Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S realitkou, nebo bez?

Je výhodné využít při prodeji nebo nákupu nemovitosti služby realitní kanceláře, nebo jsou to zbytečně navíc vynaložené prostředky? Může realitní kancelář v něčem zájemcům o nové bydlení skutečně pomoci? A je vlastně bezpečné se na ni spolehnout a nevystavovat se zbytečnému riziku, že zprostředkovatel vše jen zkomplikuje?

Prodej a koupě nemovitosti bývá nelehká záležitost a finančně i časově náročný obchod. Bydlení si nepořizujeme každý den, a proto poradit se s odborníky jistě není na škodu.

Někdo se zprostředkovatelům služeb chce raději vyhnout a zařídit si vše sám. Ať už jde o prodejce finančních produktů, cestovní agentury prodávající zájezdy cestovních kanceláří nebo realitní makléře. Vždy je zde určité riziko, že se bude zprostředkovatel chovat neseriozně, nebo nevybere klientovi nejlepší možné řešení s cílem získat co nejvyšší provizi. 

Má smysl využívat služeb realitních kanceláří?

SPOČÍTEJTE SI:

Jak vysokou hypotéku si můžete s vašimi příjmy dovolit a kolik vás bude stát?

Velkou výhodou je právní pomoc. Realitní kanceláře většinou spolupracují s advokáty, kteří připravují kupní smlouvy a další dokumenty. Odborníci rozhodně varují před tím, aby si kupní smlouvu kupující s prodávajícím sepisovali jen tak sami mezi sebou, bez kontroly právníka. Díky svým zkušenostem s celým procesem obchodu by v realitní kanceláři měli upozornit klienta, na co si má dát pozor, aby si z nevědomosti nekoupil nemovitost, se kterou může mít v budoucnu problémy. Například by mělo být samozřejmostí před nákupem si nemovitost dostatečně prověřit, například zda není zatížena zástavním právem, věcným břemenem, zda nemá skryté vady, zda je majitelem skutečně ten, kdo ji chce prodat. Petr Vosmík z RK CENTA k tomu říká: "Prodej nebo koupě nemovitosti skýtá řadu rizik především v právní oblasti. Laik má, co se realit týče, jen poměrně malou šanci, že se vyhne všem možným nástrahám a nepřijde tak možná i o celoživotní úspory."

Každá realitní kancelář by měla být schopna poskytnout kompletní servis. Tedy kromě právní pomoci zařídit i jednání s příslušnými úřady, například katastrem nemovitostí. Realitní kanceláře také mohou přímo spolupracovat s bankami a na přání klienta vyřídit i hypotéku nebo jiný způsob financování. Za tyto služby klient platí nemalou provizi. Ta se pohybuje kolem 3% až 6% z realizované ceny a buď je vybírána od obou stran, nebo většinou od prodávajícího a zahrne se do konečné ceny, za kterou se nemovitost nabízí. 

Jaké jsou výhody?

Hlavním přínosem by tedy měla být minimalizace rizika, že uděláme nějakou chybu, jistota, že nebude nic důležitého opomenuto. Mělo by to ulehčit celý ne vždy jednoduchý a nezřídka i vyčerpávající proces shánění informací, jednání s úřady, právníky, neustálého sledování různých inzerátů, zkoumání a možné pochybnosti o serióznosti nabídek. Výrazná by měla být v ideálním případě úspora času, který by si samostatné jednání vyžádalo. Kromě toho by měl být obchod zrealizován rychleji než kdyby si jednotlivec hledal  kupce či prodejce sám. Realitní kancelář má k dispozici množství nabídek na koupě i prodeje nemovitostí a má tak možnost většího a lepšího výběru.   

Pozor na stavební spoření pro dítě! Smlouva uzavřená na dítě může přinést několik problémů.
Více ZDE.

Podmínkou však je, že realitní kancelář odvede svou práci dobře. Je důležité jejím službám důvěřovat. Jelikož jde o velké peníze a závažná rozhodnutí, neměl by mít klient realitní kanceláře o její kvalitě a důvěryhodnosti žádné pochybnosti. Pak je jediným správným řešením obrátit se jinam.
Pokud zájemce o obchod s nemovitostí celkově službám realitních kanceláří nedůvěřuje nebo je považuje za zbytečné, měl by se rozhodně alespoň obrátit na zkušeného právníka.

Je možné se na realitku spolehnout?

Problémy jako u každého jiného obchodníka či poskytovatele služeb vzniknou jak nesolidním jednáním s klientem, tak nedostatkem odborných znalostí a zkušeností.
Bohužel v České republice narozdíl od většiny ostatních zemí Evropy není činnost realitní kanceláře určena zákonem, jak je tomu třeba právě u advokátů, notářů, daňových poradců. Realitní makléři mohou podnikat i jako fyzické osoby na živnostenský list, nemusí být pojištěni na rizika vyplývající z jejich činnosti, nemusí skládat odborné zkoušky, mít za sebou určitou praxi nebo být členy profesních sdružení. Což rozhodně není pro klienty realitních kanceláří příznivé a nedůvěra může být jednou z příčin, proč je někteří odmítají.

Jednou ze záruk, která může zájemci o prodej či nákup nemovitosti pomoci, je členství v Asociaci realitních kanceláří. Jejími členy jsou asi dvě stovky realitních kanceláří a ty jsou povinně pojištěny proti rizikům vyplývajícím z realitní činnosti. Řídí se ještě dalšími pravidly, která zvyšují ochranu klientů i samotných realitních kanceláří.

Máte osobní zkušenost s nějakou realitní kanceláří? Jak jste s jejími službami spokojeni? S jakými problémy jste se setkali? Doporučovali byste ostatním, aby se při prodeji nebo nákupu nemovitosti obrátili na realitní kancelář?

 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...