Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 28. června 2022 Lubomír

KOMENTÁŘ: Splátky hypoték vystřelí až na dvojnásobek

Zvyšování úrokových sazeb u hypoték nejtíživěji dopadne na ty, kteří v minulých letech dostali levné hypotéky okolo dvou procent. Po skončení jejich fixačního období cena úvěru vyletí nahoru, v příštím roce očekávám růst až na osm procent. Mnohým se tak měsíční splátka může i zdvojnásobit, říká v komentáři investor Vladimír Brůna.

Vladimír Brůna, investiční odborník | foto: archiv Vladimíra Brůny

Pokud měl dlužník hypotéku 3 miliony korun na 30 let při sazbě dvě procenta ročně, splácel 11 tisíc korun měsíčně. Zvýšení sazby na šest procent ročně zvýší splátku na 18 tisíc korun měsíčně.

Pokud se sazba dostane až na osm procent ročně, splátka hypotéky zatíží rodinný rozpočet na 22 tisíc korun měsíčně. Naopak noví žadatelé, kteří už nemají dostatečné příjmy a rezervy, se nezadluží, protože už hypotéku nedostanou a bydlení budou muset vyřešit nájmem.

Spolu s cenami energií, které narostou meziročně až na trojnásobek, to může být pro rodinný rozpočet neúnosné zatížení. Sazba osm procent je velmi reálná, dlouhodobý průměr hypotečních sazeb je totiž pět procent. Příliš jsme si zvykli na levné peníze, ale časy se mění.

Nájemník už  všechno nezaplatí

Problém to může být i pro střadatele, kteří si na levnou dvouprocentní hypotéku pořídili investiční byt, s tím, že splátky pokryje nájemník. Hypotéku s osmiprocentní sazbou a drahé energie už vlastníkům nájemníci nepokryjí.

Realita se vrátí do časů před 15 lety, kdy bylo běžné, že nájem pokrýval vlastníkovi jen část hypotéky. K tomu přistupovali zejména lidé, kteří nebyli ani tak investoři, ale střadatelé a opravdu chtěli takto ušetřit na další byt pro potomky. A mnozí také ušetřili.

Nevěřím ujišťování ze strany státních institucí, že inflace v druhé polovině roku poleví a hypoteční sazby se příští rok vrátí ke třem nebo čtyřem procentům.

Čím dříve fixujete, tím lépe

Mnoho klientů neví, že novou sazbu hypotéky si mohou s bankou vyjednat klidně rok nebo dva před koncem fixačního období. Je to rozumný krok. Dnes nejde o to, kde sehnat ještě levnější hypotéku. Jde o to, získat nižší míru zdražení hypotéky.

Vladimír Brůna

 • Je uznávaný investiční odborník.
 • Vysokoškolský diplom získal na fakultě financí a účetnictví na VŠE v Praze. Vzdělání prohloubil jako člen Asociace certifikovaných účetních.
 • Profesní kariéru zahájil u firmy Ernst & Young Audit, následně zastával manažerské a vedoucí pozice v Česku i zahraničí.
 • V Londýně se setkával s úspěšnými investory. Zkušenosti zúročil jako zakladatel několika investičních společností.
 • Do roku 2019 byl předsedou představenstva společnosti Golden Gate, která obchoduje s investičními drahými kovy.
 • Věnuje se rovněž osvětě a poradenství v oblasti financí a investování.
Vladimír Brůna, investiční odborník

Jako modelový příklad poslouží klient, kterému končí fixace hypotéky na 1,5 milionu korun za rok a půl. Měl pětiletou fixaci a sazbu 2,69 procenta. Předloni přemýšlel, zda by nerefinancoval a nedostal se pod dvě procenta. Nakonec se mu nechtělo papírovat.

Před více než měsícem ale už spěchal do banky. Dostal nabídku, že za rok a půl mu banka dá úrok 4,2 procenta. Zkusil to ještě jinde a bance předložil jiné nabídky.

Banka mu nakonec nabídla 3,9 procenta. Neváhal a podepsal. Dobře udělal. Splátka se mu zvýší za rok a půl jen o tisíc korun měsíčně.

Je lepší využít služby finančního poradce pro hledání nejlepší sazby, protože dokáže porovnat více bank. Mívají různé akce. A mimochodem. Marketing slibuje modré z nebe novým klientům, ale těch starších si mnohé banky až tak neváží.

Když se klient nyní dostane na pětiprocentní sazbu, je ještě únosné, protože inflace je proti tomu už více než dvojnásobná. Od banky si totiž půjčujeme peníze levněji, než kolik činí míra jejich znehodnocení.

U lidí, kteří mají hypotéku zejména jako investiční nástroj, nejlépe udělal ten, kdo už loni ještě zafixoval sazbu na dvou procentech, třeba i dva roky před koncem fixace, a i když měl třeba peníze na snížení nebo splacení hypotéky, reinvestoval je do pozemků. Ty totiž zhodnotily o 20 procent ročně.

Pokud zvažujete uložení peněz do nemovitosti, kupujte pozemky. Pozemky z toho důvodu v čase neklesají na ceně, na rozdíl od investičních bytů. A pokud zvažujete refinancování své hypotéky, začněte se o novou úrokovou sazbu zajímat co nejdříve.

Hypotéky jsou a budou už jen pro bohaté

Hypotéku je dnes třeba už vnímat jako nástroj pro bohaté. Lidem s nižšími příjmy se dluhy nikdy nevyplácí, a nyní zvlášť. Stávají se otroky bank, spravují po léta jejich majetek, protože na nemovitosti na úvěr vázne zástava, a po léta splácí splátky, které se jim pod rukama mění. Nejen vlivem ekonomické situace v zemi, jako jsou zvyšující se úrokové sazby, ale i vnitřní bankovní cenovou politikou.

Stále měnící se bankovní poplatky není schopen běžný člověk sledovat a dluh se mu tak po rukama prodražuje. Navíc se stává pro banku na dlouhá léta dojnou krávou, protože každý schopný byznysmen ví, že halíře, dělají talíře. To vidíme i nyní v čase koronaviru, kdy banky hlásí abnormální zisky.

Autor:
 • Nejčtenější

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do pedálů šlape čím dál více lidí. Jak ošetřit s tím spojená rizika?

Pohyb na kole je dnes masovým sportem. A výpravy na nich jednou z nejoblíbenějších víkendových i dovolenkových aktivit....

Chyba při potápění ji přišla draho. Pojišťovna nezaplatila léčbu za statisíce

Premium Pár skleniček v Itálii, kde je vůči alkoholu větší tolerance, vypadá nevinně, ale může vyústit ve finanční katastrofu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm z deseti pracujících lidí trápí nápor na psychiku

Poslední dva roky daly zaměstnancům zabrat. Ke „klasickým“ pracovním problémům s náročnými šéfy, nesmyslnou náplní...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

 • Další z rubriky

Program na bydlení pro mladé dává vyšší úvěry. Má ale jen 108 milionů

Státem podporované úvěry na pořízení vlastního bydlení spravované Státním fondem podpory investic přinášejí lidem do 40...

I vyšší splátka hypotéky má své řešení, říká odborník

Hypotéky zdražily a ČNB zpřísnila i podmínky pro jejich sjednávání. To mnohé domácnosti, které budou hypotéku nyní...

Sazby hypoték přerostly 5% hranici. Splátky se prodražují o tisíce

Levné hypotéky jsou minulostí. Úrokové sazby již překonaly pětiprocentní hranici a banky dál zdražují. Průměrná...

Komu letos končí fixace hypotéky, měl by hledat rezervy, radí odborník

Zhruba 50 tisíc dlužníků se týká konec fixace hypotéky. Jak stoupnou měsíční splátky a kdy se vyplatí refinancovat,...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...