V pojistných podvodech jsou nové trendy, hlásí pojišťovny

aktualizováno 
Přijít si k penězům pojistným podvodem je značné riziko. Pojišťovny hlásí, že se jim daří odhalovat stále víc případů, v nichž jde mnohdy o vysoké částky. Loni detektivové pojišťoven rozkryli 10 325 podezřelých pojistných událostí a odhalili podvody v hodnotě dosahující téměř 1,3 miliardy korun.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Průměrná výše uchráněného případu prokázaného pojistného podvodu narostla ze 196 tisíc na 232 tisíc korun,“ říká Petr Jedlička, hlavní analytik České asociace pojišťoven (ČAP).

Zabezpečte svou rodinu proti nepřízni osudu. Poradíme vám, jak.

Pojišťovny přitom zaznamenávají nový trend. Nejvíc peněz se nyní snaží podvodníci vylákat fiktivními událostmi, které měly poničit jejich majetek. Za rok 2018 šlo celkově o podvody ve výši přes půl miliardy korun. Na druhé příčce jsou co do hodnoty uchráněných peněz podvody s odpovědnostními pojistkami, ve kterých si podvodníci chtěli loni přijít celkově na 337 milionů korun.

„Naši detektivové se nejčastěji setkávají se čtyřmi modely podvodů. V prvním si lidé pojistnou událost zcela vymyslí, i když ve skutečnosti k žádné nedošlo. V druhém o její příčině zalžou, jelikož ta pravá není kryta pojištěním. Třetí jsou nepojištěné škody, které někoho vedou k tomu, že posune jejich datum vzniku do doby, kdy ještě pojistka platila, a čtvrtý model spočívá v navyšování škody, která se skutečně stala, ale s menšími následky. Právě čtvrtá varianta je v poslední době i nejpopulárnější,“ přibližuje Václav Bálek, mluvčí Allianz.

Podvody s pojištěnými auty, které dříve hrály prim, podle celkových statistik České asociace pojišťoven ubývají, přesto i nadále patří k nejpočetnějším. „Řada motoristů totiž snadno podlehne dojmu, že nafingovat dopravní nehodu či krádež vozu je nejjednodušší způsob, jak nepoctivým jednáním připravit pojišťovnu a tím i všechny její poctivé klienty o peníze,“ říká Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny. „Nejčastěji se naši vyšetřovatelé setkávají s fingovanou dopravní nehodou nebo poupraveným popisem nehodového děje,“ poznamenává Milan Káňa, mluvčí Kooperativy.

Šetřené případy pojistných podvodů v roce 2018
Druh pojištěníPočet případůUchráněná hodnota (v tis. Kč)Meziroční změna
Pojištění vozidel4 127260 26278 %
Pojištění majetku1 632514 941131 %
Pojištění odpovědnosti1 155337 004126 %
Pojištění osob3 411186 62893 %
Celkem10 3251 298 835107 %
Zdroj: ČAP

Podle pojišťoven jsou k podvodům náchylnější lidé s finančními problémy. „V oblasti pokusů o pojistný podvod se ale ocitá i řada jinak bezúhonných občanů tím, že se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události,“ dodává mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

„Alarmující je, že i přes příznivou ekonomickou situaci dál rostou případy, při kterých odhalujeme nekalé jednání ze strany podnikatelů,“ poznamenává Jan Marek, mluvčí Generali.

V podvodech figurují i advokáti

Nevšední případ řešila například UNIQA pojišťovna. Pojištěný klient zavinil smrtelnou nehodu chodce. Advokátka, která zastupovala pozůstalé, uplatnila mimo jiné nárok na odškodnění nemajetkové újmy družky usmrceného ve výši bezmála půl milionu korun. Šetřením však bylo zjištěno, že se bydliště družky a mrtvého muže lišila. Hlubší analýza pak ukázala, že mrtvý chodec žil v harmonickém manželství, zatímco dotyčná „postižená družka“ byla pouze rodinnou známou.

„Jiná postižená po dopravní nehodě zaviněné naším klientem požadovala vzhledem k rozsáhlé zdravotní i psychické újmě dokonce odškodnění ve výši 7,2 milionu korun. Přes svoji advokátku uváděla, že se jí výrazně zhoršil depresivní syndrom, utrpěla vážné zranění krční páteře, které jí zapříčinilo invaliditu 1. stupně a ztrátu dosavadního výnosného zaměstnání. Pečlivým šetřením zdravotní dokumentace se ale zjistilo, že dotyčná postižená měla všechna tato zhoršení zdravotního stavu zadokumentovaná už před událostí,“ přibližuje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA.

Zincenované krádeže i zemětřesení

Další případ je z kategorie lidí ve finanční tísni. „Naši detektivové řešili odcizení Škody Octavia. Šetřením však zjistili, že odcizení vozu nebylo náhodné. Majitel auta se totiž dostal do finanční tísně, tak ho napadlo, že namísto legitimního prodeje zinscenuje krádež a domluvil se s kamarádem, aby mu auto odcizil. Očekával, že od pojišťovny dostane peníze na své dluhy a následně vůz ještě zpeněží. Věřil, že se na to nepřijde,“ přibližuje Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Učebnicový případ z kategorie fiktivních řešila ČSOB Pojišťovna. Podle hlášení škodní události mělo dojít k zemětřesení a poškodit stěny rodinného domu. Oznamovatel pojistné události doslova uvedl: „…zatřepal se barák, posunula se postel a popraskaly všechny stěny domu.“ Pojišťovna si proto vyžádala vyjádření ke stavu seismické aktivity v místě vzniku škody. Zemětřesení bylo skutečně prokázáno, ale došlo k němu více než 80 km vzdušnou čarou od pojištěného domu, navíc v neobydlené oblasti. Pojištěný informace o zemětřesení čerpal nejspíš z tisku, využití situace bylo pro něj lákavé, protože dům byl zchátralý a dlouhodobě neudržovaný.

A jaké sankce za pojistné podvody hrozí? „Za spáchání pojistného podvodu lze uložit trest odnětí svobody v rozmezí dvou až deseti let, zákaz činnosti, propadnutí věci anebo peněžitý trest. V kontextu častějšího odhalování pojistného podvodu bych před tímto jednáním důsledně varovala,“ uzavírá Soňa Anderlová, gestorka České asociace pojišťoven pro oblast prevence pojistného podvodu.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

Pes a kočka mohou z kapsy majitele vytáhnout i statisíce korun

Ilustrační snímek

Hitem posledních let se stává zdravotní pojištění domácích zvířat. U psů a koček je to hlavně pro případ nemoci nebo...

Spoření na stáří nefunguje, tvrdí důchodová komise. Chce změny.

Spoření na stáří nefunguje, tvrdí důchodová komise. Chce změny.

Kurzy.cz Třetí důchodový pilíř není dlouhodobě efektivní a neplní svůj účel. V pátek se na tom shodla komise pro spravedlivé důc...

Najdete na iDNES.cz