Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou otázky, které řeší většina domácností. I když jasnou odpověď neznají ani odborníci, volili by kratší fixace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Fixace ceny u elektřiny a plynu letos i příští rok končí stovkám tisíců domácností. Jiné, kterým již smluvní ceny skončily, pak kvůli vysokým cenám nakupují elektřinu a plyn od distributorů za spotové ceny a další zase řeší, na jak dlouho a zda vůbec si pevné ceny u distributora zajistit.

„Fixace ceny elektřiny nám končí 30. září. Za vysoký tarif platíme podle smlouvy 4 300 korun za MWh i s DPH, za nízký tarif pak bezmála 1 500 korun rovněž s DPH,“ popisuje paní Veronika, která žije se čtyřčlennou rodinou v malé jihočeské vesnici.

Letos již druhou zimu budou dům vytápět krbovými kamny společně s elektrickými přímotopy, protože plyn kvůli loňskému chaosu a vysokým cenám úplně odstavili. A rozhodli se v tom pokračovat i v letošní topné sezoně.

„Loni nám cena plynu, tedy ještě před vládními stropy, naběhla na 12 000 korun za MWh, to by donutilo přejít na pevné palivo každou domácnost,“ říká.

Pozor na ceny souvisejících služeb v energetice

Nyní ale řeší, jak přistoupit k nabídce distributora elektřiny. Při dvouleté fixaci ceny činí nabídka 4 900 korun s DPH ve vysokém tarifu a zhruba 4 500 korun v nízkém tarifu. U vysokého tarifu se na první pohled nezdá být cenový nárůst tak vysoký, u nízkého tarifu tomu tak ale není.

„Na nízký tarif máme nastavený ohřev bojleru i přímotopy, stejně tak jsem na jeho hodinu nastavovala pračku a sušičku,“ popisuje paní Veronika.

Spotřeba domácnosti v nízkém tarifu činila za posledních dvanáct měsíců asi tři MWh a ve vysokém pak necelé dvě megawatt hodiny. Nabídka distributora zahrnuje i produkt s tříletou fixací a klesající cenou, kde jsou ceny v prvním roce kolem 5 400, v druhém roce podobné těm při dvouleté pevné fixaci a v třetím roce dosahují zhruba 4 600 korun za MWh s DPH, to bez rozlišení ceny ve vysokém a nízkém tarifu. A jednou z posledních variant, kterou má i paní Veronika ke zvážení, jsou spotové ceny, tedy ceny odvíjející se od obchodování energií na burze.

V souvislosti s nabídkou cen energií upozorňuje finanční poradce skupiny Partners David Kučera na to, že konečnou cenu za energie netvoří pouze daná energie jako produkt.

„Zákazníci musí sledovat vedle obchodní ceny za dodávku elektřiny i ostatní položky, respektive ceny za související služby v elektroenergetice,“ upozorňuje na jednu z často opomíjených věcí David Kučera.

Do nich obvykle patří daň z elektřiny, cena za činnosti operátora trhu, za systémové služby, za jistič a další položky.

„I ty se u jednotlivých distributorů ale liší a v konečně ceně za megawatt hodinu pak sehrávají podstatnou roli, jinak řečeno, nejde o desetikoruny,“ dodává poradce.

Skutečně konečnou cenu ukáže až položka obvykle napsaná na konci smlouvy nazvaná jako celková jednotková cena elektřiny. K ní si ale musí zákazník obvykle připočíst ještě 21procentní sazbu daně z přidané hodnoty.

„Někdy může jít i o násobek ceny, kterou tvoří na začátku smlouvy zdůrazňovaná obchodní cena za dodávku elektřiny, na kterou se dnes zaměřuje většina spotřebitelů,“ upřesňuje David Kučera.

Na ceny energií před covidem zapomeňme

Jasnou odpověď, na jak dlouho si zajistit pevné ceny nebo zda raději zůstat ve spotových cenách, nikdo nezná. Odborníci se ale domnívají, že vzhledem k uklidnění situace na trhu by ceny v příštím roce růst neměly. A je i šance, že nabídky distributorů budou příští rok lepší.

„Pokud jde o fixaci, tak půlroční až roční fix mi dává největší smysl. Dokázal bych si totiž v příštím roce představit o něco nižší ceny energií, než máme dnes,“ domnívá se hlavní analytik společnosti XTB Jiří Tyleček.

Další příznivý efekt v cenotvorbě pro domácnosti by podle něj přinesl vyšší poměr doprodání drahých kontraktů na elektřinu a plyn, které distributoři nakoupili v druhé polovině roku.

„Na druhou stranu bych však nepočítal s prudkým pádem cen. Plyn ani elektřina již nikdy nebudou stát tolik, jak jsme byli zvyklí do covidu,“ říká zároveň Tyleček.

A nejde výhradně o dopady ruské agrese na Ukrajině. Levným zdrojům postavených ještě za komunistického režimu dochází životnost a přechod na alternativní nízkoemisní zdroje je a bude velmi drahý. Nikdo jiný to za nás nezaplatí, vysvětluje analytik.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...