Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nájemníci jí zdevastovali byt. Lituje, že občas nepřišla na kontrolu

Paní Monika pronajala byt mladému páru. Vypadali slušně, byli sympatičtí, oba měli dobrou práci. Přesto jí během dvou let pronájmu byt dokonale vybydleli. V jedné místnosti se musela udělat dokonce nově elektrika. Dnes lituje, že byt občas nepřišla zkontrolovat. Až dodatečně zjistila, že na to má právo. Má to ale svá pravidla.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pronájem bytu může být docela adrenalinovým zážitkem. Solidní nájemník není totiž vůbec samozřejmostí. A i když se zdá, že jsme ho našli, nemusí to tak vždycky být. O tom se přesvědčila paní Monika z jižní Moravy. Už pár let žije v zahraničí, kam odešla za dobrou pracovní příležitostí. Dvoupokojového bytu s předzahrádkou v novostavbě na menším městě se ale vzdát nechce.

Ať už pro případ, že by se třeba za pár let chtěla vrátit, nebo třeba jednou pro rodiče. Až zestárnou, mohlo by pro ně být přestěhování z domku do bytu s předzahrádkou dobrým řešením, uvažuje paní Monika. Proto se byt rozhodla neprodat, ale pronajímat.

Rozhodla se pro pronájem na vlastní pěst. Na internet si dala inzerát. Zájemců se přihlásilo dost, takže si mohla vybírat. Nakonec se rozhodla pro mladý pár, který neměl děti, ani žádné zvíře. Oba byli navíc nekuřáci. Dokonce jí doložili, že mají oba práci a ukázali jí i výpisy z účtů, kam jim chodí mzda. Vše se tedy zdálo v naprostém pořádku.

Navíc, v domě má paní Monika známé, s nimiž je stále v kontaktu. Kdyby se v bytě něco dělo, dali by jí vědět. Nájemní smlouvu tedy paní Monika uzavřela s nájemci na jeden rok s možností prodloužení. Kauci si dohodli ve výši dvou měsíčních nájmů.

Idylka se změnila ve zlý sen

Nájemníci platili vždy včas. Z domu si na ně nikdo nestěžoval. Nepořádali žádné divoké večírky, nemívali návštěvy. Na sousedy působili jako sympatičtí mladí lidé. Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že by něco bylo v nepořádku.

Dva měsíce před uplynutím druhého roku jí pak nájemníci oznámili, že chtějí smlouvu ukončit. Budou se stěhovat. Dohodli si tedy termín předání bytu.

Když v dohodnutý den paní Monika do bytu po dvou letech vstoupila, čekal ji šok. Byt byl totiž vybydlený. Obývák s kuchyňským koutem byl neuvěřitelně zdevastovaný. Byla zničená podlaha, na stěnách byla plíseň. Kuchyňská linka byla také plesnivá a navíc zničená. Nájemníci zřejmě nepovažovali za nutné dávat třeba horký hrnec na podložku, nebo krájet na prkýnku. Sporák vypadal, jak kdyby nebyl umytý za celé ty dva roky ani jednou. Místnost byla v tak hrozném stavu, že v ní bylo nutné udělat i nový rozvod elektriky. A špína a plíseň byly také v koupelně.

Kauci tedy nájemníkům nevrátila. Jenže starosti, které měla s opravou bytu, jí to rozhodně nevyvážilo.

Kdy může majitel vstoupit do bytu

Začala proto pátrat po tom, jak by takové situaci mohla do budoucna u dalších nájemníků předejít. „Chápu, že nájemce chce mít své soukromí. Z druhé strany snad ale musí mít také pronajímatel nějaké právo na kontrolu svého majetku,“ říká paní Monika. A má pravdu.

Podle zákona má pronajímatel právo vstoupit do nájemního bytu, pokud k tomu má oprávněný důvod. Legislativa přitom rozlišuje případy, kdy může majitel vstoupit do bytu bez ohlášení, a kdy se musí ohlásit.

„Vlastník nemusí svůj vstup hlásit předem, pokud hrozí, že v bytě dojde ke škodě na majetku. Například když sousedi upozorní, že z bytu vychází kouř a nájemce není doma, není radno s kontrolou otálet,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Návštěva za účelem kontroly stavu bytu

Naopak, pokud chce majitel zajít do bytu, aby si zkontroloval jeho stav nebo tam třeba něco opravil, měl by svou návštěvu nájemci oznámit předem v přiměřené době. 

Co je přiměřená doba, ovšem není zákonem přesně stanoveno. Proto je dobré na tyto případy pamatovat v nájemní smlouvě. Mnoho smluv o nájmu bytu obsahuje například pravidlo, že pronajímatel má právo zkontrolovat byt, oznámí-li termín 14 dní dopředu.

Pozor ale, aby návštěvy nebyly až příliš časté. Nájemce má totiž podle zákona právo na slevu z nájemného, jestliže mu činností pronajímatele vzniknou podstatné obtíže. „Podstatné obtíže můžeme v praxi vyložit i tak, že pronajímatel chodí do luxusně vybaveného bytu na obhlídky velmi často, jelikož chce mít přehled, že vybavení bytu nebylo poškozeno,“ popisuje Lukáš Zelený.

V takovém případě by se podle něj dalo uvažovat o slevě z nájemného jako o protihodnotě k obtěžování častými kontrolami pronajímatele. Jestliže pronajímatel ví, že chce byt pravidelně kontrolovat, měl by si frekvenci návštěv dohodnout s nájemcem dopředu v nájemní smlouvě.

Delší nepřítomnost nájemníka v bytě

Důvodem ke kontrole bytu může být podle platné legislativy rovněž odcestování nájemníka na dobu delší než dva měsíce. Tuto skutečnost má nájemník ze zákona povinnost majiteli bytu nahlásit.

„Pronajímatel má tedy právo vstoupit do bytu, jestliže nájemce ví, že bude po dobu delší než dva měsíce nepřítomen v bytě, a pronajímateli nedá kontakt na  někoho jiného, kdo zajistí vstup do nemovitosti, bude-li to zapotřebí,“ vysvětluje Lukáš Zelený. Dodává ale, že pokud bude v bytě po dobu nepřítomnosti pobývat někdo jiný, například rodinný příslušník nájemce, tak nájemce nemusí pronajímateli svou nepřítomnost v bytě oznamovat.

Nájemce také nemusí předem oznamovat svou dvouměsíční nepřítomnost, jestliže ji nepředpokládal. Tedy třeba v případě pobytu v nemocnici po úrazu.

Návštěvy před koncem nájmu

„Další případ, kdy má nájemce povinnost umožnit vlastníkovi prohlídku bytu, je v období tří měsíců před skončením doby nájmu,“ říká Ondřej Rose, realitní makléř senior z Century 21 General. V této době má vlastník či jeho zástupce právo vstoupit do bytu s dalším zájemcem o jeho pronájem. „V tomto případě musí pronajímatel oznámit nájemci návštěvu v přiměřené době předem,“ upozorňuje Jiří Lemberka, ředitel právního oddělení Maxima Reality. A nájemce může být samozřejmě této návštěvě přítomen.

Může nájemce vyměnit zámek?

Co ale legislativa přímo nijak neřeší, jsou klíče od bytu. Vyřešit dilema, kdy nájemník chce mít jistotu soukromí a rád by proto vyměnil zámek a majitel chce mít klíče, aby měl jistotu, že se do něj v případě nutnosti dostane, tedy není tak úplně jednoduché.

Občanský zákoník totiž říká, že nájemce může provést úpravu, přestavbu nebo jinou změnu bytu nebo domu pouze tehdy, souhlasí-li s tím pronajímatel. „Výměnu zámku obyčejné ‚fabky‘ nelze ale podle mého soudu podřadit pod úpravu či změnu, ke které by nájemce potřeboval souhlas pronajímatele,“ říká Jiří Lemberka. „Složitější výměna u sofistikovanějších zamykacích systémů – pokud by vůbec byla možná – by pak podle mého názoru takový souhlas již vyžadovala.“ V každém případě musí nájemce počítat s tím, že po ukončení nájmu musí uvést byt, včetně zámků do původního stavu (pokud se s pronajímatelem nedohodne jinak).

Také právník Lukáš Zelený zastává názor, že nájemce může zámek dveří vyměnit, pokud tím nepoškodí původní zámek, a po skončení nájmu jej musí vyměnit nazpět, ledaže se dohodne s pronajímatelem jinak.

Kompromis: klíče pro majitele v zapečetěné obálce

V takovém případě bude chtít ovšem nejspíš většina majitelů nový klíč od bytu také. Ovšem nárok na to nemají. „Nájemce pronajímateli klíče poskytnout nemusí,“ potvrzuje Lukáš Zelený. 

Současně ale upozorňuje na to, že je nutné pamatovat na právo pronajímatele vstoupit do bytu v případě hrozící škody. A také na právo vstupu, je-li to potřebné, v období, kdy je nájemce plánovaně aspoň dva měsíce mimo byt a nedá pronajímateli kontakt na někoho jiného, kdo by v případě potřeby pronajímateli umožnila vstup do bytu.

„Jestliže pronajímatel nebude mít možnost za této situace se do bytu dostat, protože nebude mít klíče, může otevřít dveře za pomoci zámečníka a na náklady nájemce, protože ten nesplnil svou povinnost určit osobu zajišťující vstup do bytu,“ upozorňuje Lukáš Zelený.

Jak Ondřej Rose, tak Jiří Lemberka proto doporučují dohodnout si pravidla pro zacházení s klíči od bytu v nájemní smlouvě. Například tak, že nájemce na své náklady vymění vložku zámku za novou, a z této sady klíčů jeden předá vlastníkovi v zapečetěné obálce.

  • Nejčtenější

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Pojišťovnu vybírejte chytře. Poradce jako přítel i pomocník

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Ani moc levná, ani příliš drahá. Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

7. května 2024

Premium Běžný člověk prodává nemovitost možná jednou, maximálně párkrát za život. A často je to ten...

Uvěřila nabídce na zhodnocení peněz. Nakonec kvůli dluhům skončila v exekuci

7. května 2024

Bez peněz, často navíc s dluhy, bez naděje. Tak dnes a denně končí lidé, kteří podlehli nabídkám...

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Arcon Personalservice GmbH
Elektrikář do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...