Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

aktualizováno  25. března 8:55
Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci. Snadné je to s našimi interaktivními tiskopisy, které umí daně propočítat za vás. Čas se krátí, přiznání za zdaňovací období roku 2018 je potřeba odevzdat do 1. dubna 2019.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I letos musíte počítat s některými novinkami. V daňovém přiznání za rok 2018 lze oproti roku 2017 uplatnit například vyšší daňové zvýhodnění na první dítě, vyšší je i školkovné. Podmínky pro čerpání daňového bonusu na děti jsou však přísnější.

Pokud se rozhodnete interaktivní formuláře iDNES.cz využít, vyplníte pouze osobní údaje, příjmy, výdaje a chytré tiskopisy vše potřebné spočítají samy. U obtížnějších políček se navíc po najetí kurzoru zobrazuje nápověda. Vyplněné interaktivní daňové přiznání stačí vytisknout, podepsat a doručit na finanční úřad nejpozději do pondělí 1. dubna 2019. Odevzdat můžete i černobílou verzi.

Standardní formulář pro daňové přiznání za rok 2018

(soubor.xlsx pro Excel)

Funkčnost formulářů otestovala společnost Mazars.

Poznámka: jiné programy než Excel spočítají daně také správně, mohou však mít potíže například se zobrazením nápovědy, přesným tiskem nebo přenosem rodného čísla do příloh. Formuláře vytištěné z Open Office zkontrolujte a případně upravte velikost okrajů stránky.

Za rok 2018 budou muset podat daňové přiznání nejen osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci, kteří mají příjem z pronájmu nebo v některém měsíci roku 2018 pracovali pro dva zaměstnavatele a z obou mezd jim byla odvedena zálohová daň z příjmu. „Zálohová daň z příjmu se přitom odvedla kupříkladu i z dohody o pracovní činnosti, jestliže byla hrubá měsíční odměna vyšší než 2 499 korun,“ upozorňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. (Podrobnosti najdete v článku Kdy i jako zaměstnanci musíte letos podávat daňové přiznání).

Zaměstnanci, kteří budou podávat daňové přiznání sami a mají pouze příjmy ze závislé činnosti, mohou i letos využít zjednodušený daňový formulář na dvě stránky.

Zjednodušený formulář pro daňové přiznání za rok 2018

(soubor.xlsx pro Excel)

pro zaměstnance, kteří zdaňují pouze příjmy ze závislé činnosti (dle § 6 zákona o daních z příjmů).

Funkčnost formuláře otestovala společnost Mazars.

Než se pustíte do vyplňování růžového tiskopisu, projděte si základní daňové novinky, které se vás mohou týkat, abyste neudělali zbytečnou chybu.

1.Vyšší slevy na děti

Za celý kalendářní rok 2018 se uplatní v daňovém přiznání daňové zvýhodnění na první dítě ve výši 15 204 Kč, což je o 1 800 Kč více než za rok 2017. Daňové zvýhodnění může uplatnit vždy jen jeden z rodičů. Částka daňového zvýhodnění na druhé, třetí a další děti je za rok 2018 stejně vysoká jako za rok 2017, tedy 19 404 Kč na druhé dítě a 24 204 Kč na třetí a další dítě.

2.Vyšší školkové na děti

Za rok 2018 lze rovněž uplatnit vyšší školkovné: jeho maximální částka činí
12 200 Kč na každé dítě, což je oproti loňskému roku o 1 200 Kč více. Pro uplatnění školkovného je nutné k daňovému přiznání přiložit příslušné potvrzení od školky. „I tuto slevu však může uplatnit pouze jeden z rodičů. Školkovné snižuje přímo vypočtenou daň z příjmu, vždy však jen do nuly,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

3.Přísnější podmínky pro daňový bonus

Jestliže je uplatňované daňové zvýhodnění za rok 2018 vyšší než vypočítaná daň z příjmu, vzniká nárok na daňový bonus. Vznikne-li poplatníkům nárok na daňový bonus, neplatí na dani z příjmu fyzických osob nic a ještě obdrží po odevzdání daňového přiznání peníze od státu, a to ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním a vypočtenou daní z příjmu. 

Při vyplnění daňového přiznání je v takovém případě nutné vyplnit na straně číslo čtyři dole příslušné údaje – například bankovní účet – pro zaslání platby. Nárok na roční daňový bonus vzniká, pokud rozhodné příjmy za rok 2018 činí 73 200 Kč a více. Za rok 2017 byl přitom tento limit nižší, konkrétně 66 000 Kč. 

„Do rozhodných příjmů za rok 2018 se započítávají pouze příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti. Tak zvané pasivní příjmy, tedy příjmy z pronájmu a kapitálového majetku, se již nepočítají,“ upřesňuje daňová poradkyně Gabriela Ivanco.

4.Nižší maxima u výdajových paušálů

Maximální částka výdajů při uplatnění výdajů paušálem meziročně poklesla. Při uplatnění 80% výdajového paušálu mohou být výdaje maximálně 800 000 Kč, u 60% výdajového paušálu 600 000 Kč, u 40% výdajového paušálu
400 000 Kč a u 30% výdajového paušálu 300 000 Kč. I při uplatnění výdajového paušálu lze nově za rok 2018 uplatnit daňové zvýhodnění na děti a daňovou slevu na manželku s vlastními ročními příjmy nepřesahujícími
68 000 Kč.

5.Nižší částka solidární daně

Občané s rozhodnými příjmy nad limit odvádějí z daňového základu ještě 7% solidární daň. Do rozhodných příjmů podléhajících solidární dani se ovšem počítají jen příjmy ze závislé činnosti a příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Za rok 2018 podléhají solidární dani pouze příjmy nad částku
1 438 992 Kč, za rok 2017 to bylo nad částku 1 355 136 Kč. 

Při stejně vysokém rozhodném příjmu nad limit se tedy za rok 2018 zaplatí na solidární dani méně než za rok 2017. „Daňové přiznání za rok 2018 pak mají povinnost podat i zaměstnanci, kteří sice měli po celý rok 2018 pouze příjmy od jednoho zaměstnavatele, nicméně jim z důvodu překročení výše uvedeného limitu vznikla povinnost zaplatit roční solidární daň,“ dodává Gabriela Ivanco.

Přehledy o příjmech a výdajích OSVČ

Kromě daňového přiznání má většina podnikatelů také povinnost odevzdat přehledy o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a své zdravotní pojišťovně.

Přehled o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a návod jak ho podat je k dispozici například na webových stránkách ČSSZ nebo ePortálu ČSSZ.

Tiskopisy pro výpočet zdravotního pojištění uveřejňují pojišťovny na svých webech většinou v podobě interaktivních formulářů. Liší se od sebe záhlavím, výpočet je vždy stejný. Formulář je potřeba nejprve uložit do počítače. Klikněte na odkaz pravým tlačítkem myši a zvolte „Uložit odkaz jako...“

Oficiální tiskopisy daně z příjmu fyzických osob

Jestliže chcete využít oficiální formuláře ministerstva financí pro podání daňového přiznání, najdete je na webových stránkách finanční správy. Kdo vlastní datovou schránku, je povinen poslat daňové přiznání v elektronické podobě. Na stránkách ministerstva financí najdete i pokyny, koho se daň z příjmů týká a do kdy je potřeba růžový formulář odevzdat.

Kdo má zřízenou datovou schránku, musí v souladu s platnou legislativou podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob pouze jejím prostřednictvím.

Pomocí datové schránky můžete poslat také přehled o příjmech a výdajích OSVČ na Českou správu sociálního zabezpečení a přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu. Pokud si chcete datovou schránku pořídit, stačí přijít na kontaktní místo Czech POINT a podat žádost. Všechny potřebné informace získáte na webu chcidatovku.cz

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Jaké daňové povinnosti vás neminou, když pronajímáte, nebo prodáváte byt

Ilustrační snímek

S pořízením nemovitosti i jejím prodejem nebo pronájmem jsou spojeny určité daňové povinnosti. Mnohdy je přitom potřeba...

Sedm případů, kdy i zaměstnanci musí řešit daně sami

Ilustrační snímek

Zaměstnanci si obvykle nemusí dělat starosti s daňovým přiznáním, stačí, když do 15. února požádali svého...

Počasí: Německem se prohnala bouře Axel. Záchranáři evakuovali nemocnici.

Počasí: Německem se prohnala bouře Axel. Záchranáři evakuovali nemocnici.

Kurzy.cz Přes jih Německa se přehnala tlaková níže Axel, která v zemi napáchala obrovské škody. Na některých místech ve spolkový...

Najdete na iDNES.cz