S realitkou, nebo bez?

aktualizováno 
Je výhodné využít při prodeji nebo nákupu nemovitosti služby realitní kanceláře, nebo jsou to zbytečně navíc vynaložené prostředky? Může realitní kancelář v něčem zájemcům o nové bydlení skutečně pomoci? A je vlastně bezpečné se na ni spolehnout a nevystavovat se zbytečnému riziku, že zprostředkovatel vše jen zkomplikuje?

Prodej a koupě nemovitosti bývá nelehká záležitost a finančně i časově náročný obchod. Bydlení si nepořizujeme každý den, a proto poradit se s odborníky jistě není na škodu.

Někdo se zprostředkovatelům služeb chce raději vyhnout a zařídit si vše sám. Ať už jde o prodejce finančních produktů, cestovní agentury prodávající zájezdy cestovních kanceláří nebo realitní makléře. Vždy je zde určité riziko, že se bude zprostředkovatel chovat neseriozně, nebo nevybere klientovi nejlepší možné řešení s cílem získat co nejvyšší provizi. 

Má smysl využívat služeb realitních kanceláří?

SPOČÍTEJTE SI:

Jak vysokou hypotéku si můžete s vašimi příjmy dovolit a kolik vás bude stát?

Velkou výhodou je právní pomoc. Realitní kanceláře většinou spolupracují s advokáty, kteří připravují kupní smlouvy a další dokumenty. Odborníci rozhodně varují před tím, aby si kupní smlouvu kupující s prodávajícím sepisovali jen tak sami mezi sebou, bez kontroly právníka. Díky svým zkušenostem s celým procesem obchodu by v realitní kanceláři měli upozornit klienta, na co si má dát pozor, aby si z nevědomosti nekoupil nemovitost, se kterou může mít v budoucnu problémy. Například by mělo být samozřejmostí před nákupem si nemovitost dostatečně prověřit, například zda není zatížena zástavním právem, věcným břemenem, zda nemá skryté vady, zda je majitelem skutečně ten, kdo ji chce prodat. Petr Vosmík z RK CENTA k tomu říká: "Prodej nebo koupě nemovitosti skýtá řadu rizik především v právní oblasti. Laik má, co se realit týče, jen poměrně malou šanci, že se vyhne všem možným nástrahám a nepřijde tak možná i o celoživotní úspory."

Každá realitní kancelář by měla být schopna poskytnout kompletní servis. Tedy kromě právní pomoci zařídit i jednání s příslušnými úřady, například katastrem nemovitostí. Realitní kanceláře také mohou přímo spolupracovat s bankami a na přání klienta vyřídit i hypotéku nebo jiný způsob financování. Za tyto služby klient platí nemalou provizi. Ta se pohybuje kolem 3% až 6% z realizované ceny a buď je vybírána od obou stran, nebo většinou od prodávajícího a zahrne se do konečné ceny, za kterou se nemovitost nabízí. 

Jaké jsou výhody?

Hlavním přínosem by tedy měla být minimalizace rizika, že uděláme nějakou chybu, jistota, že nebude nic důležitého opomenuto. Mělo by to ulehčit celý ne vždy jednoduchý a nezřídka i vyčerpávající proces shánění informací, jednání s úřady, právníky, neustálého sledování různých inzerátů, zkoumání a možné pochybnosti o serióznosti nabídek. Výrazná by měla být v ideálním případě úspora času, který by si samostatné jednání vyžádalo. Kromě toho by měl být obchod zrealizován rychleji než kdyby si jednotlivec hledal  kupce či prodejce sám. Realitní kancelář má k dispozici množství nabídek na koupě i prodeje nemovitostí a má tak možnost většího a lepšího výběru.   

Pozor na stavební spoření pro dítě! Smlouva uzavřená na dítě může přinést několik problémů.
Více ZDE.

Podmínkou však je, že realitní kancelář odvede svou práci dobře. Je důležité jejím službám důvěřovat. Jelikož jde o velké peníze a závažná rozhodnutí, neměl by mít klient realitní kanceláře o její kvalitě a důvěryhodnosti žádné pochybnosti. Pak je jediným správným řešením obrátit se jinam.
Pokud zájemce o obchod s nemovitostí celkově službám realitních kanceláří nedůvěřuje nebo je považuje za zbytečné, měl by se rozhodně alespoň obrátit na zkušeného právníka.

Je možné se na realitku spolehnout?

Problémy jako u každého jiného obchodníka či poskytovatele služeb vzniknou jak nesolidním jednáním s klientem, tak nedostatkem odborných znalostí a zkušeností.
Bohužel v České republice narozdíl od většiny ostatních zemí Evropy není činnost realitní kanceláře určena zákonem, jak je tomu třeba právě u advokátů, notářů, daňových poradců. Realitní makléři mohou podnikat i jako fyzické osoby na živnostenský list, nemusí být pojištěni na rizika vyplývající z jejich činnosti, nemusí skládat odborné zkoušky, mít za sebou určitou praxi nebo být členy profesních sdružení. Což rozhodně není pro klienty realitních kanceláří příznivé a nedůvěra může být jednou z příčin, proč je někteří odmítají.

Jednou ze záruk, která může zájemci o prodej či nákup nemovitosti pomoci, je členství v Asociaci realitních kanceláří. Jejími členy jsou asi dvě stovky realitních kanceláří a ty jsou povinně pojištěny proti rizikům vyplývajícím z realitní činnosti. Řídí se ještě dalšími pravidly, která zvyšují ochranu klientů i samotných realitních kanceláří.

Máte osobní zkušenost s nějakou realitní kanceláří? Jak jste s jejími službami spokojeni? S jakými problémy jste se setkali? Doporučovali byste ostatním, aby se při prodeji nebo nákupu nemovitosti obrátili na realitní kancelář?

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Úrokové sazby hypoték rostou, atakují hranici tří procent

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál pokračují v růstu. V lednu se vyšplhaly na hranici tří procent. Zájem o hypotéky...

Trh s hypotékami zaznamenal propad, ale získat úvěr je stále reálné

ilustrační snímek

Raketový růst cen nemovitostí v posledních letech a zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték platné od loňského...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Najdete na iDNES.cz