Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo 6,63 milionů. Stoupá i počet dopravních nehod, vloni jich policie řešila 98 460. A zvyšuje se i částka vyplácená jako odškodnění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Škody způsobené při autonehodě, ať už jde o škody hmotné nebo újmu na zdraví, vyplácí pojišťovna v rámci povinného ručení viníka. Výplata přitom může probíhat i řadu let. „Z našich aktuálních statistik vyplývá, že nejstarší stále vyplácená pojistná událost se váže k dopravní nehodě z 1. dubna 1953 a letos od ní tedy uplynulo 70 let. Poškozenému je vyplácena pravidelná měsíční renta,“ prozrazuje Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů ČKP).

Chyby můžou přijít draho. Co a kdo musí nahlásit pojišťovně po autonehodě

Jako poškozený máte nárok na úhradu skutečné škody vzniklé na vozidle i na věcech. V případě škody na majetku, kdy se většinou zajišťuje oprava poškozeného vozidla, jde zpravidla o jednorázovou výplatu.

„Nároky za materiální škody bývají vyřešeny velmi rychle, u škod na zdraví naopak jde o dlouhodobý proces, protože některé nároky jsou uplatnitelné až s odstupem času,“ vysvětluje Veronika Pilková z ČKP.

Jaké jsou nároky poškozeného

Při škodě na zdraví jsou hrazeny léky, pobyt v nemocnici či rehabilitačních zařízeních, ošetřovné, cestovné, ale také bolestné či odškodné ztížení společenského uplatnění. Výše bolestného vychází z bodového hodnocení, přičemž počet bodů určí lékař. Hodnota bodu se každý rok mění a činí jedno procento průměrné mzdy za předchozí rok.

„Kompenzaci je možné žádat již po prvním ošetření úrazu či po operaci a dá se nárokovat i opakovaně, například když se léčba prodlouží,“ upřesňuje expert na odškodnění Tomáš Beck ze společnosti Vindicia.

U ztížení společenského uplatnění je výpočet složitější a většinou se neobejde bez znaleckého posudku. „Jde o jednorázovou částku, která se zpravidla vyplácí rok od ustálení stavu a odráží, jak moc se následky úrazu podepsaly na životě poškozeného, včetně toho, že třeba přišel o možnost sportovat,“ doplňuje Beck.

S výší odškodného za nehodu 45 tisíc nesouhlasila. Nakonec má milion

Po skončení pracovní neschopnosti může případnou náhradu za ztrátu na výdělku kompenzovat renta. „Na ni má nárok každý, kdo prokáže, že ze zdravotních důvodů nemůže vykonávat dosavadní práci a jeho současný výdělek je nižší než před nehodou. V případě pozůstalých mají nárok na rentu děti do 26 let, pokud do té doby studují,“ upřesňuje expert z Vindicia.

Předpisy se mění

Pojišťovací povinnost pro všechny provozovatele registrovaných motorových vozidel byla u nás zavedena už v roce 1935. Původní automobilový zákon nahradil v roce 1950 Zákon o provozu na veřejných silnicích. Zákonné pojištění obhospodařovala státní pojišťovna a roční pojistné činilo po dlouhých 40 let 144 Kčs.

Až do roku 2001 platila odškodňovací vyhláška pro bolestné a ztížení společenského uplatnění. Újma na zdraví se hodnotila podle seznamu bolestí a úrazových diagnóz s fixní hodnotou bodu, která se za celou dobu změnila jen dvakrát. Od roku 1994 měl jeden bod hodnotu 30 Kč, od roku 2001 120 Kč.

Odškodnění pozůstalých v případě úmrtí blízké osoby bylo zavedeno do občanského zákoníku až v roce 2006, a to opět paušálními částkami, náhrada pro nejbližší rodinné příslušníky se vyplácela ve výši 240 000 Kč.

Zásadní změnu přinesl až nový občanský zákoník, který zavedl pro odškodnění primárních i sekundárních obětí škodní události obecné kategorie slušnosti a plné satisfakce.

„Nejvyšší soud považuje za adekvátní základní částku odškodnění pro nejbližší pozůstalé dvacetinásobek průměrné mzdy, přičemž tato částka může být modifikována podle mnoha okolností nahoru nebo dolů,“ vysvětluje Beck. Navíc díky nové metodice se rozšiřuje okruh pozůstalých, kteří po prokázání dobrých vztahů se zemřelým mají na odškodné nárok.

Co brzdí výplatu peněz, když nabouráte a máte nárok na odškodnění

Co se týká náhrady ztížení společenského uplatnění, dnes se posuzuje stav ve dvou spektrech, první z pohledu medicínského, jako je například omezení hybnosti a druhý z pohledu poškozeného, kde se posuzují jeho subjektivní potíže, omezení sportu, zábavy, kvality života.

Nárůst výše odškodného potvrzují i statistiky ČKP. Průměrná výše odškodnění pozůstalých po aplikaci nového občanského zákoníku vzrostla dvojnásobně na téměř dva miliony korun.

„Průměrná výše odškodného ztížení společenského uplatnění vzrostla o 116 procent na 760 691 Kč a rentové nároky narostly o polovinu, na téměř 4,1 mil. Kč,“ shrnuje Pilková.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

KVÍZ: Odškodnění za pracovní úrazy stouplo. Víte, na co máte nárok?

Jen loni se v Česku stalo přes čtyřicet tisíc pracovních úrazů. Víte, na jakou kompenzaci má zraněný pracovník nárok?...

KOMENTÁŘ: Proč se vyplatí najmout při koupi staršího domu právníka

Při koupi staršího rodinného domu může nastat řada problémů a komplikací. Kdo si neumí zaplatit za radu, platí pak za...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Pět tipů, jak se stát šťastnější a vydělávat víc peněz

Často si lidé myslí, že vyšší příjmy a větší bohatství vedou i k vyššímu pocitu štěstí. Řada studií však ukázala, že...

Grafton Recruitment Praha
LOGISTICS COORDINATOR

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 47 000 - 51 000 Kč

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...