Statisíce do kapsy a státu ani korunu

aktualizováno 
Čím více vyděláme, tím více přispějeme do státní pokladny. Tuto úměru znají snad všichni daňoví poplatníci. Existuje ovšem určitá skupina příjmů, která i při neomezené výši osvobozuje poplatníka od daňových povinností. Dokážeme takové možnosti využít v plné parádě?
V podstatě každý den realizujeme nějaký nákup movité věci. Ve většině případů jde o spotřební zboží, které kupujeme z důvodu vlastní spotřeby. S takovým zbožím nemáme tedy žádné více či méně spekulativní účinky. Existuje však skupina věcí, které si pořizujeme z jiných důvodů. Co třeba nějaký pěkný kus starého nábytku či perský koberec. Takové věci nám mohou na jedné straně zkrášlit byt či dům a zpříjemnit doma strávené chvilky, avšak v určitých případech mohou přinést pro majitele v konečném důsledku velký zisk.
 

Co třeba taková nedělní návštěva galerie s obrazy, které nabízí vystavovatel k prodeji. Jeden z obrazů se návštěvníkovi zalíbí a dohodne se s autorem na nákupní ceně deset tisíc korun. Po několika letech obdivu na stěně svého obývacího pokoje se majitel rozhodne obraz prodat rodinnému příteli za skvělou cenu osmnácti tisíc korun. Dobrá cena pomyslí si prodejce, neboť jej před pár lety koupil za deset tisíc korun a obraz mu přinesl nominální zisk osm tisíc korun, což i při zohlednění míry inflace znamená slušný obchod.
 
Co ovšem s příjmem z prodeje z tohoto obrazu? Měl by ho dotyčný kupříkladu přiznat v daňovém přiznání nebo si může zmiňovaný příjem v klidu strčit do kapsy a nic nepřiznávat? K odpovědi na tuto otázku je třeba znát ještě několik dalších informací, a proto nepředbíhejme.
 
Prodej movitého majetku je až na výjimky osvobozen od daně z příjmu fyzických osob


Rozsáhlý paragraf 4 věnovaný příjmům osvobozeným od daně z příjmů fyzických osob v odstavci c upravuje příjmy z movitého majetku. Tyto příjmy jsou z pohledu fyzických osob od daně osvobozeny s následujícími výjimkami:

Zajímají vás aktuální kurzy eura a dolaru? Navštivte naši specializovanou sekci ZDE


Nesmí se jednat o prodej motorových vozidel, letadel a lodí, pokud nebyly ve vlastnictví poplatníka déle než jeden rok. Jinými slovy musí poplatník dodržet příslušný roční časový test a potom bude příjem z prodeje těchto vymezených předmětů také osvobozen. Zatímco letadla či lodě drtivá většina z nás nevlastní, tak v případě automobilů se mnozí z nás mohou dostat do situace, kdy nesplní časový test. Pokud si někdo pořídí automobil, který třeba po osmi měsících prodá, pak je povinen realizovaný zisk s ohledem na nesplnění časového testu zdanit. Snahou zákonodárce je v takovém případě snaha o zabránění spekulativních nákupů poplatníkem.

 

Na ostatní movité věci se časový test nevztahuje a pokud si poplatník koupí kupříkladu výše zmiňovaný obraz a po týdnu ho prodá s realizací solidního zisku, pak je to z jeho pohledu čistý příjem. Nemusí tento příjem navíc ani uvádět ve svém daňovém přiznání.

 

Osvobození se zároveň nevztahuje na prodej movitého majetku, který byl poplatníkem zahrnut do podnikání. I v případě jeho vyřazení z podnikání musí poplatník čekat nejméně pět let, aby byl jeho prodej od daňových povinností osvobozen.
 

Hledáte informace o podílových fondech? Více zajímavých rad a článků  naleznete ZDE

Tato fakta můžou ve své podstatě svádět k domněnce, že občané smějí v podstatě obchodovat s čímkoli movitým, aniž by o tom museli vést účetnictví a platit z toho daně. Není to ovšem takto jednoduché. Pokud by jejich nákup a prodej splňoval základní znaky podnikání, mezi které patří především skutečnost, že se jedná o soustavnou činnost provozovanou za účelem dosažení zisku, pak jsou povinni vést účetnictví a platit daně jako každý podnikatel. Je logické, že přesně vymezená hranice mezi příležitostným prodejem pár obrazů v roce a soustavnou činností neexistuje. Asi těžko může spekulant s obrazy podporovat prodej svých kousků reklamami v rádiu a hájit se před finančním úřadem tvrzením, že nejde o podnikání. V těchto případech však platí dvojnásob heslo: „Kde není žalobce, tam není soudce.“ Vhodně vedená strategie milovníka starožitností s čichem na příležitosti může vynést velice slušný zisk podpořený nulovými daněmi. Je ovšem třeba se důsledně držet ve výše uvedených mantinelech.
 
Vraťme se ještě zpět k našemu příležitostnému milovníkovi obrazů. V jeho případě si můžeme být jisti, že příjem z prodeje jeho obrazu žádné daňové povinnosti nepodléhá. Množina movitých věcí v sobě zahrnuje skutečně pestrou škálu předmětů, z nichž některé z nich mohou být alternativními investicemi se skvělým zhodnocením, které může na plné čáře porazit výnosnost obvyklých investičních nástrojů finančního či kapitálového trhu. Absence daňových povinností je navíc velmi sladkou třešničkou na dortu.
 
Máte zkušenosti se spekulativními nákupy movitých věcí, kupříkladu starožitností? Máte jasno v oblasti daní nebo se snažíte daňové povinnosti obejít? Těšíme se na vaše názory.

 

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Akcie, která od léta ztrácí 50 %, ale podle UBS dosáhne nových maxim

Akcie, která od léta ztrácí 50 %, ale podle UBS dosáhne nových maxim

Kurzy.cz Kors je podceněnou globální růstovou akcií. Tak vnímá tento titul Jay Sole z banky UBS, která jí zařadila mezi nejlepší...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRONIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz