Poradna: Město požaduje doplatit nájem zpětně, má na to právo?

aktualizováno 
Pokud bydlíte v nájemním bytě, platit nájemné je samozřejmě vaší povinností. Ale jak je to se zvýšením nájemného? Může si vlastník bytu určit nájemné podle svého uvážení? A může požadovat doplatek za předchozí léta? Na konkrétní dotaz naší čtenářky odpovídá advokát Petr Konečný.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Otázka: Bydlíme v městském bytě, od října 2012 platíme nájem, který nám určilo město jako vlastník. Letos nám byl zaslán nový Evidenční list se zvýšeným nájmem. A k tomu nám město ještě oznámilo, že předchozí vypočítaný nájem je nízký a požadují po nás nájem zpětně doplatit. Jsme povinni zvýšené nájemné akceptovat? A za jak dlouhé období musíme platit zpětně?

Je v tomto případě postup města správný? Má nárok na úhradu zvýšeného nájemného i zpětně?
Postup města jako vlastníka bytu a pronajímatele rozhodně správný není. Zvýšení nájemného v žádném případě nelze uplatnit zpětně. Zvýšit nájem, respektive navrhnout zvýšení nájemného, vlastník bytu může, ale i to se řídí příslušnými právními předpisy. Nový občanský zákoník stanoví naprosto jasná pravidla.

Petr Konečný

advokát, Petr Konečný
  • Absolvent právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
  • Samostatné advokátní praxi se věnuje od roku 1998.
  • Specializuje se na obhajobu v trestních věcech, ústavní a správní právo, korporátní a obchodní právo, práva k nemovitostem a směnečné právo.

Jaká pravidla to jsou? 
Pokud nejde o přetrvávající regulované nájemné, kde jsou podmínky pro zvýšení nájemného odlišné, pak postup jednání o zvýšení nájmu upravuje § 2249 Občanského zákoníku. Vycházíme-li z informací tazatelky, v tomto konkrétním případě byla nájemní smlouva sjednána s účinností od roku 2000 a od října 2012 došlo ke změně nájemného. Výše nájemného byla vlastníkem bytu, městem, stanovena, nájemné bylo nájemcem placeno, tedy akceptováno. Nájemné bylo určeno ujednáním mezi pronajímatelem a nájemcem, pro zvýšení nájemného se tedy použijí ustanovení nového občanského zákoníku.

Co to znamená v praxi?
Nová právní úprava umožňuje zvyšování nájemného soudem nebo obecně. V praxi to znamená, že pokud si smluvní strany způsob zvyšování samy předem nestanovily nebo zvyšování nájemného výslovně nevyloučily a ve smlouvě žádná takováto ujednání nejsou, pak je možné zvýšit nájem jen dohodou nebo na základě soudního rozhodnutí.

O kolik může vlastník bytu nájemné zvýšit?
Nájemné by mělo být určeno do výše v místě a čase obvyklé, a částka, o kterou by se měl nájem zvýšit, nesmí překročit 20 % sjednaného nájmu. Zvyšování nájemného lze provádět jen jednou ročně. Pokud jde o opakované zvýšení nájemného v průběhu posledních tří let, pak součet navrženého zvýšení spolu s tím, ke kterému došlo v posledních třech letech, také nesmí překročit 20 %. Samozřejmě pronajímatel musí zvýšení nájmu navrhnout písemně.

Pokud pronajímatel doručí oznámení o zvýšení nájemného, od kdy je nájemce povinen tuto vyšší částku platit?
Zvýšené nájemné bude nájemce platit počínaje třetím měsícem po dojití návrhu na zvýšení nájemného. Například došel-li návrh v lednu a nájemce s návrhem zvýšení souhlasil beze změn, bude platit zvýšené nájemné od dubna. Ale pouze tehdy, pokud se zvýšením souhlasí. Souhlas musí být písemný a pokud nájemce svůj písemný souhlas v zákonné lhůtě do dvou měsíců od dojití návrhu nevyjádří, zvýšení nemusí platit.

Jak to bude v případě, pokud nájemce na oznámení o zvýšení nájemného nereagoval?
Pokud nájemce písemně nesdělí pronajímateli do dvou měsíců od dojití návrhu na zvýšení, že s ním souhlasí, může se pronajímatel obrátit ve lhůtě dalších tří měsíců na soud, aby určil výši nájemného v místě a čase obvyklé s účinky ke dni podání návrhu.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

KVÍZ: Víte, jaké novinky v oblastí financí přinese rok 2019?

Ilustrační snímek

Letošní rok přináší řadu novinek, které se dotknou našich peněženek. Víte, jaké změny nás čekají? Otestujte své...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Kurzy.cz Pražská burza při podprůměrné likviditě zakončila den v červené nule. Evropské trhy dnes lehce oslabují. Začátek WEF v ...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMECHANIK BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz