Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Znáte svá práva a povinnosti v družstevním bytě?

  • 19
Družstevní bydlení má v českých zemích dlouhou tradicí. Podle odborníků zájem o ně v poslední době stoupá. Vyznáte se v základních pojmech? A znáte svá práva a povinnosti? Vyzkoušejte náš dnešní kvíz.

Družstevní byt nevlastníte, patří bytovému družstvu a to je i zapsáno v katastru nemovitostí jako vlastník. Vy máte v družstvu družstevní podíl a s ním spojené právo nájmu bytu a další práva i povinnosti. Družstevní bydlení má oproti bydlení v bytech v osobním vlastnictví řadu výhod. Převod družstevního bytu i správa domu je jednodušší a pro také hovoří nižší cena. „Nákup družstevního podílu, a tím získání práva na uzavření nájemní smlouvy k družstevnímu bytu, vyjde na českém realitním trhu stále o několik procent levněji,“ říká předseda Svazu českých a moravských družstev Jan Vysloužil.

Plánujete vlastní bydlení? Najděte si levnější hypotéku.

Cena samozřejmě vždy závisí na lokalitě. Jen pro srovnání: podle posledních odhadů průměrné ceny družstevních bytů v Česku loni vzrostly na 25 328 korun za metr čtvereční, byty v osobním vlastnictví ve stejném období zdražily na 28 700 korun za metr čtvereční. Ušetřit můžete desetitisíce, v případě bytu o větších rozměrech i několik stovek tisíc korun.

Kvíz: Znáte svá práva a povinnosti v družstevním bytě?

A ještě jedna výhoda družstevního bydlení. „Bytové družstvo může na rozdíl od společenství vlastníků podnikat a tím přijít k dalším prostředkům, které je možné do domu investovat, může například získávat výnosy z pronájmu nebytových prostor třetím osobám nebo poskytovat služby související se správou domů a bytů dalším osobám,“ podotýká Vysloužil. Financováním správy, údržby a oprav domu i z těchto dalších zdrojů se tak snižují členům družstva náklady na bydlení.

, pro iDNES.cz