Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou otázky, které řeší většina domácností. I když jasnou odpověď neznají ani odborníci, volili by kratší fixace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Fixace ceny u elektřiny a plynu letos i příští rok končí stovkám tisíců domácností. Jiné, kterým již smluvní ceny skončily, pak kvůli vysokým cenám nakupují elektřinu a plyn od distributorů za spotové ceny a další zase řeší, na jak dlouho a zda vůbec si pevné ceny u distributora zajistit.

„Fixace ceny elektřiny nám končí 30. září. Za vysoký tarif platíme podle smlouvy 4 300 korun za MWh i s DPH, za nízký tarif pak bezmála 1 500 korun rovněž s DPH,“ popisuje paní Veronika, která žije se čtyřčlennou rodinou v malé jihočeské vesnici.

Letos již druhou zimu budou dům vytápět krbovými kamny společně s elektrickými přímotopy, protože plyn kvůli loňskému chaosu a vysokým cenám úplně odstavili. A rozhodli se v tom pokračovat i v letošní topné sezoně.

„Loni nám cena plynu, tedy ještě před vládními stropy, naběhla na 12 000 korun za MWh, to by donutilo přejít na pevné palivo každou domácnost,“ říká.

Pozor na ceny souvisejících služeb v energetice

Nyní ale řeší, jak přistoupit k nabídce distributora elektřiny. Při dvouleté fixaci ceny činí nabídka 4 900 korun s DPH ve vysokém tarifu a zhruba 4 500 korun v nízkém tarifu. U vysokého tarifu se na první pohled nezdá být cenový nárůst tak vysoký, u nízkého tarifu tomu tak ale není.

„Na nízký tarif máme nastavený ohřev bojleru i přímotopy, stejně tak jsem na jeho hodinu nastavovala pračku a sušičku,“ popisuje paní Veronika.

Spotřeba domácnosti v nízkém tarifu činila za posledních dvanáct měsíců asi tři MWh a ve vysokém pak necelé dvě megawatt hodiny. Nabídka distributora zahrnuje i produkt s tříletou fixací a klesající cenou, kde jsou ceny v prvním roce kolem 5 400, v druhém roce podobné těm při dvouleté pevné fixaci a v třetím roce dosahují zhruba 4 600 korun za MWh s DPH, to bez rozlišení ceny ve vysokém a nízkém tarifu. A jednou z posledních variant, kterou má i paní Veronika ke zvážení, jsou spotové ceny, tedy ceny odvíjející se od obchodování energií na burze.

V souvislosti s nabídkou cen energií upozorňuje finanční poradce skupiny Partners David Kučera na to, že konečnou cenu za energie netvoří pouze daná energie jako produkt.

„Zákazníci musí sledovat vedle obchodní ceny za dodávku elektřiny i ostatní položky, respektive ceny za související služby v elektroenergetice,“ upozorňuje na jednu z často opomíjených věcí David Kučera.

Do nich obvykle patří daň z elektřiny, cena za činnosti operátora trhu, za systémové služby, za jistič a další položky.

„I ty se u jednotlivých distributorů ale liší a v konečně ceně za megawatt hodinu pak sehrávají podstatnou roli, jinak řečeno, nejde o desetikoruny,“ dodává poradce.

Skutečně konečnou cenu ukáže až položka obvykle napsaná na konci smlouvy nazvaná jako celková jednotková cena elektřiny. K ní si ale musí zákazník obvykle připočíst ještě 21procentní sazbu daně z přidané hodnoty.

„Někdy může jít i o násobek ceny, kterou tvoří na začátku smlouvy zdůrazňovaná obchodní cena za dodávku elektřiny, na kterou se dnes zaměřuje většina spotřebitelů,“ upřesňuje David Kučera.

Na ceny energií před covidem zapomeňme

Jasnou odpověď, na jak dlouho si zajistit pevné ceny nebo zda raději zůstat ve spotových cenách, nikdo nezná. Odborníci se ale domnívají, že vzhledem k uklidnění situace na trhu by ceny v příštím roce růst neměly. A je i šance, že nabídky distributorů budou příští rok lepší.

„Pokud jde o fixaci, tak půlroční až roční fix mi dává největší smysl. Dokázal bych si totiž v příštím roce představit o něco nižší ceny energií, než máme dnes,“ domnívá se hlavní analytik společnosti XTB Jiří Tyleček.

Další příznivý efekt v cenotvorbě pro domácnosti by podle něj přinesl vyšší poměr doprodání drahých kontraktů na elektřinu a plyn, které distributoři nakoupili v druhé polovině roku.

„Na druhou stranu bych však nepočítal s prudkým pádem cen. Plyn ani elektřina již nikdy nebudou stát tolik, jak jsme byli zvyklí do covidu,“ říká zároveň Tyleček.

A nejde výhradně o dopady ruské agrese na Ukrajině. Levným zdrojům postavených ještě za komunistického režimu dochází životnost a přechod na alternativní nízkoemisní zdroje je a bude velmi drahý. Nikdo jiný to za nás nezaplatí, vysvětluje analytik.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

Léčba úrazů elektrickým proudem je nekonečná, vědí pojišťovny

Úrazů elektrickým proudem není v porovnání s dopravními nehodami či pády hodně, jejich následky jsou ale vážné. Léčba po zásahu elektrickým napětím trvá měsíce i roky, často s trvalými následky. A...

25. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

KOMENTÁŘ: Ohrozí dezinformace banky? Musíme vytáhnout do boje, říká šéfka GSFT

Téměř denně zaznamenáváme na sociálních sítích nebo v okrajových dezinformačních médiích výkřiky o tom, že se blíží krach finančního trhu a pády bank. Jejich autoři se buď schválně anebo z...

24. července 2024

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...