Poradna: Město požaduje doplatit nájem zpětně, má na to právo?

aktualizováno 
Pokud bydlíte v nájemním bytě, platit nájemné je samozřejmě vaší povinností. Ale jak je to se zvýšením nájemného? Může si vlastník bytu určit nájemné podle svého uvážení? A může požadovat doplatek za předchozí léta? Na konkrétní dotaz naší čtenářky odpovídá advokát Petr Konečný.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Otázka: Bydlíme v městském bytě, od října 2012 platíme nájem, který nám určilo město jako vlastník. Letos nám byl zaslán nový Evidenční list se zvýšeným nájmem. A k tomu nám město ještě oznámilo, že předchozí vypočítaný nájem je nízký a požadují po nás nájem zpětně doplatit. Jsme povinni zvýšené nájemné akceptovat? A za jak dlouhé období musíme platit zpětně?

Je v tomto případě postup města správný? Má nárok na úhradu zvýšeného nájemného i zpětně?
Postup města jako vlastníka bytu a pronajímatele rozhodně správný není. Zvýšení nájemného v žádném případě nelze uplatnit zpětně. Zvýšit nájem, respektive navrhnout zvýšení nájemného, vlastník bytu může, ale i to se řídí příslušnými právními předpisy. Nový občanský zákoník stanoví naprosto jasná pravidla.

Petr Konečný

advokát, Petr Konečný
  • Absolvent právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
  • Samostatné advokátní praxi se věnuje od roku 1998.
  • Specializuje se na obhajobu v trestních věcech, ústavní a správní právo, korporátní a obchodní právo, práva k nemovitostem a směnečné právo.

Jaká pravidla to jsou? 
Pokud nejde o přetrvávající regulované nájemné, kde jsou podmínky pro zvýšení nájemného odlišné, pak postup jednání o zvýšení nájmu upravuje § 2249 Občanského zákoníku. Vycházíme-li z informací tazatelky, v tomto konkrétním případě byla nájemní smlouva sjednána s účinností od roku 2000 a od října 2012 došlo ke změně nájemného. Výše nájemného byla vlastníkem bytu, městem, stanovena, nájemné bylo nájemcem placeno, tedy akceptováno. Nájemné bylo určeno ujednáním mezi pronajímatelem a nájemcem, pro zvýšení nájemného se tedy použijí ustanovení nového občanského zákoníku.

Co to znamená v praxi?
Nová právní úprava umožňuje zvyšování nájemného soudem nebo obecně. V praxi to znamená, že pokud si smluvní strany způsob zvyšování samy předem nestanovily nebo zvyšování nájemného výslovně nevyloučily a ve smlouvě žádná takováto ujednání nejsou, pak je možné zvýšit nájem jen dohodou nebo na základě soudního rozhodnutí.

O kolik může vlastník bytu nájemné zvýšit?
Nájemné by mělo být určeno do výše v místě a čase obvyklé, a částka, o kterou by se měl nájem zvýšit, nesmí překročit 20 % sjednaného nájmu. Zvyšování nájemného lze provádět jen jednou ročně. Pokud jde o opakované zvýšení nájemného v průběhu posledních tří let, pak součet navrženého zvýšení spolu s tím, ke kterému došlo v posledních třech letech, také nesmí překročit 20 %. Samozřejmě pronajímatel musí zvýšení nájmu navrhnout písemně.

Pokud pronajímatel doručí oznámení o zvýšení nájemného, od kdy je nájemce povinen tuto vyšší částku platit?
Zvýšené nájemné bude nájemce platit počínaje třetím měsícem po dojití návrhu na zvýšení nájemného. Například došel-li návrh v lednu a nájemce s návrhem zvýšení souhlasil beze změn, bude platit zvýšené nájemné od dubna. Ale pouze tehdy, pokud se zvýšením souhlasí. Souhlas musí být písemný a pokud nájemce svůj písemný souhlas v zákonné lhůtě do dvou měsíců od dojití návrhu nevyjádří, zvýšení nemusí platit.

Jak to bude v případě, pokud nájemce na oznámení o zvýšení nájemného nereagoval?
Pokud nájemce písemně nesdělí pronajímateli do dvou měsíců od dojití návrhu na zvýšení, že s ním souhlasí, může se pronajímatel obrátit ve lhůtě dalších tří měsíců na soud, aby určil výši nájemného v místě a čase obvyklé s účinky ke dni podání návrhu.

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Mladí hledají bydlení stále častěji mimo velká centra. Vyplatí se to

Ilustrační foto

Na koupi bytu na hypotéku v Praze nebo Brně často nedosahují už nejenom takzvaní singles, ale i mnoho mladých párů,...

Jak umí s láskou na pracovišti zatočit zaměstnavatel. Hrozí výpověď?

Ilustrační foto

On firmě šéfuje, ona zastává na témže pracovišti funkci hlavní účetní. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby to nebyli...

Daně bez chyb: tipy pro studenty, důchodce a lidi na rodičovské

Ilustrační snímek

Na odevzdání daňového přiznání mají poplatníci již jen dva týdny. Posledním dnem pro odevzdání daňového formuláře je...

Motýlím křídlům dávají nový rozměr. Proměňují je ve šperky

Lenka Davidová (vlevo) a Jana Uhlířová (vpravo) společně podnikají od roku 2018.

Když Lenka Davidová a Jana Uhlířová někomu řeknou, v čem podnikají, dočkají se různých reakcí. Pro některé je to skvělý...

Kvíz: Víte, kdy i jako zaměstnanci musíte přiznat daně sami?

Ilustrační snímek

Termín odevzdání daňového přiznání se blíží. Možná si myslíte, že se vás netýká, protože jste zaměstnaní. Pokud si ale...

Další z rubriky

Můžu vybírat peníze z manželova účtu, když dědictví není vypořádáno?

Ilustrační snímek

Bankovní účet smrtí jeho majitele nezaniká, ale zůstatek na účtu ke dni úmrtí je součástí dědictví. Můžou se z účtu...

KVÍZ: Vyznáte se v názvech profesí v angličtině?

Ilustrační snímek

Angličtina proniká do mnoha oblastí našeho života, ten pracovní nevyjímaje. Víte, co dělá Billing Specialist a jaký je...

Mladí hledají bydlení stále častěji mimo velká centra. Vyplatí se to

Ilustrační foto

Na koupi bytu na hypotéku v Praze nebo Brně často nedosahují už nejenom takzvaní singles, ale i mnoho mladých párů,...

Češi jsou v Evropě chudí příbuzní. Za hodinu berou téměř nejmíň

Češi jsou v Evropě chudí příbuzní. Za hodinu berou téměř nejmíň

Kurzy.cz Češi mají jednu z nejnižších mezd v Evropské unii. V přepočtu na hodiny činí průměrná výplata 233 korun. Třeba v Lucemb...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTORKA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz