Srovnávače povinného ručení: levné nabídky najdou, čekejte však telefonát

aktualizováno 
Na internetu naleznete několik portálů, na kterých si můžete porovnat a případně zakoupit pojištění. A pojištění automobilů, speciálně pak povinné ručení, je hlavním tahákem. Vyzkoušeli jsme, jak funguje nabídka deseti srovnávačů.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Srovnávače se prsí tím, že jsou levnější, než když smlouvu podepíšete přímo v pojišťovně. Nejspíš vás napadne otázka, jestli ty menší peníze neznamenají horší produkt – okleštěný třeba o asistenční služby.

Většina pojišťoven deklaruje, že povinné ručení koupené přes srovnávač je totožné s tím, co koupíte u nich. Jedině Slavia a Hasičská vzájemná pojišťovna připouštějí, že srovnávače si z jejich nabídky mohou sestavit zjednodušené produkty.

Pokud jde o cenu samotnou, vybrali jsme modelový příklad a stejná data zadávali do všech formulářů. Konkrétně jsme chtěli porovnat nabídku povinného ručení pro ženu řidičku, která jezdí vozem Ford Fokus.

Modelový příklad

Žena, 53 let. Bydliště: Kouřim. Povolání: úřednice. Nevozí malé děti. Není invalidní. Jezdí víc než 10 let bez nehod. Ročně najezdí cca 7 000 km.

Auto Ford Fokus, výkon motoru 74 kW, objem motoru 1 596 ccm, rok uvedení do provozu 2005. Platit bude ročně. Počátek pojištění 1. května 2019.

Srovnávače jsme otestovali počátkem dubna.

Mezi srovnávači nabídlo nejnižší cenu Klik pojištění u Directu za 1 873 korun s limitem 50/50 milionů. Přímo u pojišťovny by toto pojištění bylo dražší, ale o pouhých 23 korun za rok. Takže zas takové terno to není. Direct a Axa jsou mezi srovnávači vítězi, jejich nabídky byly ve všech případech nejlevnější.

Celkově je grafika srovnávačů přehledná. Po zadání údajů na vás vyplivnou tabulku s cenou a hlavními údaji, proklikem se dostanete na podrobnosti a obvykle i na pojistné podmínky. Ty jsou důležité. Sliby na webové stránce srovnávače totiž sice mohou napomáhat přehlednosti nabídky, pojistné podmínky jsou však ten důležitý dokument, na kterém bude pojišťovna bazírovat, až dojde na nehodu a pojistné plnění.

Spokojeni jsme nebyli u porovnej24, kde mnohé ceny byly až po kliknutí (a tím zmizely jiné ceny). Povinne-ruceni-levne.cz a povinne-ruceni.cz zas nevyplivnou tabulku hned, nabídku nejspíš zpracovává makléř ručně a slibuje ji do 24 hodin zaslat e-mailem.

Velké srovnání srovnávačů pojistek na webu

Cenou za pohodlí při vyplňování údajů je to, že většina srovnávačů tabulku s cenami neuvolní, dokud na sebe neuvedete kontakt. A ten využijí obratem.

Například z Klik pojištění volali asi půl minuty po odkliknutí. Když jsme řekli, že si chceme nejprve nabídku v klidu pročíst, hned slíbili, že se ozvou znovu za deset minut.

Pokud opravdu hledáte povinné ručení a potřebujete ho rychle, je to značka ideál. Pokud byste si jen chtěli porovnat ceny, abyste byli v obraze, je takový zájem až nepříjemný. Nemá však cenu se moc trápit výmluvami a odkládat hovor na další a další termíny. Nejlepší je na rovinu říct, že jste si jen chtěli vyzkoušet, jak jejich služba funguje.

Ne všechny pojišťovny jsou z existence srovnávačů nadšené, protože nabídku zakládají hlavně na nízké ceně. Například s První klubovou, Uniqou či Generali se v internetových srovnávačích nesetkáte.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

Expert: Ufinancovat zdravotní péči bude stále obtížnější. Jak to řešit?

Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Je současný systém financování zdravotní péče do budoucna udržitelný? Budeme si na zdravotní péči připlácet? A má smysl...

Rozlišujte pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplatí se to

Ilustrační snímek

Pojištění nemovitosti je v České republice běžný standard. Důvodem je i to, že mnoho z nich je koupeno na hypotéku, kde...

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Kurzy.cz Od počátku roku 2015 do prosince 2017 prudce vzrostla cena Bitcoinu z přibližně 150 na 20 000 dolarů. Parabolický pohyb...

Najdete na iDNES.cz