Zmapovali jsme novinky v povinném ručení a návod, jak přejít jinam

aktualizováno 
O tři až pět procent víc zaplatí letos řidiči v průměru za povinné ručení. A kdo měl nehodu nebo patří do rizikové skupiny, přidá ještě víc. Je čas zvážit nabídku konkurence. Přinášíme a přehled novinek a návod, kdy lze změnit pojišťovnu.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tak mi přišla složenka na povinné ručení. Chtějí zase o 50 korun víc, i když jsem nezpůsobila žádnou nehodu a mám maximální bonus. A lidem, kteří nehodu zavinili, se cena může až zdvojnásobit. Připlatí si také třeba mladí řidiči z velkých měst a se silnými vozy.

Porovnejte si ceny povinného ručení a najděte to nejvýhodnější.

Podle pojišťoven je zdražování povinného ručení nezbytné a důvodů je hned několik. Třeba rostoucí výše škod z povinného ručení a také čím dál dražší práce v autodílnách. Ať je to, jak je to, málokdo bude chtít platit víc. A když, tak za lepší služby. Abyste se lépe orientovali, přinášíme přehled, co nového můžete u jednotlivých pojišťoven čekat.

Jarní novinky pojišťoven

AXA: Při likvidaci škody je možné využívat aplikaci – ve čtyřech krocích vyhodnotí rozsah poškození automobilu a navrhne výši pojistného plnění. Pokud klient souhlasí, může mít peníze na účtu do 24 hodin od nahlášení škody. V rámci asistence poskytují bezplatný odtah v rámci Česka a Slovenska. U balíčku Premium (limity 140/140 milionů) hradí i totální škodu na vozidle klienta do výše 150 000 korun.

ALLIANZ: Autopojištění nabízejí nově ve čtyřech přehledných balíčcích, pojistné limity nezačínají na zákonných 35/35 milionech, ale jsou minimálně 70/70 milionů.

ČESKÁ POJIŠŤOVNA: Mini Havarijko je určeno řidičům starších vozů. Je to připojištění k povinnému ručení a funguje pro poškození vozu viníka (který nemá sjednané klasické havarijní pojištění). Limity 10 až 50 tisíc, cena od 349 korun ročně. Možnost uplatnit bonus z osobního auta na obytný automobil.

ČSOB POJIŠŤOVNA: V nejvyšší variantě Premiant navyšují limit plnění škody na vlastním vozidle (= vozidlo viníka) a rozšiřují nároky na zapůjčení náhradního vozidla.

DIRECT: Má webovou aplikaci k samostatnému vyřízení pojistné události – pokud klient souhlasí s navrženou výší plnění, bude vše vyřízeno do 24 hodin. Průvodce škodou na zdraví – právní pomoc klientům, kteří se při nehodě zraní. Garance ceny pro ojetá vozidla – v případě totální škody nebo odcizení dostane klient částku, za kterou auto koupil.

GENERALI: Doplňkové pojištění k povinnému ručení – poškození vlastního vozidla při zaviněné dopravní nehodě. Limity 10 až 50 000 korun, cena od 349 korun za rok.

SLAVIA: V polovině dubna spouští zpřesněnou regionální segmentaci – cena pojištění by tak měla být přesnější a spravedlivější. Sleva pro klienty, kteří z havarijního pojištění využijí plnění formou rozpočtu.

UNIQA: Poúrazová asistence pro motoristy, kteří se zranili v souvislosti s nehodou. Jde o komplexní servis pro lidi s handicapem po autonehodě (telefonické zdravotní konzultace, doprava do zdravotnického zařízení a zpět, dovoz léků, nákup potravin, běžný úklid domácnosti...) do limitu 10 000 korun. Roční cena 300 korun pro řidiče a 130 korun za každé další sedadlo v autě.

Devět situací, jak změnit pojišťovnu

Pokud jste si vyhlédli jinou pojišťovnu, přechod k ní není úplně jednoduchý. Kdy lze smlouvu vypovědět a jaké to s sebou nese povinnosti? Situací, kdy lze ukončit smlouvu o povinném ručení, je devět.

 1. Když vám zdraží pojistné
  Zdražení pojistného musí pojišťovna oznámit nejpozději dva měsíce před platností nové ceny. Klient pak má měsíc na to, aby odstoupil od smlouvy, pokud mu nová cena nevyhovuje.
 2. Když se blíží výročí
  Podle zákona můžete pojištění vypovědět bez důvodu k datu výročí smlouvy. Výpověď však musíte pojišťovně písemně doručit alespoň šest týdnů předem. Ideálně doporučenou poštou nebo osobně a přijetí si nechat potvrdit na kopii. Pojišťovny nabízejí i telefonické či e-mailové ukončení, v tom případě doporučujeme poznamenat si datum a čas, kdy jste výpověď domluvili, aby bylo možné ji dohledat v archivu nahrávek hovorů. A pozor, když termín nestihnete, pojišťovna výpověď sice vezme v potaz, ale uplatní ji až k dalšímu výročí. Tedy za rok.
 3. Když máte hodnou pojišťovnu
  Většině lidí výše uvedený postup připadá z pochopitelných důvodů zdlouhavý. Naštěstí to už některé pojišťovny začínají chápat a v rámci proklientského přístupu netrvají na formalitách. Pojištění u nich můžete vypovědět kdykoli během roku. Zatím jsou však jen dvě. Samozřejmě že zde běží výpovědní lhůta, ale není pekelná. U Directu ukončíte smlouvu dohodou a u První klubové pojišťovny za deset pracovních dní.
 4. Když auto prodáte
  Zákonným důvodem pro ukončení smlouvy je i to, že už nemáte pojištěnou věc, třeba proto, že jste auto prodali. V tom případě je třeba pojišťovně zaslat kopii kupní smlouvy, případně kopii velkého technického průkazu, kde je tato změna vyznačena. Pojišťovna pak vrací poměrnou část pojistného, kterou máte do konce období „předplacenou“.
 5. Když auto zlikvidujete
  Další důvod pro skončení pojistky je likvidace auta. Ať už proto, že jste bourali tak vážně, že výsledkem je totální škoda na autě, či proto, že jste si koupili nové a staré bylo neprodejné a nechali jste ho ekologicky zlikvidovat. K výpovědi budete přikládat kopií technického průkazu se záznamem o trvalém vyřazení vozidla z evidence. I v tomto případě můžete počítat s vrácením přeplatku na pojistném.
 6. Když vozidlo odstavíte
  I uložení značek do depozita a jeho dočasné vyřazení z provozu je důvodem k výpovědi povinného ručení. Pojišťovně je třeba doložit kopii technického průkazu, kde je informace o odstavení uvedena. Kdyby někoho napadlo, že uložení do depozitu je dobrým způsobem, jak se z pojistky vyvléci kdykoli a nečekat na žádné výročí, má pravdu. Jen musí počítat s tím, že kromě nezbytného pobíhání po úřadech zaplatí poplatek za vyřazení vozidla z provozu ve výši 200 korun a při opětovném „zprovoznění“ bude muset doložit platnou technickou kontrolu.
 7. Když neplatíte
  Komplikovaná situace nastane, když se prostě rozhodnete, že smlouvu nechcete, a tak ji přestanete platit. Tím ale není ukončena. Běží dál, pojišťovna vás urguje a po čase smlouvu vypoví sama. Klient si rozhodně nemůže myslet, že tím, že se pojistil jinde, omluví své neplacení původní pojišťovně. Dlužné pojistné po něm pojišťovna bude vymáhat. A pozor na to, že kdo nezaplatí, může mít klidně problém s exekutorem. Pojišťovny obvykle posílají informaci o budoucí platbě v předstihu – e-mailem, esemeskou nebo přijde do schránky složenka. Když je klient v prodlení, počkají cca 14 dní a pak začnou urgovat platbu. První urgence bývá elektronická nebo telefonická a nic za ni neplatíte. Pak dojde na doporučené dopisy a za ty už si pojišťovny obvykle účtují poplatek 50 až 190 korun. Další doporučený dopis s sebou nese informaci o datu ukončení smlouvy pro neplacení a také vyčíslení dluhu.
  Kdo smlouvu nechá „propadnout“, musí doplatit dlužné peníze a také se hned pojistit jinde, jinak by musel platit příspěvek do garančního fondu ČKP a ten je několikrát dražší než povinné ručení.
 8. Když nejste spokojeni s plněním
  Nastane-li pojistná událost, mají obě strany právo vypovědět smlouvu. Pojišťovny to obvykle udělají v případě, že je pro ně klient rizikový – hlásí třeba třetí velkou nehodu během roku. Vypovědět smlouvu však může i klient, třeba v případě, že není spokojen s vypořádáním škody nebo prostě „jen tak“. Čas je do tří měsíců od nahlášení pojistné události. Majitelé aut by měli počítat s tím, že v tomto případě jim pojišťovna nebude vracet poměrné pojistné.
 9. Když si to včas rozmyslíte
  Pro úplnost ještě jedna možnost ukončení smlouvy, a tou je odstoupení od smlouvy do osmi týdnů od jejího sjednání. Sice se dá předpokládat, že když klient podepisuje nové povinné ručení, ví, proč to dělá, ale zákonná možnost to je. Třeba v případě, že jste podlehli naléhání prodejce a pak si vzpomněli, že jinde byste měli výhodnější podmínky. O odstoupení je třeba informovat pojišťovnu.

Nejčtenější

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

KVÍZ: Jste bankomatoví experti? Víte, co vše už bankomaty umí?

Ilustrační snímek

I když dnes už většina lidí v Česku platí platebními kartami a někteří dokonce i mobilními telefony, na bankomaty...

Další z rubriky

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Rozlišujte pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplatí se to

Ilustrační snímek

Pojištění nemovitosti je v České republice běžný standard. Důvodem je i to, že mnoho z nich je koupeno na hypotéku, kde...

Hmyz vymírá po celém světě. Další na řadě je člověk, varuje expert

Hmyz vymírá po celém světě. Další na řadě je člověk, varuje expert

Kurzy.cz Příroda je v ohrožení. Odborníci bijí na poplach. V Česku ubylo za poslední roky nejméně 75 procent hmyzu, a v důsledku...

Najdete na iDNES.cz