Nejzajímavější názory v uplynulém týdnu

  9:27aktualizováno  9:27
Minulý týden byl na komentáře opravdu bohatý a v následujících diskusích nezaháleli ani naši čtenáři. A proto Vám jako každý týden přinášíme přehled těch nejzajímavějších názorů minulého týdne.
Možnosti investování do podílových fondů nastínil minulé pondělí ve svém komentáři Jan Filáček. Problémy s konverzí měn nastínili i někteří čtenáři:

Michaela Monteg: S nižšími částkami se nákupem v zahraničí vyzrát nedá. Při investování do jakýchkoli zahraničních cenných papírů je nutné brát v úvahu i bankovní poplatky za konverzi korun do / z deviz a převod deviz do / ze zahraničí. Pak se taková investice (nákup + pozdější prodej) může prodražit o dalších 2-5 % v závislosti na bankovních poplatcích a účtovanému rozpětí u cizoměnových transakcích. Můžete tedy sice ušetřit až 3% nákupem fondu u diskontního brokera na internetu, výsledný efekt však bude stejný, nebo horší a ještě s rizikem spojeným s internetovou transakcí.

Jiri Musil: Nektere zahranicni spolecnosti jako napriklad PARVEST umi prijimat penize v CZK a konverzni polatky se tedy neplati, stejne tak jako drzeni investicniho uctu zdarma. Dokonce PARVEST nabizi i moznost primeho inkasa z uctu, cimz odpadaji i naklady na bankovni prevody (u planu pravidelnych investic) Investor tak plati pouze to co je soucasti prospektu fondu -upisovaci platek, manazersky polatek a pripadne zvyhodneny prestupni poplatek.

Nejdiskutovanějším se stal v minulém týdnu komentář finančního poradce Oty Dračky, který se zabýval výhodami kombinace životního pojištění a hypotéky. Z množství zajímavých příspěvků do diskuse uvádíme následující:

Tomkan: Pokud to chápu dobře, tak vidím největší výhodu daňovou. Současné zákony umožní odečíst ze základu max. 12000 na kap. živ. p. a CELOU splátku úroků z hypotéky (nebo se mýlím ?). A protože v tomto případě splácím celou dobu jen úroky, mohu si celou splátku hypotéky odečíst. Takže zvlášť pro lidi spadající do 32% daňové kategorie (ach, jak rád bych platil takovéto daně též :-) to může být výhodné.

Petr Safranek: Vážený pane kolego, dovolím si Vám doporučit před prezentací "výhodnosti" této kombinace trochu počítat. Vezměme si modelově 30ti letého muže a hypotéku 1.000.000,- Kč na 20 let s 8% úrokem pod celou dobu. A k tomu KŽP na 1.000.000,- na 20 let a předpokladem zhodnocování rezerv pojišťovny, připsané klientům, ve výši 10% (což je již na hranici reálnosti). Na úrocích při odložené splátce jistiny zaplatím ročně 80.000 Kč, celkem tedy 1.600.000,- Kč. Na pojistném za KŽP zaplatím 40.000 Kč ročně, celkem tedy 800.000,- Kč. Dohromady tak zaplatím 2.400.000,- Kč s tím, že na konci mi zbude zhodnocení KŽP ve výši cca 600.000 Kč (jistina hypotéky bude splacena garantovanou pojistnou částkou). Budu-li tutéž hypotéku splácet anuitně, zaplatím cca 2.130.000,- Kč bance. Budu-li si vedle toho platit stejné KŽP, zaplatím již zmíněných 800.000 na pojistném, dohromady tedy 2.930.000,- Kč. Ovšem zbude mi nejen výnos KŽP, ale i pojistná částka, tedy celkem 1.600.000 Kč. Zaplatil jsem tedy o 530.000 více, ale mám o 1.000.000 více! Samozřejmě nepočítám s odpočty daní, ale ty mohu uplatnit jak u anuitní splátky, tak u splátky s odloženou jistinou. Obávám se tedy, že Vámi publikovaná kombinace v konečném efektu až tak výhodná není. A to už vůbec nemluvím o možnosti nahradit KŽP pouze tzv. úvěrovou pojistkou, tedy rizikovou životní pojistkou s klesající pojistnou částkou podle nesplacené jistiny. Ta je výrazně levnější než KŽP a méně bonitnímu klientovi je tudiž dostupnější, ve Vaší kombinaci je však zcela nepoužitelná. Jinak Vás ujišťuji, že nejde o žádnou novinku a tato kombinace je známá již relativně dlouho... Petr Šafránek, rodinný finanční poradce

O principu fungování a výhodách čipových karet poučil čtenáře Fincentra Vladimír Zdražil. Nad rentabilitou provozu karet z hlediska bank se pozastavil jeden z čtenářů tohoto článku:

Hoover: Slyšel jsem, že každý výběr z bankomatu při použití on-line ověření zůstatku na účtu stojí banku více než dvacet korun. S ohledem na současnou výši poplatků za výběry z bankomatů to pro ně asi stákle musí být ztrátový business nebo se mýlím?

Vladimír Zdražil: V zásadě máte pravdu. Výběry z bankomatů při tomto způsobu ověřování jsou skutečně ztrátové. Některé banky v posledních měsících si to také uvědomily a zvýšily ceny těchto transakcí. Je logické, že klienti požadují stále hustší síť bankomatů, což samozřejmě přináší vyšší zátěž na celý informační systém banky a s tím spojené vyšší náklady. Každopádně však nechápu lidi, kteří si vybírají z bankomatu a potom tuto cash použijí při platbách, kde by mohli platit přímo kartou při využití terminálu obchodníka. Ti se přeci zbytečně okrádají.

Kolik vynese životní pojistka s daňovým odpočtem? O tom informoval čtenáře Fincentra finanční poradce Pavel Hulák. Že oblast životního pojištění je velice komplikovaná ukázala i následující diskuse:

Anonym: Jaktoze u DP klasickeho a DP investicniho neni zadna pojistna castka? Neni zde tedy kryto riziko smrti?

Pavel Hulák: U modelových produktů DP vybraných do komentáře opravdu ne. Jinak by se vlastně jednalo o životní pojistku. V případě smrti dostane oprávněná osoba odbytné resp. hodnotu podílových jednotek. Riziko dožití je nižší nez riziko smrti, nižší je i náklad pojišťovny. Proto je DP z hlediska využití pro daňové úlevy (zejména moderní investiční varianta DP) vhodnější než životní pojistka, případně ještě v kombinaci s ní. Pavel Hulák, autor komentáře

Nad tím, jestli se dá vydělat na spekulaci s cizími měnami a jestli je tato forma investování vhodná i pro drobné investory, se zamyslel ve svém komentáři Jiří Zaorálek. Svůj názor nám sdělili i někteří čtenáři tohoto článku:

Joke: Zcela správně autor článku nedoporučuje drobným investorům tento druh investice. Zatímco u akcií lze přeci jenom něco očekávat na základě analýzy, tak u měn to je loterie. Myšlenku schůdnou pro řadového občana spočívající v přelévání peněz z účtu v Kč na účet v cizí měně bych s ohledem na poplatky za konverzi také zavrhl. Drobný investore, tudy cesta skutečně nevede.

Pavel Kohout: Tecnická analýza se samozřejmě dá na cizí měny použít. Otázka je, s jakými výsledky. Drtivá většina studií i praktických zkušeností se shoduje v tom, že tyto výsledky jsou velmi chabé. Uvažte: trh cizích měn je nejlikvidnější finanční trh na světě vůbec. Analyzují ho snad milióny spekulantů a pohybují s v něm naprosto nepředstavitelné částky. Kdo si myslí, že má nějakou informační výhodu, na jejímž základě by mohl překonat trh, je pěkný naivka. Kdepak, když už spekulovat, tak daleko raději s nějakým solidním akciovým indexem. Tam se dá alespoň spolehnout na dlouhodobý růstový trend, když krátkodobá spekulace selže.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Životní pojištění buď máte, nebo nemáte. Kdy se vyplatí?

Ilustrační snímek

Životní pojištění odmítáme nejčastěji se slovy, že nám se nemůže nic stát, nemáme na něj peníze, nebo nevěříme...

Sedm věcí, na které byste neměli zapomínat při pojištění auta

Ilustrační snímek

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení, je nutnost. Havarijní pojištění je...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz