Srovnávače povinného ručení: levné nabídky najdou, čekejte však telefonát

aktualizováno 
Na internetu naleznete několik portálů, na kterých si můžete porovnat a případně zakoupit pojištění. A pojištění automobilů, speciálně pak povinné ručení, je hlavním tahákem. Vyzkoušeli jsme, jak funguje nabídka deseti srovnávačů.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Srovnávače se prsí tím, že jsou levnější, než když smlouvu podepíšete přímo v pojišťovně. Nejspíš vás napadne otázka, jestli ty menší peníze neznamenají horší produkt – okleštěný třeba o asistenční služby.

Většina pojišťoven deklaruje, že povinné ručení koupené přes srovnávač je totožné s tím, co koupíte u nich. Jedině Slavia a Hasičská vzájemná pojišťovna připouštějí, že srovnávače si z jejich nabídky mohou sestavit zjednodušené produkty.

Pokud jde o cenu samotnou, vybrali jsme modelový příklad a stejná data zadávali do všech formulářů. Konkrétně jsme chtěli porovnat nabídku povinného ručení pro ženu řidičku, která jezdí vozem Ford Fokus.

Modelový příklad

Žena, 53 let. Bydliště: Kouřim. Povolání: úřednice. Nevozí malé děti. Není invalidní. Jezdí víc než 10 let bez nehod. Ročně najezdí cca 7 000 km.

Auto Ford Fokus, výkon motoru 74 kW, objem motoru 1 596 ccm, rok uvedení do provozu 2005. Platit bude ročně. Počátek pojištění 1. května 2019.

Srovnávače jsme otestovali počátkem dubna.

Mezi srovnávači nabídlo nejnižší cenu Klik pojištění u Directu za 1 873 korun s limitem 50/50 milionů. Přímo u pojišťovny by toto pojištění bylo dražší, ale o pouhých 23 korun za rok. Takže zas takové terno to není. Direct a Axa jsou mezi srovnávači vítězi, jejich nabídky byly ve všech případech nejlevnější.

Celkově je grafika srovnávačů přehledná. Po zadání údajů na vás vyplivnou tabulku s cenou a hlavními údaji, proklikem se dostanete na podrobnosti a obvykle i na pojistné podmínky. Ty jsou důležité. Sliby na webové stránce srovnávače totiž sice mohou napomáhat přehlednosti nabídky, pojistné podmínky jsou však ten důležitý dokument, na kterém bude pojišťovna bazírovat, až dojde na nehodu a pojistné plnění.

Spokojeni jsme nebyli u porovnej24, kde mnohé ceny byly až po kliknutí (a tím zmizely jiné ceny). Povinne-ruceni-levne.cz a povinne-ruceni.cz zas nevyplivnou tabulku hned, nabídku nejspíš zpracovává makléř ručně a slibuje ji do 24 hodin zaslat e-mailem.

Velké srovnání srovnávačů pojistek na webu

Cenou za pohodlí při vyplňování údajů je to, že většina srovnávačů tabulku s cenami neuvolní, dokud na sebe neuvedete kontakt. A ten využijí obratem.

Například z Klik pojištění volali asi půl minuty po odkliknutí. Když jsme řekli, že si chceme nejprve nabídku v klidu pročíst, hned slíbili, že se ozvou znovu za deset minut.

Pokud opravdu hledáte povinné ručení a potřebujete ho rychle, je to značka ideál. Pokud byste si jen chtěli porovnat ceny, abyste byli v obraze, je takový zájem až nepříjemný. Nemá však cenu se moc trápit výmluvami a odkládat hovor na další a další termíny. Nejlepší je na rovinu říct, že jste si jen chtěli vyzkoušet, jak jejich služba funguje.

Ne všechny pojišťovny jsou z existence srovnávačů nadšené, protože nabídku zakládají hlavně na nízké ceně. Například s První klubovou, Uniqou či Generali se v internetových srovnávačích nesetkáte.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Další z rubriky

Expert: Ufinancovat zdravotní péči bude stále obtížnější. Jak to řešit?

Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Je současný systém financování zdravotní péče do budoucna udržitelný? Budeme si na zdravotní péči připlácet? A má smysl...

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

Ilustrační snímek

Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z...

Navýšení rodičáku nestačí. Kapacita mateřských škol je zoufalá!

Navýšení rodičáku nestačí. Kapacita mateřských škol je zoufalá!

Kurzy.cz V poslední době se hojně hovoří o plánovaném navýšení rodičovského příspěvku o 80.000 Kč. Ten by měl pomoci maminkám zv...

Najdete na iDNES.cz