V pojistných podvodech jsou nové trendy, hlásí pojišťovny

aktualizováno 
Přijít si k penězům pojistným podvodem je značné riziko. Pojišťovny hlásí, že se jim daří odhalovat stále víc případů, v nichž jde mnohdy o vysoké částky. Loni detektivové pojišťoven rozkryli 10 325 podezřelých pojistných událostí a odhalili podvody v hodnotě dosahující téměř 1,3 miliardy korun.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Průměrná výše uchráněného případu prokázaného pojistného podvodu narostla ze 196 tisíc na 232 tisíc korun,“ říká Petr Jedlička, hlavní analytik České asociace pojišťoven (ČAP).

Zabezpečte svou rodinu proti nepřízni osudu. Poradíme vám, jak.

Pojišťovny přitom zaznamenávají nový trend. Nejvíc peněz se nyní snaží podvodníci vylákat fiktivními událostmi, které měly poničit jejich majetek. Za rok 2018 šlo celkově o podvody ve výši přes půl miliardy korun. Na druhé příčce jsou co do hodnoty uchráněných peněz podvody s odpovědnostními pojistkami, ve kterých si podvodníci chtěli loni přijít celkově na 337 milionů korun.

„Naši detektivové se nejčastěji setkávají se čtyřmi modely podvodů. V prvním si lidé pojistnou událost zcela vymyslí, i když ve skutečnosti k žádné nedošlo. V druhém o její příčině zalžou, jelikož ta pravá není kryta pojištěním. Třetí jsou nepojištěné škody, které někoho vedou k tomu, že posune jejich datum vzniku do doby, kdy ještě pojistka platila, a čtvrtý model spočívá v navyšování škody, která se skutečně stala, ale s menšími následky. Právě čtvrtá varianta je v poslední době i nejpopulárnější,“ přibližuje Václav Bálek, mluvčí Allianz.

Podvody s pojištěnými auty, které dříve hrály prim, podle celkových statistik České asociace pojišťoven ubývají, přesto i nadále patří k nejpočetnějším. „Řada motoristů totiž snadno podlehne dojmu, že nafingovat dopravní nehodu či krádež vozu je nejjednodušší způsob, jak nepoctivým jednáním připravit pojišťovnu a tím i všechny její poctivé klienty o peníze,“ říká Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny. „Nejčastěji se naši vyšetřovatelé setkávají s fingovanou dopravní nehodou nebo poupraveným popisem nehodového děje,“ poznamenává Milan Káňa, mluvčí Kooperativy.

Šetřené případy pojistných podvodů v roce 2018
Druh pojištěníPočet případůUchráněná hodnota (v tis. Kč)Meziroční změna
Pojištění vozidel4 127260 26278 %
Pojištění majetku1 632514 941131 %
Pojištění odpovědnosti1 155337 004126 %
Pojištění osob3 411186 62893 %
Celkem10 3251 298 835107 %
Zdroj: ČAP

Podle pojišťoven jsou k podvodům náchylnější lidé s finančními problémy. „V oblasti pokusů o pojistný podvod se ale ocitá i řada jinak bezúhonných občanů tím, že se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události,“ dodává mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

„Alarmující je, že i přes příznivou ekonomickou situaci dál rostou případy, při kterých odhalujeme nekalé jednání ze strany podnikatelů,“ poznamenává Jan Marek, mluvčí Generali.

V podvodech figurují i advokáti

Nevšední případ řešila například UNIQA pojišťovna. Pojištěný klient zavinil smrtelnou nehodu chodce. Advokátka, která zastupovala pozůstalé, uplatnila mimo jiné nárok na odškodnění nemajetkové újmy družky usmrceného ve výši bezmála půl milionu korun. Šetřením však bylo zjištěno, že se bydliště družky a mrtvého muže lišila. Hlubší analýza pak ukázala, že mrtvý chodec žil v harmonickém manželství, zatímco dotyčná „postižená družka“ byla pouze rodinnou známou.

„Jiná postižená po dopravní nehodě zaviněné naším klientem požadovala vzhledem k rozsáhlé zdravotní i psychické újmě dokonce odškodnění ve výši 7,2 milionu korun. Přes svoji advokátku uváděla, že se jí výrazně zhoršil depresivní syndrom, utrpěla vážné zranění krční páteře, které jí zapříčinilo invaliditu 1. stupně a ztrátu dosavadního výnosného zaměstnání. Pečlivým šetřením zdravotní dokumentace se ale zjistilo, že dotyčná postižená měla všechna tato zhoršení zdravotního stavu zadokumentovaná už před událostí,“ přibližuje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA.

Zincenované krádeže i zemětřesení

Další případ je z kategorie lidí ve finanční tísni. „Naši detektivové řešili odcizení Škody Octavia. Šetřením však zjistili, že odcizení vozu nebylo náhodné. Majitel auta se totiž dostal do finanční tísně, tak ho napadlo, že namísto legitimního prodeje zinscenuje krádež a domluvil se s kamarádem, aby mu auto odcizil. Očekával, že od pojišťovny dostane peníze na své dluhy a následně vůz ještě zpeněží. Věřil, že se na to nepřijde,“ přibližuje Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Učebnicový případ z kategorie fiktivních řešila ČSOB Pojišťovna. Podle hlášení škodní události mělo dojít k zemětřesení a poškodit stěny rodinného domu. Oznamovatel pojistné události doslova uvedl: „…zatřepal se barák, posunula se postel a popraskaly všechny stěny domu.“ Pojišťovna si proto vyžádala vyjádření ke stavu seismické aktivity v místě vzniku škody. Zemětřesení bylo skutečně prokázáno, ale došlo k němu více než 80 km vzdušnou čarou od pojištěného domu, navíc v neobydlené oblasti. Pojištěný informace o zemětřesení čerpal nejspíš z tisku, využití situace bylo pro něj lákavé, protože dům byl zchátralý a dlouhodobě neudržovaný.

A jaké sankce za pojistné podvody hrozí? „Za spáchání pojistného podvodu lze uložit trest odnětí svobody v rozmezí dvou až deseti let, zákaz činnosti, propadnutí věci anebo peněžitý trest. V kontextu častějšího odhalování pojistného podvodu bych před tímto jednáním důsledně varovala,“ uzavírá Soňa Anderlová, gestorka České asociace pojišťoven pro oblast prevence pojistného podvodu.

Autor:

Nejčtenější

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Na mateřské přišla na nápad. Teď vyrábí ve velkém plenkové dorty

Lucie Kunčarová ve svém království.

Po studiích pracovala Lucie Kunčarová jako manažerka v bance. Když se jí narodil syn a ona zůstala na mateřské, měla...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Rozbité spotřebiče a hračky nevyhazujte ani po záruce. Opravář se vám ozve

Ilustrační foto

Porouchaný mobil, pračku nebo dětskou hračku nemusíte hned měnit za nové. Mnoho rozbitých spotřebičů je totiž možné...

Další z rubriky

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Rozlišujte pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplatí se to

Ilustrační snímek

Pojištění nemovitosti je v České republice běžný standard. Důvodem je i to, že mnoho z nich je koupeno na hypotéku, kde...

Zmapovali jsme novinky v povinném ručení a návod, jak přejít jinam

Ilustrační snímek

O tři až pět procent víc zaplatí letos řidiči v průměru za povinné ručení. A kdo měl nehodu nebo patří do rizikové...

Vyplatí se vůbec investovat do spokojenosti zaměstnanců?

Vyplatí se vůbec investovat do spokojenosti zaměstnanců?

Kurzy.cz Stále více firem klade velký důraz na to, aby se jejich zaměstnanci cítili v práci dobře. Předpokládají, že se to proje...

Najdete na iDNES.cz