většina z nás

aktualizováno 
O preventivní lékařská vyšetření, která jsou zdarma, Češi stále moc nestojí. Prohlídky v hodnotě zhruba 200 až 470 korun využívá pravidelně jen asi 40 procent dospělých. Léčba rakoviny přitom přijde až na 1,5 milionu korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Měření tlaku, infarkt, srdce, srdeční choroby

Vážná nemoc je nejen nápor na nervy, ale dokáže prudce srazit i příjem rodiny. Využívat peníze, které vložíme do veřejného zdravotního pojištění, ve prospěch vlastního zdraví a na včasné odhalení zdravotního problému ale stále příliš neumíme. Češi jdou většinou k lékaři, až když dá choroba o sobě vědět a začnou mít vážné zdravotní problémy.

V péči o zdraví vychází varovné údaje

Třeba na měření cholesterolu v krvi, které pomáhá odhalit vznik srdečních a cévních onemocnění, chodí většinou lidé až po padesátce. O tuto prevenci bychom se však měli poprvé zajímat v plnoletosti a dále od 30 let v pravidelných desetiletých intervalech.

Obdobně jsme na tom i s preventivním vyšetřením hladiny cukru v krvi, kterým lze včas odhalit cukrovku. Podle aktuálního průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky podstoupilo tuto prevenci během posledních 12 měsíců jen zhruba 42 procent dospělé populace. A varovná čísla vycházejí v průzkumu i u dalších preventivních vyšetření.

Na zdravotní pojištění platíme tisíce korun

Do kasičky veřejného zdravotního pojištění přitom platíme rok od roku stále vyšší částky. Například ženy v domácnosti odvádějí zdravotním pojišťovnám nyní téměř 13 tisíc korun za rok. Živnostníci a volné profese si platí na zdravotní pojištění minimálně 19 tisíc korun za rok.

Zaměstnancům platí část odvodů na zdravotní pojištění zaměstnavatel. Třeba bezdětný zaměstnanec s průměrným platem 23 350 korun hrubého přispěje ze svého na veřejné zdravotní pojištění částkou přes 12 tisíc korun za rok a dalších přibližně 25 tisíc ročně za něj odvede zdravotní pojišťovně jeho zaměstnavatel.

Spočítejte si, kolik korun si platíte na zdravotní pojištění

Prevence přijde jen na pár set korun

Všechna preventivní vyšetření, na něž máte nárok, si můžete zjistit u své zdravotní pojišťovny, nebo se na ně informovat u praktického lékaře. Přehlednou tabulku základních preventivních prohlídek přinášíme v naší infografice. Hodnota těchto vyšetření včetně laboratorních testů se pohybuje v rozpětí od 200 do 470 do korun.

Podívejte se, na jaké preventivní prohlídky máte nárok

Na celkové vyšetření u praktického lékaře máte kupříkladu nárok jedenkrát za dva roky. Praktik, který vás vyšetří, bude za preventivní výkon inkasovat od pojišťovny 472 koruny, regulační poplatek v tomto případě platit nebudete. Preventivní vyšetření u gynekologa přijdou zdravotní pojišťovnu zhruba na 200 korun.

Pokud se rozhodnete absolvovat například test na přítomnost krve ve stolici, který signalizuje případnou rakovinu tlustého střeva, přijde tento výkon zdravotní pojišťovnu na 191 korun. I toto vyšetření se ale v Česku hodně zanedbává.

Závažné onemocnění stojí až miliony korun
Léčba vážné choroby je mnohanásobně dražší než samotná prevence, kterou lze nemoc i odvrátit. Cena operace rakoviny tlustého střeva včetně hospitalizace se například podle informací VZP pohybuje v rozpětí 150 až 230 tisíc korun a případná chemoterapie s biologickou léčbou přijde měsíčně na dalších až 115 tisíc korun. Celkově se pak léčba rakoviny tlustého střeva pohybuje okolo 1,5 až 1,6 milionu korun.

Obdobně stojí například i celková léčba rakoviny prsu. Jen operace a pobyt v nemocnici přijde v takovém případě na 50 tisíc korun, hormonální léčba na dalších až 50 tisíc, cena případné radioterapie dosahuje v průměru okolo 20 tisíc a náklad na roční chemoterapii včetně bioléčby činí až 1,3 milionu korun.

Kolik stojí léčba rakoviny plic

Případ – pacient 58 let – náklady na jeho léčbu
• Do 150 tisíc korun: nekomplikovaná operace včetně hospitalizace
• Do 230 tisíc korun: komplikovaná operace včetně hospitalizace
• Zhruba 15 až 25 tisíc korun: radioterapie
• 88 tisíc korun měsíčně : chemoterapie s biologickou léčbou (z toho 65 tisíc korun činí biotikum)
• Až 550 tisíc korun: půlroční chemoterapie (léčba nebývá delší)
750 až 800 tisíc korun: celková cena při čerpání všech možností léčby dle typu nádoru
Zdroj: VZP

Lékaři běžně na prevenci neupozorní, jen někteří

"Důvod, proč lidé nereagují na preventivní prohlídky, je jednoduchý. Jsme v Česku, když je něco zadarmo, proč bychom se o to starali. Povinné zvaní lidí na preventivní prohlídky je pro praktické lékaře administrativní zátěž. Existuje však řada lékařů a hlavně zubařů, kteří své klienty na preventivní prohlídky zvou," říká Blanka Kramolišová, mluvčí nejmladší české zdravotní pojišťovny Média.

"V prevenci jsou opravdu značné rezervy. Je to důsledek toho, že náš systém není pojištěním. Pokud bychom mohli s klientem v pojistné smlouvě dohodnout pravidla, dát mu možnost volby a zainteresovat ho finančně na prevenci a spolupráci na léčbě, bylo by nejhorších případů zanedbaných nemocí méně. A menší by byly i výdaje pojišťovny," doplňuje Anna Veverková, ředitelka odboru vnějších vztahů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Další z rubriky

Pes a kočka mohou z kapsy majitele vytáhnout i statisíce korun

Ilustrační snímek

Hitem posledních let se stává zdravotní pojištění domácích zvířat. U psů a koček je to hlavně pro případ nemoci nebo...

V pojistných podvodech jsou nové trendy, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Přijít si k penězům pojistným podvodem je značné riziko. Pojišťovny hlásí, že se jim daří odhalovat stále víc případů,...

Kolik peněz ukrojí z rozpočtu rodiny, když se živitel stane invalidou

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů se mylně obává, že jim invaliditu způsobí autonehoda či jiná forma závažného úrazu. Vyplývá to...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Kurzy.cz Měla by Česká republika přijmout společnou evropskou měnu? To byla další otázka, kterou redakce TN.cz položila stranám ...

Najdete na iDNES.cz