Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sedm otázek o cenách energií a platbách za ně

Na trhu s energiemi je teď trochu chaos. Lidé mění dodavatele, firmy agendu nestíhají, ceny rostou. Následujících sedm rad vám pomůže se zorientovat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1. Budou dodavatelé zdražovat?

Někteří už tak učinili. Další zdražují novým klientům – tedy zejména těm, kteří k nim přicházejí z režimu dodavatele poslední instance. Ceny se zdvihají i zákazníkům, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou. Jestliže například v únoru 2020 platil klient E. ON v sazbě D02d za spotřebovanou elektřinu 2 293 korun za MWh, dnes by vydal 2 833 až 4 127 korun (podle zvolené fixace).

Zvyšují se však nejen ceny silové energie (to je ta, kterou můžete ovlivnit svou vyšší či nižší spotřebou), ale i té distributorské. Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenová rozhodnutí, kterými stanovuje regulovanou část cen elektřiny a plynu na další rok. „Pro domácnosti regulované složky cen vzrostou méně než o inflaci a v celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu,“ vysvětluje úřad.

„Experti se zatím shodují v tom, že v relativně blízké budoucnosti cena již neporoste, pro roky 2023 a 2024 se nyní na trzích energie prodává levněji než aktuálně pro rok 2022,“ říká Petr Holubec z PRE.

2. Doba neurčitá, nebo fix?

Momentálně dodavatelé nabízejí smlouvy na dobu neurčitou či ty s fixací ceny na rok až tři. Delší fixace od ledna ani nemohou být v nabídce ze zákona. Klient, který přechází k novému dodavateli, řeší, zda fixovat, či ne. A doporučení se různí. 

Pro mluví argument, že při fixaci budete mít určitou dobu jistotu neměnné ceny, což má význam v době, kdy se dá i kvůli přechodu na přírodě přátelštější získávání energie počítat s vyšší cenovou hladinou. Proti zase to, že ceny teď vystřelily opravdu vysoko, pokud si je zafixujete na dlouhou dobu, může se stát, že následné zlevnění budete sledovat jen jako draze platící divák.

„Doporučujeme všem novým zákazníkům uzavřít smlouvu s fixací na dva roky. U dvouleté fixace vycházejí klientovi výhodněji zálohy i celková cena za elektřinu a plyn. Zákazník s dvouletou smlouvou „projde“ jak zimou, kdy je spotřeba a cena vysoká, tak létem, kdy je naopak nižší, a to po oba roky. Druhý rok je na velkoobchodním trhu levnější než rok první, a cena pro zákazníka je tak nejnižší možná,“ vysvětluje Jiří Matoušek z Centropolu.

Opačný názor má Dušan Tejkl z Gazela Energy. „Fixaci nedoporučujeme na dobu delší než rok, protože je pravděpodobné, že po historicky nejvyšších cenách dojde v příštích letech k částečnému poklesu a zákazníci s víceletou fixací z něj nebudou profitovat,“ říká Dušan Tejkl.

Pro ty, kdo věří v příznivý vývoj, doporučuje Michal Kulig z Yello následující postup: „Běžný produkt na dobu neurčitou má tříměsíční výpovědní lhůtu, takže pokud se ceny sníží, může klient počkat a následně cenu zafixovat. Je-li konzervativnější, pak by měl vzít smlouvu na dobu určitou. Koneckonců ti, kteří přijali fixované ceny na začátku léta, kdy už letěly nahoru, tak je pro ně nakoupeno a mají teď vlastně nejnižší cenu.“

3. Má smysl vysoký a nízký tarif?

Když prozkoumáte nové ceníky dodavatelských společností, překvapí vás, že ceny energie ve vysokém a nízkém tarifu (takzvaný noční proud) se v některých sazbách velmi přiblížily. 

Například u ČEZ stojí u sazby D45d (určená pro přímotopy) jedna MWh v nízkém i ve vysokém tarifu 3 574 korun. Běžná jednotarifová sazba pro domácnosti D02d má pak cenu 3 775 korun. 

Vyplatí se tedy usilovat o dvoutarifní sazbu? Ano, silová elektřina totiž tvoří jen přibližně polovinu částky na faktuře za energie. Rozdíl je v ceně za distribuci, ta je u nízkého tarifu sazby D45d 3O5 korun a u vysokého 165 korun, u jednotarifní sazby D02d však 1 995 korun za MWh.

4. Co když nemám vyúčtování?

Možná už jste zažádali o přechod z režimu DPI ke standardnímu dodavateli, ale stále ještě nevíte, jaké vyúčtování vám přijde. Zatím nezbývá než čekat. Dodavatelé jsou momentálně zavaleni požadavky nových klientů a nestíhají. V každém případě je dobré dát si peníze na elektřinu stranou a neroztočit je všechny za dárky, kapra a stromeček.

5. Musím hlásit odchod?

Pokud jste byli u dodavatele poslední instance a uzavřeli jste smlouvu s novou firmou, můžete se spolehnout, že veškeré papírování zařídí za vás. Dodavateli poslední instance se nemusíte nijak nahlašovat. V případě, že jste po dobu DPI radikálně snížili spotřebu, není však od věci nahlásit stav elektroměru ke dni převodu. Na vás pak bude zařídit si podle pokynů nového dodavatele platby v bance.

6. Jak na snížené zálohy?

Co se týče listopadových a prosincových záloh zákazníků v režimu DPI, stačí poslat nižší částku na správný účet a pod příslušným variabilním symbolem. „Není potřeba nic hlásit ani o nižší zálohu žádat, naše systémy s poloviční částkou počítají,“ dodává Pavel Grochál z innogy.

Pozor však – snížené zálohy se netýkají standardních smluv. Pracovníci z MND tak upozorňují, že když se člověk dostane do nesnází a potřebuje snížit běžné zálohy, je třeba se s dodavatelem domluvit.

Mějte také na paměti, že snížená záloha je jen odklad. Až přijde vyúčtování, bude nutné ho doplatit v plné výši. Jen v domácnostech, kde je opravdová finanční nouze, bude možné požádat o speciální dávku mimořádné okamžité pomoci.

7. Podle čeho vybrat nového dodavatele?

Volba velmi levného dodavatele může být krátkozraká, což zjistily letos na podzim statisíce zákazníků. Část z nich posléze požádala o standardní smlouvu svého dodavatele poslední instance. „Už nechci znovu zažít nejistotu ani nepředpokládané výdaje. Co jsem v posledních třech letech ušetřil, to teď padne na zvýšené platby, a asi i mnohem víc,“ konstatuje Pavel z Kolína, který o standardní smlouvu požádal ČEZ.

Další klienti počítají, porovnávají nabídnutou cenu se stabilitou společnosti. Ale spousta lidí hledí zas a znovu jen na výslednou částku na faktuře. „I teď se setkáváme s tím, že zákazníci vyhledávají nabídku s co nejnižšími zálohami,“ upozorňuje Lucie Ďurič z EP Energy. Pak ale hrozí průšvih při doúčtování záloh, kdy přijde vysoký doplatek. A navíc může jít o nabídku nezajištěného dodavatele bez finančního zázemí.

Modelový příklad:
Kolik v roce 2022 zaplatí za energii rodina ohřívající elektřinou vodu.
Modelová rodina využívá běžné spotřebiče a také elektřinou ohřívá vodu, ale netopí jí. Sazba D25d s 8hodinovým nízkým tarifem, spotřeba NT 3 500 KWh a VT 2 000 KWh ročně. Žije ve Středočeském kraji. Jističe 3x25A. Za elektřinu u dodavatelů:

  • Centropol Energy 33 334 Kč 
  • ČEZ Prodej 32 063 Kč
  • E. ON Energie 34 468 Kč
  • eYello CZ 38 297 Kč
  • FONERGY 35 452 Kč
  • Gazela Energy 31 919 Kč
  • LAMA energy 38 206 Kč
  • MND 34 909 Kč
  • Nano Green 32 895 Kč
  • Pražská energetika 32 208 Kč
  • Pražská plynárenská 32 449 Kč
  • pro srovnání
    DPI na území ČEZ Distribuce 44 633 Kč

Zdroj: dodavatelé a kalkulačka Energetického regulačního úřadu Pozn.: Produkty bez fixace pro nové klienty (v případě zdražení má zákazník tři měsíce na změnu dodavatele), cena za roční spotřebu.

  • Nejčtenější

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

Co přineslo 20 let v EU českým domácnostem? Není vše zalité sluncem

3. května 2024

Životní úroveň Čechů během 20 let vzrostla. A to díky členství v Evropské unii. Průměrná spotřeba...

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

DIP je všude. Jen on sám ale problém budoucích důchodů a důchodců neřeší

2. května 2024

Na důchod si v penzijních fondech se státním příspěvkem nespoří čtyři z deseti Čechů. A jsou to...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...