Peníze od státu: kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

  • 10
Nezaměstnanost je stále rekordně nízká a úřady evidují více volných pracovních míst než žadatelů o práci. Nikdy však není vyloučeno, že na úřad práce vyrazíte i vy. Je proto dobré vědět, jak vám stát pomůže, pokud zůstanete bez práce.
Ilustrační snímek

Podpora pro nezaměstnané Nejvýše 16 682 Kč měsíčně

KDY A KDE ŽÁDAT: Na Úřadu práce ČR podle svého trvalého bydliště, ideálně do tří pracovních dní od konce zaměstnání. Registraci na úřadu provedou zpětně a bude navazovat na zaměstnání. Když přijdete o práci, na úřad práce se vypravte hned. I když jste třeba dostali vysoké odstupné a nemáte finanční problém. Jen tak si totiž nebudete muset sami platit zdravotní pojištění.

Délka výplaty dávky podle věku
věk podpora
do 50 let 5 měsíců
50 až 55 let8 měsíců
nad 55 let 11 měsíců

CO BUDETE POTŘEBOVAT:

  • Občanský průkaz
  • Doklad o skončení pracovního poměru (výpověď či dohodu o skončení pracovního poměru)
  • Vyplněnou Žádost o zprostředkování zaměstnání a Žádost o podporu v nezaměstnanosti
  • Zápočtový list od posledního zaměstnavatele a Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti
  • Potvrzení zaměstnavatele o vyplacení odstupného.

Formuláře si můžete vyzvednout na úřadě nebo stáhnout z internetu na webových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. Aby bylo jejich vyplňování pochopitelnější, úřad práce připravil i jejich vzorově vyplněné verze.

KDO MÁ NÁROK:

  • Ti, kdo v předchozích dvou letech odpracovali alespoň 12 měsíců a současně platili sociální pojištění (z některých typů práce na dohodu se pojistné neodvádí).
  • Výše uvedenou podmínku musí splnit i ti, kteří žádají po studiu či po ukončení podnikání.
  • Na podporu má nárok i ten, kdo byl dosud na rodičovské, jen výpočet její výše je jiný.

KDO NÁROK NEMÁ: Ten, s kým v posledním půl roce zaměstnavatel ukončil pracovní poměr kvůli zvlášť hrubému porušení pracovních povinností. Jde třeba o opilost na pracovišti, neomluvenou absenci atp. Mezi situace, které by se mohly týkat i celkem „spořádaných“ zaměstnanců, patří třeba chatování na Facebooku. Nárok na podporu nemají starobní důchodci. 

Na vyšší podporu naopak dosáhnete, když se zapojíte do rekvalifikace, v tom případě se bude od třetího měsíce počítat s 60 procenty předchozího průměrného čistého výdělku.

Podpora pro nezaměstnané Kolik dostanete

Podporu vypočtete příslušným procentem (45 až 65 procent) z průměrného čistého měsíčního výdělku, podnikatelé z posledního vyměřovacího základu, který uvedli v Přehledu pro správu sociálního zabezpečení.

Příklad výše podpory, čistá mzda 25 000 Kč
1. a 2. měsíc 65% 16 250 Kč
3. a 4. měsíc 50 % 12 500 Kč
dále 45% 11 250 Kč

Nejvyšší možná podpora se počítá z průměrného výdělku v ČR v předchozím období. V roce 2018 je tak nejvyšší možná podpora 16 682 korun (18 695 Kč v případě, že se rekvalifikujete), a to i kdybyste před tím brali stotisícový plat.
Záleží i na tom, jak jste ukončili předchozí pracovní vztah. Jestliže bez vážného důvodu sami nebo dohodou se zaměstnavatelem, budete hned od prvního měsíce dostávat jen 45 %. Pro bližší představu o výši dávky můžete využít  i sociální kalkulačku MPSV.

Podpora po rodičovské se stanoví podle předcházející průměrné mzdy v ČR a uplatňují se i jiná procenta.

Příklad podpory po rodičovské v roce 2018
1. a 2. měsíc 15% 4314 Kč
3. a 4. měsíc 12% 3451 Kč
dále 11 % 3 163 Kč

PŘIVÝDĚLEK:

  • Je možný jen omezeně, v roce 2018 maximálně 6 100 Kč měsíčně.
  • Po dobu přivýdělku nemá člověk nárok na podporu v nezaměstnanosti, ten však nezaniká, ale posouvá se.
  • Může jít jen o dohodu o pracovní činnosti nebo klasický pracovní či služební poměr, nelze si přivydělávat formou dohody o provedení práce.

Poradna Otázky a odpovědi

Otázka: Žiji v Plzni, ale trvalé bydliště mám v Olomouci, kde se mám registrovat na úřadě práce?
Odpověď: Na první návštěvu budete muset do Olomouce. Na dalších návštěvách se pak už můžete domluvit s úřadem v místě, kde skutečně bydlíte.

Otázka: Měním práci, mezi starým a novým zaměstnáním bych si chtěl udělat několik týdnů volna. Musím se hlásit na úřadu práce?
Odpověď: Nemusíte, registrace na úřadu práce je dobrovolná. Když tak učiníte do tří pracovních dní po skončení pracovního poměru, úřad vás registruje zpětně, takže mezi zaměstnáním a registrací na „pracáku“ nevznikne časová mezera. Nevystavíte se tak riziku, že byste musel sám hradit zdravotní pojištění.

Otázka: Dostal jsem na konci pracovního poměru odstupné tři platy. Prý kvůli tomu nemohu dostávat podporu.
Odpověď: Úřad podporu začne vyplácet až poté, kdy vyčerpáte odstupné. Doba vyplácení podpory se tím nekrátí, jen se o ty tři měsíce posune. Na úřadě se zaregistrujte hned kvůli platbám zdravotního pojištění.

Otázka: Podnikal jsem, ale moc mi to nešlo. Takže jsem živnost zavřel, ale práci zatím nemám. Mám nárok na podporu?
Odpověď: Podmínkou je, abyste měl v předchozích dvou letech odpracováno alespoň 12 měsíců, během kterých jste platil sociální pojištění. Pokud tuto podmínku splňujete, nárok na podporu vám vznikne.

Otázka: Jak je to, když se člověk zaregistruje na úřadě práce a za měsíc oslaví padesátku? Prodlouží se mu doba podpory na osm měsíců, nebo se jede podle věku, kdy o podporu požádal?
Odpověď: Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí podle skutečností rozhodných ke dni podání žádosti. V tomto případě bude uchazeč pobírat podporu v délce pěti měsíců.

Otázka: Přihlásil jsem se na rekvalifikaci, bude mi úřad platit kurzovné?
Odpověď: Ta možnost tu je, na úhradu však není právní nárok. Úřad práce hradí kurzovné za uchazeče, pokud ho na rekvalifikaci doporučí a uzavře s ním písemnou dohodu o rekvalifikaci. Uchazeči dokonce může poskytnout příspěvek na úhradu nutných nákladů, třeba jízdní výdaje na cestu hromadnou dopravou. Pozor však, pokud kurz nedokončíte, budete muset náklady plně uhradit.