Při pojišťování myslíme na zabezpečení rodiny a svých blízkých

aktualizováno 
Nemalujme čerta na zeď, ale neočekávané události, kterými je ohroženo zdraví nebo dokonce život člena rodiny, mohou přijít kdykoliv. Pokud potom není zbytek rodiny finančně zajištěn, nastává problém. Většina lidí právě z tohoto důvodu sjednává životní pojištění.
Pokud nemáte peněz nazbyt, bude pro vás nejvýhodnější rizikové životní pojištění, je totiž nejlevnější.

Pokud nemáte peněz nazbyt, bude pro vás nejvýhodnější rizikové životní pojištění, je totiž nejlevnější.

Těhotná manželka, děti, které budou chtít studovat a k tomu dům zatížený hypotékou. Pokud toto všechno financuje jeden člověk, je těžké si představit, co dělat, kdyby například zemřel. Kvůli zajištění rodiny sjednává životní pojištění 63 procent lidí. Druhým důvodem je zajištění vlastních potřeb, který uvedlo 18 procent respondentů. Vysoké zhodnocení finančních prostředků zvolilo jako důvod 8 procent lidí.

  
Průzkum provedla společnost ING. Zúčastnilo se ho 1005 respondentů.

Druhy životního pojištění
Pokud přemýšlíte, jaký typ životního pojištění si vybrat, berte v úvahu své příjmy. Pokud nemáte peněz nazbyt, bude pro vás nejvýhodnější rizikové životní pojištění, je totiž nejlevnější. Kryje ale pouze riziko úmrtí. Když ale svou pojistku přežijete, nic nedostanete.

Další dvě možnosti jsou kapitálové a investiční pojištění, která navíc umožňují spořit. Rozdíl mezi nimi je takový, že u kapitálového pojištění pojišťovna investuje sama a smluvně garantuje, kolik vám vyplatí, u investičního si sami zvolíte, kam investovat.
Pojišťovny ale nabízejí i mnohem širší spektrum produktů, které kombinují různé výhody, způsoby zhodnocení nebo možnosti plateb.

Klient si také může zvolit výši pojistného. Dále ho pak může navyšovat i snižovat. Tato svoboda ale také většinou něco stojí.

Finanční poradce nebo vlastní aktivita?
Zkušenosti mluví za sebe. Kolikrát se vám v telefonu ozval neznámý hlas, který vám nabízel možnost pojištění a nenechal se žádnou cenu odradit? V kolika případech jste potom takovou nabídku kývli? Ačkoli většina lidí má k finančním poradcům odstup, přesto s nimi podle průzkumu ING uzavřelo pojistku 54 procent lidí. 22 procent respondentů sjednalo pojistku s nezávislým makléřem a jen 17 procent přímo na pobočce pojišťovny.

I podle výsledných čísel nemusí být jednání s finančním poradcem krok vedle. Stejně jako u jiných služeb vás může napálit vysokou cenou nebo klamavými informacemi, v mnoha případech tomu ale tak není.

Finanční poradce vám na druhou stranu poskytne relativně rychlý přehled v mnoha finančních produktech a zároveň se díky němu můžete zorientovat v poměrně složitých pojistných podmínkách.

Někdo ale přece jen nestojí o dlouhosáhlé přesvědčování, jak je právě tento produkt pro něj výhodný. Potom se rozhodne pro aktivní přístup. Ten uplatňuje 58 procent klientů. Někteří si sami zajdou přímo na pobočku banky , jiní sami srovnávají nabídky po internetu  (16 procent), další hledají informace o pojišťovnách z různých zdrojů (33 procent).

Konkurence
Projít si všemi nabídkami pojišťoven není jednoduché. Zhruba čtvrtina klientů srovnává nabídky s více než jednou pojišťovnou. Konkurenci vynechává 58 procent respondentů. Pro klienty je důležitý první kontakt s pojišťovnou.  Okamžitě si u téže pojišťovny uzavře smlouvu 72 procent klientů. Později, ale pro téže pojišťovnu se rozhodne 22 procent klientů.

Kde najít informace
Rozhodli jste se pro životní pojištění a nevíte, které se pro vás hodí nebo jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Česká asociace pojišťoven zpracovala pro budoucí i stávající klienty produktové infolisty. V nich naleznete potřebné informace o jednotlivých druzích pojištění. Dále se zde také dočtete, pro koho je pojištění určeno, jaké jsou jeho plusy a mínusy, jak funguje, co nabízí nebo na jakou dobu je vhodné.

Česká asociace pojišťoven chce tímto krokem více informovat občany, a zamezit tak aktivitám některých finančních poradců, kterým jde spíše o provizi.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Pojištění domu či bytu je funkční, jen když s ním průběžně pracujete

Ilustrační snímek

Praxe ukazuje, že řada lidí v případě pojistné události tratí peníze kvůli podpojištění. Aktuálně se to týká zejména...

Kolik peněz ukrojí z rozpočtu rodiny, když se živitel stane invalidou

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů se mylně obává, že jim invaliditu způsobí autonehoda či jiná forma závažného úrazu. Vyplývá to...

PŘEHLEDNĚ: Čím se nově dá vylepšit životní pojištění

Ilustrační snímek

Štíhlí nekuřáci ušetří na pojistném. Pojistit si můžete i onemocnění způsobené klíštětem, náklady na asistovanou...

Dálnice D1 sbližuje Čechy: Lidé se procházeli na rozpáleném asfaltu, pokuřovali ...

Dálnice D1 sbližuje Čechy: Lidé se procházeli na rozpáleném asfaltu, pokuřovali ...

Kurzy.cz Řidiči, kteří v úterý cestovali po dálnici D1, zažili peklo. Někteří tam zůstali stát až čtyři hodiny. Opravy vozovky u...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁKAZNICKÝ SERVIS – ABSOLVENT VŠ NJ+AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz