Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Do penze až o pět let dříve? Jaké jsou podmínky předdůchodu

Důstojný život v době několika let před odchodem do starobní penze, kdy se lidé těžko uplatňují na trhu práce, zajistí předdůchod z doplňkového penzijního spoření. Jeho čerpání ale podmiňuje nemalá výše úspory. Namístě je proto začít spořit co nejdříve.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Doplňkové penzijní spoření (DPS) přináší střadatelům nejednu výhodu, a to již v době před odchodem do penze. Už pět let před dosažením věku, kdy mají nárok na státní penzi, mohou účastníci spoření čerpat předdůchod.

Snažíte se být v důchodu dobře zajištění? Najděte si nejlépe placenou práci na portálu jobDNES.cz.

„Z hlediska důchodového pojištění je předdůchod vyloučenou dobou a neovlivňuje tak osobní vyměřovací základ, ze kterého se vypočítává starobní důchod. Zjednodušeně řečeno, výši starobního důchodu neovlivní,“ říká finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

A zmiňuje i další výhody. Při čerpání předdůchodu se nezdaňují případné příspěvky od zaměstnavatele 15% daní z příjmů. Navíc po celou dobu čerpání je jeho příjemce státní pojištěnec, tedy za něj zdravotní pojištění každý měsíc hradí stát.

„Předdůchod na rozdíl od státní předčasné penze není ani překážkou pro uzavření pracovní smlouvy, ať už na hlavní nebo zkrácený pracovní poměr,“ doplňuje David Kučera.

Předdůchod má i své limity, hlavně ty finanční

Nicméně i předdůchod z doplňkového penzijního spoření čerpají lidé za určitých podmínek. A tou nejvýznamnější je právě splnění minimální výše naspořené částky.

„Od ledna 2022 musí mít lidé žádající o předdůchod na penzijním spoření uloženo minimálně 266 738 korun, přičemž minimální doba pro jeho čerpání zůstává stejná, tedy dva roky,“ říká poradce.

Při měsíční úložce ve výši jeden tisíc korun splní účastník penzijního spoření výše uvedený limit pro dvouletý předdůchod přibližně za 22 let. Při odchodu do předdůchodu v 63 letech je tak třeba, aby se spořením začal nejpozději ve 40 letech. A vzhledem k možnému i několikaměsíčnímu výpadku jinak pravidelné úložky, například kvůli ztrátě zaměstnání nebo nečekanému výdaji, doporučují odborníci se spořením začít o několik let dříve.

Minimální měsíční dávku stanoví MPSV

Výpočet celkové částky, kterou je potřeba naspořit, přitom není nijak složitý. Vychází z ministerstvem práce a sociálních věcí každoročně stanovené minimální měsíční dávky. Ta se vynásobí počtem měsíců trvání plánovaného předdůchodu.

Minimální čistá měsíční dávka pro rok 2022 činí 11 114,10 Kč, střadatel tak musí mít při dvouletém čerpání předdůchodu naspořeno minimálně 266 738 korun. Nicméně odborníci upozorňují, že by měli lidé počítat s o něco vyšší naspořenou částkou. 

„Při výpočtu je třeba vzít zároveň v úvahu i další vlivy, jako je třeba zdanění výnosů. Ideální je tedy dojít za poradcem, který umí nejlépe zohlednit všechny okolnosti. Podle našich propočtů by měli zájemci o předdůchod počítat s vyšší měsíční částkou, a to asi 11 600 Kč,“ upozorňuje ředitel obchodu KB Penzijní společnosti Lubomír Koňák.

Předdůchod z penzijního spoření až pět let

Do předdůchodu mohou lidé ale odejít i dříve než jen dva roky před dosažením věku, kdy mají nárok na státní penzi, nejdříve však pět let před tímto věkem. Je pak třeba připomenout, že čím dříve střadatel do předdůchodu odchází, tím vyšší naspořenou částku v penzijním spoření musí také mít.

„Pro pětileté čerpání předdůchodu je letos limitem naspořená částka ve výši alespoň 666 846 korun, při čtyřletém čerpání pak 533 477 korun a při tříletém činí hranice pro jeho přiznání částka 400 108 korun,“ vypočítává David Kučera.

Při nesplnění minimální hranice úložky není problém tuto podmínku vyřešit mimořádným vkladem na daný penzijní účet. Vždy o to ale musí účastník svou penzijní společnost předem požádat.

Do předdůchodu nejdříve po pěti letech aktivního spoření

Výše úložky ale není jediná podmínka pro přiznání předdůchodu z penzijního spoření. Žadatelé si v něm musejí spořit alespoň 60 měsíců, tedy pět let. Překážkou v jeho čerpání není ani smlouva o spoření v již nesjednávaném penzijním připojištění, takzvaném transformovaném fondu. Jeho klienti mohou kdykoli přejít do DPS a následně o předdůchod z něj požádat u své penzijní společnosti. Celá transakce by neměla trvat déle než půl roku, jak potvrzuje David Kučera.

„Proces převodu doporučuji svým klientům zahájit alespoň šest měsíců před podáním žádosti o předdůchod. Převod z penzijního připojištění do DPS je ohraničen 2měsíční výpovědní lhůtou,“ vysvětluje poradce.

Samotná výpovědní doba pak dle něj počíná ultimem měsíce. Tedy od prvního dne následujícího měsíce od doručení výpovědi z penzijního připojištění a žádosti o převod. Další jeden měsíc pak trvá převod peněz z penzijního připojištění do DPS, lhůty bývají i kratší, záleží na penzijní společnosti.

Samotný převod prostředků může být podmíněn úhradou poplatku až do výše 800 korun, není-li účastník u společnosti déle jak 60 měsíců. Nevztahuje se však na převod z penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření u téže společnosti. K žádosti o převod úspory dokládá žadatel ještě souhlas penzijní společnosti, ke které chce převést své prostředky.

Autor:
  • Nejčtenější

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Chaty a chalupy už tolik nefrčí. Co to dělá s cenami?

Premium Krátce po vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 se pořízení rekreační nemovitosti stalo po delší době opět horkým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Češi podceňují budoucí nízké penze, ukázal průzkum finančních poradců

Češi se obávají inflace, vážné nemoci a ztráty zaměstnání. Zároveň ale přehlíží riziko nízkých starobních penzí....

Důchody se zvedají v průměru o tisícovku. Další valorizace na obzoru

Všem důchodcům již míří do poštovních a datových schránek oznámení, o kolik přesně se jim od června 2022 zvedne penze....

Na státní penzi nespoléháme, říká většina Čechů. Jaká je realita?

Tři čtvrtiny Čechů mají obavu z finančního zajištění v důchodu. Už dvě třetiny lidí si proto šetří na stáří, a to...

Odborníci varují před ukončováním penzijního spoření kvůli inflaci

Rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky přiměly nejednu komerční banku zvýšit úroky na spořicích účtech i...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...