Horská služba ČR za minulou zimní sezonu eviduje 5 686 zásahů, z toho
2 324 jich bylo na záchranu dětí. Úrazy spojené s lyžováním bývají často spojovány s přeceňováním sil. A hlavně u malých dětí je potřeba dbát na dostatečný odpočinek.
„I když se lyžování provozuje jen několik týdnů v roce, jde o vůbec nejrizikovější sport z hlediska závažnosti zranění,“ upozorňuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny. Nejčastějšími úrazy bývají zlomeniny a poranění vazů v kotníku a v koleni.
KVÍZ: Jste ostřílený lyžař? |
Dobrou zprávou je, že jsou Češi stále zodpovědnější a oproti předchozím rokům například více používají helmu, stále ve velké míře riskují, protože nevěnují dostatečnou pozornost cestovnímu pojištění. Často spoléhají jen na kartičku své zdravotní pojišťovny, přesněji řečeno Evropský průkaz zdravotního pojištění EHIC. Ten lze ale uplatnit pouze ve státem provozovaných zařízení, většina klinik v horských oblastech ovšem bývá soukromá.
„EHIC karta navíc obsahuje pouze základní zdravotní pojištění. Zásah horské služby, transport do nemocnice nebo do ČR musí pacient uhradit ze svého, a v těchto případech jde o statisícové částky,“ dodává Divoký.
Při výběru pojištění věnujte pozornost nejen limitům na léčebné výlohy, ale i limitům na transport a pojištění odpovědnosti za škodu. Standardem by měla být i kvalitní asistenční služba, která poskytne pomoc v případě zranění.