Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I peníze v bance potřebují zabezpečení

Peníze uložené v bance jsou v bezpečí pouze pomyslně. I zde o ně totiž můžete přijít - třeba kvůli neopatrnému chování na internetu.
Obezřetné chování na internetu je vždy dobrým základem.

Obezřetné chování na internetu je vždy dobrým základem. | foto: Profimedia.cz

Obsluha účtu prostřednictvím internetového bankovnictví je zpravidla jednoduchá, intuitivní a obvykle neklade velké nároky na vybavení počítače ani na uživatele. Pravidelně se ovšem vynořují zprávy o napadení klientů některého z finančních ústavů.

Některé banky proto přistoupily k zásadnímu opatření. Vybrané prvky zabezpečení stanovily jako povinné pro každého, kdo chce internetové bankovnictví používat. To je případ Bawag Bank, Citibank či Volksbank. Co ale nabízejí ostatní banky a kolik to stojí?

Bezpečné chování na internetu je základ
Rozhodně se všechny banky shodují na tom, že každý uživatel internetového bankovnictví by se měl na webu chovat obezřetně a rozhodně by se měl vyhnout užívání nelegálního softwaru. Minimální požadavky na počítač vždy najdete na webových stránkách banky, případně při přihlášení do internetbankingu.

Jedná se ale spíše o doporučené programové vybavení. Většinou však banky vyžadují prohlížeč Microsoft Internet Explorer. O něco méně často jiné alternativy – např. Netscape Browser či Mozilla Firefox. Další specifika najdete na webových stránkách bank, a to obvykle s možností nechat si nastavení počítače tamtéž otestovat.

Do bezpečnosti se vyplatí investovat
Setkat se u své banky můžete v zásadě se třemi různými prvky. Jejich cílem je zajistit maximálně bezpečnou obsluhu účtu přes internet. Někde za ně přitom zaplatíte stovky korun ročně, jinde je jejich vydání i užívání zdarma.

Banka Zabezpečení Cena
(v Kč)
Aktivace 
Bawag Bank klientský certifikát zdarma do 24 hod. po podpisu smlouvy
Citibank kalkulátor 450 jednorázově ihned, příp. do 2 dnů
Česká spořitelna SMS, klientský
certifikát
990* ihned po instalaci
ČSOB SMS, klientský certifikát 800 ihned po instalaci
GE Money Bank SMS, klientský certifikát zdarma ihned
Komerční banka SMS, klientský certifikát 250 + 19 % DPH** ihned
mBank SMS zdarma ihned po aktivaci
Poštovní spořitelna SMS, klientský certifikát zdarma ihned po instalaci
Raiffeisenbank SMS, kalkulátor zdarma*** ihned
Volksbank klientský certifikát zdarma ihned
Pozn.: * obnova certifikátu ročně 320 korun, výměna čipové karty 320 korun (1x za 3 roky)
          ** tj. poplatek při použití čipové karty
          *** obnova certifikátu ročně 200 korun

Kalkulátor
Prvním zabezpečovacím prvkem k internetbankingu je tzv. kalkulátor neboli hard token či bezpečnostní klíč. Je to ale ve své podstatě vždy tentýž přístroj. Svým vzezřením připomíná skutečný kalkulátor. Jeho výhoda spočívá v tom, že není přímo napojen na počítač, do kterého se tak nemusí instalovat žádný speciální program.

Jeho úkolem je po zadání vstupního PINu generovat časově omezený číselný kód, kterého je zapotřebí vždy pro potvrzení aktivní transakce (např. převod peněz z účtu na účet), případně při vstupu do internetbankingu (dále jen IB). Tento systém se rozhodly svým klientům nabídnout Citibank (povinně pro všechny uživatele IB) a Raiffeisenbank (jedna z povinně volitelných možností).

Kalkulátor v Citibank získáte za jednorázový poplatek 450 korun, a to buď telefonickou objednávkou – tj. do dvou dnů bude zaslán doporučenou zásilkou, nebo je na pobočkách banky k vyzvednutí ihned. V Raiffeisenbank získáte toto zařízení zdarma, měsíčně však budete platit 80 korun za jeho užívání. Bez některého ze způsobů zabezpečení se zřízenou službou IB pobočku této banky neopustíte.

Mobilní (SMS) klíč
Podobně jako kalkulátory fungují tzv. mobilní klíče. Rozdíl je pouze v tom, že se kódy generují mimo zařízení klienta. Ten pak už jen obdrží příslušný číselný kód v podobě zabezpečené či nezabezpečené SMS, který následně přepíše do aplikace IB.

Tento způsob zabezpečení nabízí Česká spořitelna, ČSOB a Poštovní spořitelna, GE Money Bank, Komerční banka, mBank či Raiffeisenbank. Obvykle je na vůli klienta, zda bude generované kódy užívat také pro vstup do aplikace IB. Potvrzovat aktivní transakce však je povinné vždy. Autorizaci transakcí poskytují banky zdarma.

Klientský certifikát
V neposlední řadě banky nabízejí zabezpečení vstupu do IB i jednotlivých transakcí pomocí klientského certifikátu (digitální podpis). Zpravidla je umístěn na čipové kartě, ke které je třeba si pořídit také čtečku.

Bez připojení čipové karty k počítači a především bez nutnosti instalovat certifikát do počítače se obejdete pouze v Bawag Bank. V tomto případě spočívá zabezpečení IB v dynamickém generování přístupového kódu uloženého na čipové, resp. autorizační kartě. Kód pak zobrazuje speciální čtečka, která navíc generuje další jednorázové kódy potvrzující zadávané transakce. Kartu i čtečku obdržíte zdarma.

Jinde, tedy v České spořitelně, ČSOB, GE Money Bank, Komerční bance či Volksbank je třeba čtečku k počítači připojit, případně uložit certifikáty na přenosné médium. Před použitím IB se však vždy instalují příslušné certifikáty do počítače. A zatímco v GE Money Bank a Volksbank jsou tyto bezpečnostní prvky zdarma, v České spořitelně, ČSOB i Komerční bance za certifikát, čtečku, čipovou kartu, případně jejich obnovu zaplatíte. Například v České spořitelně to je přitom 990 korun, v ČSOB 800 korun.

Nevýhodou tohoto způsobu zajištění je skutečnost, že je nutné ukládat vygenerovaný certifikát na používaný počítač nebo alespoň instalovat na něj potřebné programy. Vzhledem k tomu se nedoporučuje přistupovat k IB z veřejných počítačů. Rovněž platnost čipové karty a certifikátů je omezená a každá výměna také něco stojí.

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Metoda pokus omyl vyšla. Hanácká firma slaví 10 let na trhu a tržby rostou

Marek Dyntera má zkušenosti ze strojírenského managementu, Matěj Zavoral s vedením restaurace a Lukáš Medek je vystudovaný právník. Dnes jsou všichni tři společníky firmy Šufan, která vyrábí ořechová...

14. září 2024

Psycholog radí, co dělat, abyste na druhé působili přesvědčivěji

Když chceme někoho přesvědčit, snažíme se většinou uvést co nejvíce důvodů, které podporují náš názor. Tento postup ale není příliš úspěšný. Důvody, které považujeme zpravidla za pádné, totiž na...

9. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro předčasný důchod startuje další zpřísnění. Jak využít předdůchod

Podmínky pro odchod do předčasného důchodu se v Česku dál zpřísňují. Od 1. října 2024 se zvyšuje požadovaná doba pojištění z 35 na 40 let. Kdo zvolí předčasnou penzi, dostanete výrazně méně peněz,...

13. září 2024

Důchodcům už stát nepřispívá na spoření. Jak úspory dál zhodnocovat a co nedělat

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným...

10. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teambuildingy jsou opět „in“. Jejich náplň se ale mění

Dříve se slovo teambuilding skloňovalo snad ve všech pádech. S covidem vše ustalo, postupně se k nim ale firmy zase vrátily. Cíle přitom sledují různé, odpovídají tomu i programy, které na tyto...

12. září 2024

Léčba nakupováním: proč a jak funguje „maloobchodní terapie“

Za maloobchodní terapii označuje psychologie nakupování, jehož hlavním cílem není koupit si něco, co potřebujeme, ale koupit si něco, abychom se cítili lépe. Tato terapie skutečně funguje. Její...

16. září 2024

KVÍZ: Vyznáte se v placení virtuálními kartami?

Počet virtuálních platebních karet v České republice razantně narůstá. Zatímco v roce 2019 si jich lidé pořídili jen něco málo přes 42 tisíc, o tři roky později jich bylo vydáno skoro 346 tisíc....

15. září 2024

Povodeň není záplava. Poradíme, jak se vyznat v pojišťovácké mluvě

Premium

Povodeň není záplava, dům není domácnost, kouř není požár a krádež není loupež. Ačkoliv v běžné mluvě tyto pojmy dost často zaměňujeme, při komunikaci s pojišťovnou bychom si měli dát pozor. Pro ni...

31. srpna 2020,  aktualizováno  14.9 17:21

Metoda pokus omyl vyšla. Hanácká firma slaví 10 let na trhu a tržby rostou

Marek Dyntera má zkušenosti ze strojírenského managementu, Matěj Zavoral s vedením restaurace a Lukáš Medek je vystudovaný právník. Dnes jsou všichni tři společníky firmy Šufan, která vyrábí ořechová...

14. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...