Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Domácí rádce: na co se připravit po smrti blízkého člověka

Bojovat do poslední chvíle v nemocnici, nebo se pokojně rozloučit doma mezi nejbližšími? Darovat své tělo vědeckému výzkumu, nebo ho odmítnout? Na podobné otázky odpovídá náš domácí rádce. Vysvětluje, na co všechno má nárok umírající člověk a o co mohou ze zákona požádat jeho blízcí.

Pokud to zdravotní stav pacienta dovolí a přeje si to, mohou si ho jeho nejbližší na dožití odvézt z nemocnice domů, kde jim poté pomáhají pracovníci mobilního hospicu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Člověk se nají, napije, pak se dívá na televizi, vezme si pyžamo, usne a ráno se neprobudí. Deset tisíc bych za takovou smrt dal,“ poznamenal jednou Jan Werich. I když většina lidí si přeje zemřít doma, výrazně více jich umírá v nemocnicích. Na co všechno se musejí blízcí umírajícího připravit?

Bojovat do poslední chvíle v nemocnici, nebo se pokojně rozloučit doma mezi nejbližšími? I když je pacient v pokročilé, nebo dokonce konečné fázi svého onemocnění, stejně má často na výběr.

„Někteří pacienti si přejí zkusit veškeré možnosti včetně experimentální léčby, jiní si přejí trávit více času doma s rodinou a nechtějí být upoutáni na lůžko v nemocnici nebo připojováni k přístrojům,“ říká lékařka Kateřina Rusinová z Centra podpůrné a paliativní péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Čtěte také

Pokud to zdravotní stav pacienta dovolí a přeje si to, mohou si ho jeho nejbližší na dožití odvézt domů, kde jim poté pomáhají pracovníci mobilního hospicu. V jiném případě příbuzní zůstávají s umírajícím v nemocnici až do konce.

Blízcí mohou setrvat u lůžka i po smrti pacienta. „Někteří zůstanou třeba hodinu, jiní odcházejí hned. Někdo se rozloučí těsně před úmrtím a přeje si zavolat, další se účastní i posmrtné hygieny,“ uvádí lékařka Kateřina Rusinová ze Všeobecné fakultní nemocnice. Asi ještě dvě hodiny po smrti zůstává pacient na oddělení, poté jej převezou na patologii.

Kdy je nutná pitva?

Pitva se provádí jen v případech, které striktně stanoví zákon. Například po úmrtí na operačním sále, po trestném činu, když zemře dítě nebo těhotná žena a podobně. V jiných případech lékař zesnulého prohlédne a vystaví List o prohlídce zemřelého. Jeho první část posílá nemocnice na matriku, druhou dostane blízký příbuzný, který vypravuje pohřeb. Občanský průkaz jako i kartičku pojištěnce nemocnice sama zasílá příslušným úřadům.

Nejbližší mají právo nahlížet také do zdravotní dokumentace nebo si pořídit její kopii. Předtím však musí vyplnit formulář, v němž uvedou rozsah a formu požadovaných informací a doloží svoji totožnost a vztah k zemřelému. To vše odešlou písemně či e-mailem na legislativně-právní oddělení nemocnice.

„Žádost musejí právníci vyřídit do 30 dnů,“ říká Filip Brož z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Za vyhledání informací ze zdravotní dokumentace účtují poplatek v řádech desítek korun. Jindy nemocnice odesílá lékařskou zprávu praktickému lékaři zesnulého.

Informaci o úmrtí podává zásadně ošetřující lékař. „Dále s pozůstalými komunikují zdravotní sestry, které předávají osobní věci zemřelého,“ říká Jiřina Večerková, která vede Oblastní charitu Rajhrad. Ve většině nemocnic či hospiců pomohou nejbližším zvládnout první hodiny sociální pracovníci, psychologové nebo kněz. „Pozůstalým předáváme dokument, kde mají potřebné informace, jak dále postupovat s vyřízením nejen pohřbu, ale také příslušných dokumentů,“ vysvětluje Petra Veselá z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Umírání doma

„V případě, že pacient zemře doma v ordinační době svého praktického lékaře, je volán tento lékař, který zemřelého ohledá,“ říká Jiřina Večerková. Ten následně vypisuje i List o prohlídce zemřelého. Poté tělo odváží pohřební služba. Pokud se tak stane po pracovní době lékaře, je přivolána lékařská pohotovost, která provede totéž.

Informace

Kam donést šaty zesnulého?

  • Do nemocnic ani hospiců se šaty pro zemřelé nenosí.
  • Příbuzní je přinášejí až do pohřební služby, která pohřeb zajišťuje.
  • Běžně se zemřelý pro převoz obléká do prostého roucha, takzvaného rubáše.

Kdo pomůže

  • Většina nemocnic má příručku, kde shrnuje první kroky, které musí příbuzní udělat po smrti svého nejbližšího.
  • Poradí také praktický lékař, psychologové nebo sociální pracovníci.
  • Matrika vyhotoví seznam všeho, co je potřeba vyřídit včetně kontaktních informací.
  • Weby pro seniory či různé online poradny. Například ferovanemocnice. cz, kde se těžce nemocní a umírající lidé dostanou k informacím o svých právech.

Matriku informuje sama rodina nebo to za ni udělá pohřební služba, což se často stává také při úmrtí v domovech důchodců či hospicech. Lékař nebo pohřební služba pak zasílá matrice i průkaz totožnosti zesnulého. „Matrika dostane od pohřební služby písemnou informaci, kdo pohřeb vypravuje. Tato osoba si poté vyzvedne úmrtní list na matrice, případně jej zašleme poštou, pokud to požaduje,“ říká Alena Holá, vedoucí matriky havířovského magistrátu. Služba je bezplatná.

K vystavení úmrtního listu je zapotřebí občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti a oddací či rodný list. „Úmrtní list vyhotovíme bezodkladně, pokud máme všechny potřebné dokumenty,“ přidává zkušenosti z Havířova matrikářka. Ze zákona má matrika na vystavení úmrtního listu 30 dní. Lhůta se protahuje v případech, když člověk zemře po autonehodě nebo sebevraždě, které řeší policie, nebo když není jasná příčina smrti nebo její čas.

Ne všude vyhotoví úmrtní list tak rychle, přesto příbuzní už mohou bez obtíží zařizovat pohřeb. Jako náhrada úmrtního listu slouží v prvních dnech List o prohlídce zemřelého.

Poslední dny člověka

Těžce nemocní a umírající lidé mají svá konkrétní práva. Tím nejdůležitějším je pro ně právo na zachování lidské důstojnosti a soukromí. „To v praxi zahrnuje zachování soukromí při léčebných procedurách, osobní hygieně a vykonávání potřeby, kdy musí být dodržována intimita,“ říká Matěj Stříteský z Ligy lidských práv.

Pacient by měl mít možnost o samotě pohovořit s lékařem o svém zdravotním stavu, možnost uzamknout si své věci nebo nosit vlastní oblečení. Tahle práva jsou zakotvena mimo jiné v Listině práv a svobod, a i když se v léčebnách pro dlouhodobě nemocné nebo v domovech důchodců nedaří všechna nařízení plnit, je potřeba se jich alespoň dovolávat.

Jak po smrti posloužit vědě

Umírající pacienti mohou několika způsoby rozhodnout o svém těle, aniž by jim v tom někdo bránil nebo je omezoval. Jednou z voleb je darovat po smrti své tělo na výzkum nebo třeba pro použití léčiv.

„I když pro účely transplantace orgánů po smrti není potřeba udělovat souhlas, ten zákon předpokládá, pokud mají lidé zájem darovat po smrti části těla anebo tělo vědě, musí s tím během života vyslovit souhlas,“ říká Stříteský.

Souhlas musí udělit buď písemně s úředně ověřeným podpisem, anebo jej sepsat ve zdravotnickém zařízení. Souhlas pak podepisuje jak pacient, tak zdravotnický pracovník a je součástí zdravotnické dokumentace. „V souhlasu je také třeba určit účel použití,“ dodává právník.

Opačnou volbou je naopak odmítnout jakékoliv posmrtné nakládání s tělem. „Pacient se za svého života může přihlásit do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů, jehož zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví. K tomu je potřeba vyplnit příslušný formulář,“ vysvětluje Matěj Stříteský.

Nesouhlas s využitím všech nebo jen některých orgánů může pacient vyslovit také ve zdravotnickém zařízení před ošetřujícím lékařem a jedním svědkem, poté jej lékař zapíše do zdravotnické dokumentace pacienta a kopii zasílá zmíněnému registru.

Dříve vyslovené přání

Pacient má právo také nesouhlasit s lékařským zákrokem, který může nastat. Například v případě lidí s Alzheimerovou chorobou, kteří v pozdějších stádiích nemoci ztrácejí schopnost rozhodovat.

„V dříve vysloveném přání je uvedena situace a postup lékaře, který si pacient přeje. Například ‚když mě potká autonehoda, nepřeji si, aby mně byla podána krevní transfuze‘,“ vysvětluje Stříteský. Souhlas musí být písemný a podpis úředně ověřený. Navíc musí obsahovat poučení lékaře o následcích takového přání, potřebné informace by vám měl být schopný poskytnout například váš praktický lékař.

Pacienti ale lékařům svěřují i civilnější přání. „Nejčastěji nemocní vyslovují přání, které se týkají pohřbu, jaké šaty si přejí, hudbu či jak má vypadat rozloučení. Méně se vyjadřují k postupu léčby. Většinou je sdělí ústně a následně jsou pak zapsána do lékařské dokumentace,“ nastiňuje Jiřina Večerková, která vede rajhradskou charitu.

Umírající pacient má právo také na duchovní útěchu. Na jeho přání může k lůžku přijít kněz a udělit mu svátost pomazání nemocných. „Pacient si může přivést i svého, pokud má jinou víru,“ říká Petra Veselá z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Autor:

Nejčtenější

Pracovní dohody doznaly opět změn. Tentokrát potěší firmy a zaměstnance

Kolem dohod o provedení práce panovala loni poměrně bouřlivá atmosféra. Zákonodárci totiž avizovali novou legislativní úpravu, která by tento institut pořádně zkomplikovala. Návrh dělal vrásky na...

Pracující důchodci si polepší o tisíce korun. Výhoda není automatická

Starobní důchodci, kteří nadále pracují, mají od ledna 2025 nárok na slevu ze sociálního pojištění. Na pojistném nyní ušetří 6,5 %. Sleva se týká zaměstnanců i OSVČ, kteří dosáhli důchodového věku a...

Odmítnutí ošetření, tisícovka za registraci. Co si pacient nemusí nechat líbit

Možná už se vám to někdy stalo. Chtěli jste se registrovat u nového lékaře, přijetí do péče ale podmiňoval poplatkem. Nebo i ten, ke kterému chodíte už léta, si najednou účtuje za e-recept či...

Stavěl byty, dnes má zřícené letadlo. K podnikání ho inspiroval kamarád

Podnikání bylo vždycky jeho snem a ten se mu splnil. Dlouhá léta stavěl bytové domy. Když se dozvěděl o projektu Papilonia, neváhal a pustil se do přípravy. Dnes Roman Štěpánek provozuje v Liberci...

Co je „prokletí znalostí“ a kdo tímto problémem trpí a štve druhé

Jsou inteligentní, vzdělaní a vypracují se na nejrůznější posty. Mají však jeden vážný problém. Když mají druhým něco vysvětlit nebo sdělit, neumí to. Přitom si to vůbec neuvědomují. Takové situace...

Syndrom vyhoření může potkat každého. Jak pomáhají firmy a jak si pomoci sám

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit?

23. ledna 2025

Bez pomoci se o sebe nepostará. Žádal o příspěvek na péči, dostal 880 korun

Spoléhat se při ztrátě soběstačnosti jen na stát je hodně riskantní. Výdaje státu na sociální podpory, jako je příspěvek na péči, rostou ve stovkách milionů korun ročně, ale systém podpory vykazuje...

23. ledna 2025

Kteří zaměstnanci přiznávají své příjmy sami a kdo může využít účtárnu

Kdo je zaměstnaný, může nyní požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daní. Stačí vyplnit a podepsat žádost, přiložit potřebná potvrzení a vše zařídí účtárna zaměstnavatele. Nemůže to však...

22. ledna 2025

Odmítnutí ošetření, tisícovka za registraci. Co si pacient nemusí nechat líbit

Možná už se vám to někdy stalo. Chtěli jste se registrovat u nového lékaře, přijetí do péče ale podmiňoval poplatkem. Nebo i ten, ke kterému chodíte už léta, si najednou účtuje za e-recept či...

22. ledna 2025

TIBA COPIERS s.r.o.
Skladník

TIBA COPIERS s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 35 000 Kč

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...