Češi si v nakládání s penězi věří. Větší část populace začala hledat nový zdroj příjmů nebo snížila své výdaje. Vyplývá to z nového průzkumu ČBA a agentury Ipsos. Index finanční gramotnosti se vyhodnocuje na základě série jedenácti dotazů, které se nemění a díky tomu se posuzuje finanční chování populace v čase. Lidé lépe chrání své peníze a zajímají se i o možnosti, jak je zhodnotit. Častější je přesun prostředků na výhodné spořicí účty či do investic.
Největší potíže měli lidé i tentokrát v otázce výhodnosti úvěru. Správně na ni odpovědělo pouze 32 procent respondentů. Méně než polovina pak odpověděla správně na otázky týkající se vkladů u „peer-to-peer“ poskytovatelů půjček či na definici anuitní splátky.
Tři čtvrtiny Čechů se domnívají, že mají dostačující znalosti o financích. Nejvíce si věří v hospodaření s rozpočtem domácnosti, a to víc než polovina respondentů. 36 procent si věří ve spoření a tvorbě rezerv, téměř čtvrtina pak v ochraně peněz související s kybernetickou bezpečností. U úvěrů a půjček je to pak víc než pětina. Pouze 5 procent lidí přiznává, že se ve finančních záležitostech nevyzná vůbec.
KVÍZ: Jaký je váš index finanční gramotnosti? |
„Častěji si s financemi vůbec neví rady lidé se základním vzděláním, což nás utvrzuje v přesvědčení, že bychom se tomuto tématu měli věnovat už od útlého věku a zaměřit se na rozvoj kompetencí, které vedou k lepšímu porozumění správy osobních financí již v rámci základního vzdělávání,“ říká výkonná ředitelka ČBA Monika Zahálková.
A jak jste na tom s finanční gramotností vy? Vyzkoušejte si náš dnešní kvíz.