Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 9. srpna 2022 Roman

KOMENTÁŘ: Splátky hypoték vystřelí až na dvojnásobek

Zvyšování úrokových sazeb u hypoték nejtíživěji dopadne na ty, kteří v minulých letech dostali levné hypotéky okolo dvou procent. Po skončení jejich fixačního období cena úvěru vyletí nahoru, v příštím roce očekávám růst až na osm procent. Mnohým se tak měsíční splátka může i zdvojnásobit, říká v komentáři investor Vladimír Brůna.

Vladimír Brůna, investiční odborník | foto: archiv Vladimíra Brůny

Pokud měl dlužník hypotéku 3 miliony korun na 30 let při sazbě dvě procenta ročně, splácel 11 tisíc korun měsíčně. Zvýšení sazby na šest procent ročně zvýší splátku na 18 tisíc korun měsíčně.

Pokud se sazba dostane až na osm procent ročně, splátka hypotéky zatíží rodinný rozpočet na 22 tisíc korun měsíčně. Naopak noví žadatelé, kteří už nemají dostatečné příjmy a rezervy, se nezadluží, protože už hypotéku nedostanou a bydlení budou muset vyřešit nájmem.

Spolu s cenami energií, které narostou meziročně až na trojnásobek, to může být pro rodinný rozpočet neúnosné zatížení. Sazba osm procent je velmi reálná, dlouhodobý průměr hypotečních sazeb je totiž pět procent. Příliš jsme si zvykli na levné peníze, ale časy se mění.

Nájemník už  všechno nezaplatí

Problém to může být i pro střadatele, kteří si na levnou dvouprocentní hypotéku pořídili investiční byt, s tím, že splátky pokryje nájemník. Hypotéku s osmiprocentní sazbou a drahé energie už vlastníkům nájemníci nepokryjí.

Realita se vrátí do časů před 15 lety, kdy bylo běžné, že nájem pokrýval vlastníkovi jen část hypotéky. K tomu přistupovali zejména lidé, kteří nebyli ani tak investoři, ale střadatelé a opravdu chtěli takto ušetřit na další byt pro potomky. A mnozí také ušetřili.

Nevěřím ujišťování ze strany státních institucí, že inflace v druhé polovině roku poleví a hypoteční sazby se příští rok vrátí ke třem nebo čtyřem procentům.

Čím dříve fixujete, tím lépe

Mnoho klientů neví, že novou sazbu hypotéky si mohou s bankou vyjednat klidně rok nebo dva před koncem fixačního období. Je to rozumný krok. Dnes nejde o to, kde sehnat ještě levnější hypotéku. Jde o to, získat nižší míru zdražení hypotéky.

Vladimír Brůna

 • Je uznávaný investiční odborník.
 • Vysokoškolský diplom získal na fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze. Vzdělání prohloubil jako člen Asociace certifikovaných účetních.
 • Profesní kariéru zahájil u firmy Ernst & Young Audit, následně zastával manažerské a vedoucí pozice v Česku i zahraničí.
 • V Londýně se setkával s úspěšnými investory. Zkušenosti zúročil jako zakladatel několika investičních společností.
 • Do roku 2019 byl předsedou představenstva společnosti Golden Gate, která obchoduje s investičními drahými kovy.
 • Věnuje se rovněž osvětě a poradenství v oblasti financí a investování.
Vladimír Brůna, investiční odborník

Jako modelový příklad poslouží klient, kterému končí fixace hypotéky na 1,5 milionu korun za rok a půl. Měl pětiletou fixaci a sazbu 2,69 procenta. Předloni přemýšlel, zda by nerefinancoval a nedostal se pod dvě procenta. Nakonec se mu nechtělo papírovat.

Před více než měsícem ale už spěchal do banky. Dostal nabídku, že za rok a půl mu banka dá úrok 4,2 procenta. Zkusil to ještě jinde a bance předložil jiné nabídky.

Banka mu nakonec nabídla 3,9 procenta. Neváhal a podepsal. Dobře udělal. Splátka se mu zvýší za rok a půl jen o tisíc korun měsíčně.

Je lepší využít služby finančního poradce pro hledání nejlepší sazby, protože dokáže porovnat více bank. Mívají různé akce. A mimochodem. Marketing slibuje modré z nebe novým klientům, ale těch starších si mnohé banky až tak neváží.

Když se klient nyní dostane na pětiprocentní sazbu, je ještě únosné, protože inflace je proti tomu už více než dvojnásobná. Od banky si totiž půjčujeme peníze levněji, než kolik činí míra jejich znehodnocení.

U lidí, kteří mají hypotéku zejména jako investiční nástroj, nejlépe udělal ten, kdo už loni ještě zafixoval sazbu na dvou procentech, třeba i dva roky před koncem fixace, a i když měl třeba peníze na snížení nebo splacení hypotéky, reinvestoval je do pozemků. Ty totiž zhodnotily o 20 procent ročně.

Pokud zvažujete uložení peněz do nemovitosti, kupujte pozemky. Pozemky z toho důvodu v čase neklesají na ceně, na rozdíl od investičních bytů. A pokud zvažujete refinancování své hypotéky, začněte se o novou úrokovou sazbu zajímat co nejdříve.

Hypotéky jsou a budou už jen pro bohaté

Hypotéku je dnes třeba už vnímat jako nástroj pro bohaté. Lidem s nižšími příjmy se dluhy nikdy nevyplácí, a nyní zvlášť. Stávají se otroky bank, spravují po léta jejich majetek, protože na nemovitosti na úvěr vázne zástava, a po léta splácí splátky, které se jim pod rukama mění. Nejen vlivem ekonomické situace v zemi, jako jsou zvyšující se úrokové sazby, ale i vnitřní bankovní cenovou politikou.

Stále měnící se bankovní poplatky není schopen běžný člověk sledovat a dluh se mu tak po rukama prodražuje. Navíc se stává pro banku na dlouhá léta dojnou krávou, protože každý schopný byznysmen ví, že halíře, dělají talíře. To vidíme i nyní v čase koronaviru, kdy banky hlásí abnormální zisky.

Autor:
 • Nejčtenější

Odborníci varují před ukončováním penzijního spoření kvůli inflaci

Rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky přiměly nejednu komerční banku zvýšit úroky na spořicích účtech i...

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Od denáru ke koruně. Jak dobře znáte historii naší měny?

Víte, jak se jmenovaly naše první mince? Nebo co byly bankocetle? Ověřte si své znalosti o české měně v kvízu, který...

Osobní inflace nejzatíženějších důchodců vzrostla na drtivých 33 procent

Inflace vyšplhala na dvojciferné číslo, ceny meziročně stouply o 17,2 %. Všichni důchodci proto dostali v červnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvyšování cen energií ohrožuje existenci SVJ. Jak na dlužníky, radí advokát

Před topnou sezónou by si majitelé bytů měli upravit výši záloh na vodu a vytápění. „V opačném případě může být...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

 • Další z rubriky

Sazby hypoték začínají stagnovat. Co bude následovat?

Bankovní rada ČNB zastavila růst úrokových sazeb hypoték. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu...

Bydlení v nedohlednu? Pro řadu mladých je to už tvrdá realita

Nové bydlení plánuje v tomto roce 150 000 mladých lidí ve věku 26 až 36 let. Jaké jsou jejich představy? Kolik si půjčí...

Aby půjčka opravdu pomohla. Co je třeba vědět?

Enormní růst cen zboží a služeb a zvyšující se ceny úroků, které ale nejsou vyvážené odpovídajícím růstem platů....

Rady a tipy, jak si zvýšit šanci na získání hypotéky a bydlení

Premium Rychle rostoucí úrokové sazby hypoték i nová přísnější pravidla pro jejich poskytování, která začala platit od dubna....

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...