Při pojišťování myslíme na zabezpečení rodiny a svých blízkých

aktualizováno 
Nemalujme čerta na zeď, ale neočekávané události, kterými je ohroženo zdraví nebo dokonce život člena rodiny, mohou přijít kdykoliv. Pokud potom není zbytek rodiny finančně zajištěn, nastává problém. Většina lidí právě z tohoto důvodu sjednává životní pojištění.
Pokud nemáte peněz nazbyt, bude pro vás nejvýhodnější rizikové životní pojištění, je totiž nejlevnější.

Pokud nemáte peněz nazbyt, bude pro vás nejvýhodnější rizikové životní pojištění, je totiž nejlevnější.

Těhotná manželka, děti, které budou chtít studovat a k tomu dům zatížený hypotékou. Pokud toto všechno financuje jeden člověk, je těžké si představit, co dělat, kdyby například zemřel. Kvůli zajištění rodiny sjednává životní pojištění 63 procent lidí. Druhým důvodem je zajištění vlastních potřeb, který uvedlo 18 procent respondentů. Vysoké zhodnocení finančních prostředků zvolilo jako důvod 8 procent lidí.

  
Průzkum provedla společnost ING. Zúčastnilo se ho 1005 respondentů.

Druhy životního pojištění
Pokud přemýšlíte, jaký typ životního pojištění si vybrat, berte v úvahu své příjmy. Pokud nemáte peněz nazbyt, bude pro vás nejvýhodnější rizikové životní pojištění, je totiž nejlevnější. Kryje ale pouze riziko úmrtí. Když ale svou pojistku přežijete, nic nedostanete.

Další dvě možnosti jsou kapitálové a investiční pojištění, která navíc umožňují spořit. Rozdíl mezi nimi je takový, že u kapitálového pojištění pojišťovna investuje sama a smluvně garantuje, kolik vám vyplatí, u investičního si sami zvolíte, kam investovat.
Pojišťovny ale nabízejí i mnohem širší spektrum produktů, které kombinují různé výhody, způsoby zhodnocení nebo možnosti plateb.

Klient si také může zvolit výši pojistného. Dále ho pak může navyšovat i snižovat. Tato svoboda ale také většinou něco stojí.

Finanční poradce nebo vlastní aktivita?
Zkušenosti mluví za sebe. Kolikrát se vám v telefonu ozval neznámý hlas, který vám nabízel možnost pojištění a nenechal se žádnou cenu odradit? V kolika případech jste potom takovou nabídku kývli? Ačkoli většina lidí má k finančním poradcům odstup, přesto s nimi podle průzkumu ING uzavřelo pojistku 54 procent lidí. 22 procent respondentů sjednalo pojistku s nezávislým makléřem a jen 17 procent přímo na pobočce pojišťovny.

I podle výsledných čísel nemusí být jednání s finančním poradcem krok vedle. Stejně jako u jiných služeb vás může napálit vysokou cenou nebo klamavými informacemi, v mnoha případech tomu ale tak není.

Finanční poradce vám na druhou stranu poskytne relativně rychlý přehled v mnoha finančních produktech a zároveň se díky němu můžete zorientovat v poměrně složitých pojistných podmínkách.

Někdo ale přece jen nestojí o dlouhosáhlé přesvědčování, jak je právě tento produkt pro něj výhodný. Potom se rozhodne pro aktivní přístup. Ten uplatňuje 58 procent klientů. Někteří si sami zajdou přímo na pobočku banky , jiní sami srovnávají nabídky po internetu  (16 procent), další hledají informace o pojišťovnách z různých zdrojů (33 procent).

Konkurence
Projít si všemi nabídkami pojišťoven není jednoduché. Zhruba čtvrtina klientů srovnává nabídky s více než jednou pojišťovnou. Konkurenci vynechává 58 procent respondentů. Pro klienty je důležitý první kontakt s pojišťovnou.  Okamžitě si u téže pojišťovny uzavře smlouvu 72 procent klientů. Později, ale pro téže pojišťovnu se rozhodne 22 procent klientů.

Kde najít informace
Rozhodli jste se pro životní pojištění a nevíte, které se pro vás hodí nebo jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Česká asociace pojišťoven zpracovala pro budoucí i stávající klienty produktové infolisty. V nich naleznete potřebné informace o jednotlivých druzích pojištění. Dále se zde také dočtete, pro koho je pojištění určeno, jaké jsou jeho plusy a mínusy, jak funguje, co nabízí nebo na jakou dobu je vhodné.

Česká asociace pojišťoven chce tímto krokem více informovat občany, a zamezit tak aktivitám některých finančních poradců, kterým jde spíše o provizi.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Tento týden nabídne dividendy od Microsoft, Hershey, Honeywell a spousty dalších

Tento týden nabídne dividendy od Microsoft, Hershey, Honeywell a spousty dalších

Kurzy.cz V druhé polovině února se na Wall Street dočkáme dozvuků výsledkové sezóny, resp. dalších reportů od stovek firem přede...

Najdete na iDNES.cz