Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Při rekonstrukci mi firma poškodila balkon. Mám nárok na odškodnění?

Pan Jaroslav vlastní byt v šestnáctipatrovém paneláku. Před časem schůze odhlasovala částečnou revitalizaci domu. Součástí oprav měla být i výměna balkonů. S tím pan Jaroslav nesouhlasil. Do svého balkonu investoval spoustu práce i peněz a upravil si jej podle svých představ.
"Pokud celé balkony včetně zábradlí patří k jednotkám, pak shromáždění není vůbec oprávněno o opravách balkonů rozhodovat," říká advokát Pavel Nastis. Ilustrační snímek

"Pokud celé balkony včetně zábradlí patří k jednotkám, pak shromáždění není vůbec oprávněno o opravách balkonů rozhodovat," říká advokát Pavel Nastis. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obával se, že výměna balkonů jeho investici zmaří. Když nastoupili dělníci, odmítl je na balkon pustit. Problém začal řešit výbor společenství a stavební dozor. "V podstatě mi vyhrožovali, že pokud s opravou nebudu souhlasit a někdy v budoucnu třeba balkon spadne, budu platit škody ze svého," rozhořčuje se vlastník bytu.

Nakonec došlo ke kompromisu. Vymění se jen venkovní část zábradlí. To se i stalo, jenže při opravě firma poškodila zasklení balkonu. Škodu ale odmítá uhradit. "Mám jako vlastník bytu nárok na náhradu škody?" ptá se čtenář.

Náhradu škody je firma povinna zaplatit

"Pokud při opravách společných částí domu dojde k poškození bytové jednotky, tedy například balkonu, který k jednotce náleží, má vlastník jednotky rozhodně právo na náhradu škody," uvádí advokát Pavel Nastis. Škodu je třeba uplatnit u stavební firmy, která škodu způsobila.

Balkon ale nemusí být součástí bytu, může patřit do společných prostor domu. Nejjistější způsob, jak to zjistit, je nahlédnout do Prohlášení vlastníka budovy. To je listina uložená v katastru nemovitostí, v níž vlastník budovy vymezuje bytové jednotky a uvádí, co je součástí jednotek a co už naopak patří do společných částí domu. I v takovém případě, pokud si vlastník bytu provedl zasklení balkonu na vlastní náklady, je firma povinna uhradit způsobenou škodu.

"Pokud celé balkony včetně zábradlí patří k jednotkám, pak shromáždění není vůbec oprávněno o opravách balkonů rozhodovat," upřesňuje advokát. Takové rozhodnutí shromáždění by bylo nezákonné a vlastník bytu by vůbec nebyl povinen tomuto rozhodnutí se podrobit, jinými slovy, stavební firmu by na svůj balkon nemusel pustit.

Opravy pak provádí každý vlastník jednotky sám dle vlastního uvážení a na vlastní náklady. Je ale třeba si uvědomit, že vlastnictví zavazuje. "Jestliže by se vlastník jednotky o balkon v jeho vlastnictví nestaral a balkon spadnul, bude muset nahradit poškozeným škodu, a pokud by dokonce došlo k ublížení na zdraví, může mu hrozit i trestní stíhání," varuje Nastis.

Vlastník bytu se musí podřídit rozhodnutí většiny

Nejčastější bývá situace, kdy plocha balkonu patří k bytové jednotce, ale zábradlí je považováno za součást obvodového zdiva a patří již do společných prostor. O opravách společných částí domu rozhoduje shromáždění vlastníků jednotek a je zapotřebí souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Většina se počítá podle podílu na společných částech domu, tedy podle velikosti bytů a nikoli podle počtu osob.

Jestliže shromáždění opravu odsouhlasí, přehlasovanému vlastníkovi nezbývá, než se rozhodnutí většiny podrobit.

A tak pokud jste právě v situaci, že zvažujete úpravy balkonu, ověřte si, zda je balkon součástí bytové jednotky nebo patří do společných částí domu. Informujete se, zda se neplánuje rekonstrukce balkonů v celém domě. A nezapomeňte, že ani zasklení vlastního balkonu nemůžete provádět bez souhlasu. "Úpravy, jimiž se mění vzhled domu, může vlastník jednotky provádět pouze se souhlasem všech vlastníků jednotek," upozorňuje advokát.

Zapamatujte si:

  • Každý vlastník bytové jednotky je současně ze zákona spoluvlastníkem společných částí domu.
  • Vlastníci jednotek rozhodují na shromáždění vlastníků jednotek – to je nejvyšší orgán společenství vlastníků jednotek a musí se konat alespoň jednou ročně.
  • Shromáždění je oprávněno rozhodovat pouze o opravách společných částí domu.
  • Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů. Většina se počítá podle podílu na společných částech domu, tedy podle velikosti bytů a nikoli podle počtu osob.
  • K přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny přítomných hlasů.
  • Při rozhodování o modernizaci, rekonstrukci, stavebních úpravách a opravách společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, je zapotřebí souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek.
  • Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl, toto právo je nutno uplatnit u soudu do šesti měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.
Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

KOMENTÁŘ: Sendvičová generace je v obležení povinností. Jak z toho ven

21. května 2024

Přibližně milion Čechů denně bojuje s náročnou situací, kdy musí pečovat o své stárnoucí rodiče,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hledám dobrého a levného zubaře na pokladnu. Pomoci může i zdravotní pojišťovna

24. května 2024

Zubního lékaře potřebujeme všichni. Někdo více, někdo méně často. Minimálně na preventivní...

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

Jak zvýšit svůj „tah na branku“ a zapracovat na úspěchu i kariéře

27. května 2024

Důvod, proč někteří lidé „nestíhají“, práce jim zabírá zbytečně moc času a zdržují občas i své...

KVÍZ: Víte, jak výhodně spořit na důchod a kam ukládat své peníze?

26. května 2024

Skoro tři čtvrtiny dnešních seniorů nejsou spokojeny s výší svého starobního důchodu a více než 60...

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

Letní dovolená či tábor pro děti. Jak na ně přispívají zaměstnavatelé?

24. května 2024

Dovolená je věc, kterou si Češi vzít nenechají, potvrzuje se to každý rok. A letos to nebude jinak....

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...