Poradna: Město požaduje doplatit nájem zpětně, má na to právo?

aktualizováno 
Pokud bydlíte v nájemním bytě, platit nájemné je samozřejmě vaší povinností. Ale jak je to se zvýšením nájemného? Může si vlastník bytu určit nájemné podle svého uvážení? A může požadovat doplatek za předchozí léta? Na konkrétní dotaz naší čtenářky odpovídá advokát Petr Konečný.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Otázka: Bydlíme v městském bytě, od října 2012 platíme nájem, který nám určilo město jako vlastník. Letos nám byl zaslán nový Evidenční list se zvýšeným nájmem. A k tomu nám město ještě oznámilo, že předchozí vypočítaný nájem je nízký a požadují po nás nájem zpětně doplatit. Jsme povinni zvýšené nájemné akceptovat? A za jak dlouhé období musíme platit zpětně?

Je v tomto případě postup města správný? Má nárok na úhradu zvýšeného nájemného i zpětně?
Postup města jako vlastníka bytu a pronajímatele rozhodně správný není. Zvýšení nájemného v žádném případě nelze uplatnit zpětně. Zvýšit nájem, respektive navrhnout zvýšení nájemného, vlastník bytu může, ale i to se řídí příslušnými právními předpisy. Nový občanský zákoník stanoví naprosto jasná pravidla.

Petr Konečný

advokát, Petr Konečný
  • Absolvent právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
  • Samostatné advokátní praxi se věnuje od roku 1998.
  • Specializuje se na obhajobu v trestních věcech, ústavní a správní právo, korporátní a obchodní právo, práva k nemovitostem a směnečné právo.

Jaká pravidla to jsou? 
Pokud nejde o přetrvávající regulované nájemné, kde jsou podmínky pro zvýšení nájemného odlišné, pak postup jednání o zvýšení nájmu upravuje § 2249 Občanského zákoníku. Vycházíme-li z informací tazatelky, v tomto konkrétním případě byla nájemní smlouva sjednána s účinností od roku 2000 a od října 2012 došlo ke změně nájemného. Výše nájemného byla vlastníkem bytu, městem, stanovena, nájemné bylo nájemcem placeno, tedy akceptováno. Nájemné bylo určeno ujednáním mezi pronajímatelem a nájemcem, pro zvýšení nájemného se tedy použijí ustanovení nového občanského zákoníku.

Co to znamená v praxi?
Nová právní úprava umožňuje zvyšování nájemného soudem nebo obecně. V praxi to znamená, že pokud si smluvní strany způsob zvyšování samy předem nestanovily nebo zvyšování nájemného výslovně nevyloučily a ve smlouvě žádná takováto ujednání nejsou, pak je možné zvýšit nájem jen dohodou nebo na základě soudního rozhodnutí.

O kolik může vlastník bytu nájemné zvýšit?
Nájemné by mělo být určeno do výše v místě a čase obvyklé, a částka, o kterou by se měl nájem zvýšit, nesmí překročit 20 % sjednaného nájmu. Zvyšování nájemného lze provádět jen jednou ročně. Pokud jde o opakované zvýšení nájemného v průběhu posledních tří let, pak součet navrženého zvýšení spolu s tím, ke kterému došlo v posledních třech letech, také nesmí překročit 20 %. Samozřejmě pronajímatel musí zvýšení nájmu navrhnout písemně.

Pokud pronajímatel doručí oznámení o zvýšení nájemného, od kdy je nájemce povinen tuto vyšší částku platit?
Zvýšené nájemné bude nájemce platit počínaje třetím měsícem po dojití návrhu na zvýšení nájemného. Například došel-li návrh v lednu a nájemce s návrhem zvýšení souhlasil beze změn, bude platit zvýšené nájemné od dubna. Ale pouze tehdy, pokud se zvýšením souhlasí. Souhlas musí být písemný a pokud nájemce svůj písemný souhlas v zákonné lhůtě do dvou měsíců od dojití návrhu nevyjádří, zvýšení nemusí platit.

Jak to bude v případě, pokud nájemce na oznámení o zvýšení nájemného nereagoval?
Pokud nájemce písemně nesdělí pronajímateli do dvou měsíců od dojití návrhu na zvýšení, že s ním souhlasí, může se pronajímatel obrátit ve lhůtě dalších tří měsíců na soud, aby určil výši nájemného v místě a čase obvyklé s účinky ke dni podání návrhu.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Dredy, piercing nebo tetování. Omezuje výstřední zevnějšek kariéru?

Ilustrační snímek

Přijít na pohovor ve vytahaném tričku nebo s tetováním na viditelném místě je pro některé uchazeče normální. Může...

Další z rubriky

Lidé s rakovinou se dostávají do úzkých, ne všechno hradí pojišťovny

Onkologičtí pacienti bojují nejen se svou nemocí, ale často také s vysokými...

Loni v Česku zemřelo 111 tisíc lidí, z tohoto počtu byla čtvrtina případů spojená s nějakou formou rakoviny. Velice...

Jak fungují fondy životního cyklu a pro koho jsou investiční možností

Ilustrační nímek

Jedna ze zásad dlouhodobého investování do podílových fondů je neriskovat ve chvíli, kdy se mají vybrat zainvestované...

Jak správně postupovat při vrácení nevhodného zboží

Ilustrační snímek

Pod stromečkem se vám sešly tři stejné knížky a svetr od babičky je příliš velký? U e-shopu je řešení jednoduché,...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Najdete na iDNES.cz