Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daně a jak na ně: tipy pro ty, kdo mají příjmy ze zahraničí

  • 0
Pokud máte příjmy ze zahraničí, vyplnit daňový formulář není tak snadné. Řada lidí nemá přesně jasno, jaké příjmy přesně zdanit, jak je přepočíst na koruny a kdy není třeba podávat daňové přiznání. Na nejčastější dotazy čtenářů odpovídají daňoví poradci společnosti KODAP.

Mám eshop, některé zakázky posílám na Slovensko, zákazníci platí bankovním převodem. Mám nějak řešit zahraniční příjmy?
Tyto příjmy podléhají zdanění v České republice. Aby český daňový rezident danil své příjmy v zahraničí, musí mu na území zahraničního státu vzniknout takzvaná stálá provozovna, ta však v případech eshopu nebývá. Stálá provozovna je upravena zákonem o daních z příjmů a mezinárodními smlouvami o zamezení dvojímu zdanění, které mají před zákonem o daních z příjmů přednost.

Jak mám vyplňovat daňové přiznání, když jsem byla prodávat své výrobky na trzích v Německu?
Jestliže v Německu nemáte stálou provozovnu (což obvykle u prodeje na trhu nebývá), zahraniční příjmy se uvedou společně s ostatními příjmy z podnikání v příloze číslo 1 daňového přiznání a na žádném speciálním řádku se psát nebudou.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Bydlím v ČR, ale zaměstnána jsem pár kilometrů za hranicemi v německé firmě. Musím nějak řešit daně v ČR?
Pokud jste měla po celý rok pouze příjmy od zahraničního zaměstnavatele v Německu, tak nemáte v ČR povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. Jestliže byste však měla ještě jiné příjmy, například z pronájmu, povinnost podat přiznání máte, a to s uvedením všech svých celosvětových příjmů. V přiznání pak použijete při výpočtu daně zákonný postup zamezení dvojímu zdanění v případě příjmů ze zaměstnání z Německa formou vynětí těchto příjmů.

Pracoval jsem část roku v Anglii, pak se vrátil do Česka. Zpracuje mi daně můj současný zaměstnavatel?
Ne, bude třeba, abyste si sám podal daňové přiznání.

V lednu a únoru 2018 jsem pracovala v rakouském lyžařském středisku, na rakouského zaměstnavatele jsem se obrátila s prosbou o potvrzení příjmů, ale zatím mi ho neposlal. Jak postupovat?
Správce daně může v těchto případech lhůtu k podání daňového přiznání na vaši žádost prodloužit až do konce října. Nicméně potvrzení od rakouského zaměstnavatele je pro účely daňového přiznání nutné.

Musím nechat potvrzení o zahraničních příjmech a odvedené dani nějak úředně přeložit?
Postačí běžný překlad, který si vyhotovíte sám.

Jak mám přepočíst zahraniční příjmy na koruny?
V praxi se u fyzických osob nejčastěji používá jednotný kurz. Ten je vždy stanoven na začátku následujícího kalendářního roku. Za rok 2018 platí:

  • euro 25,68 Kč
  • dolar 21,78 Kč
  • libra 28,98 Kč
  • švýcarský frank 22,30 Kč
  • kuna 3,46 Kč
  • zlotý 6,02 Kč

Podnikám, mým odběratelem je zahraniční firma, musím to uvádět v daňovém přiznání?
Ve většině běžných případů podnikání se příjem od zahraničního odběratele v daňovém přiznání samostatně odděleně od ostatních příjmů neuvádí. Podnikatel, který v ČR například poskytne poradenskou službu či provede opravu movité věci pro zahraničního odběratele, případně prodá zboží zahraničnímu odběrateli, nebude tento příjem v daňovém přiznání speciálně uvádět, napíše jej společně s ostatními příjmy z podnikání v příloze číslo 1. Vyplnění přílohy číslo 3 k daňovému přiznání přichází v úvahu, pokud podnikatel zdaňuje příjem, který měl v souladu se smlouvou o zamezení dvojímu zdanění zdroj v jiné zemi. To mohou být například příjmy z licenčních poplatků, z pronájmu movitých věcí například vozidel, strojů užívaných v zahraničí, případně příjmy sportovců a umělců dosažené za činnost v cizině či příjmy z podnikání při vzniku stálé provozovny v zahraničí.

Kde člověk vezme přílohu číslo 3 a koho se vlastně týká?
Je k dispozici elektronicky například v našem interaktivním daňovém formuláři, nebo na stránkách Finanční správy. Vyplňují ji poplatníci mající příjmy, které byly v souladu s příslušnou smlouvou o zamezení dvojímu zdanění zdaněny v zahraničí, a v ČR je u těchto příjmů uplatňován zápočet zahraniční daně, typickým příkladem jsou dividendy ze zahraničí.

Kdo je daňový rezident? Je to mé rozhodnutí, nebo to má nějaká pevná pravidla?
O daňové rezidenci rozhoduje reálné bydliště s úmyslem dlouhodobě se v něm zdržovat. Pokud má poplatník bydliště ve více státech, rozhoduje takzvané středisko životních zájmů. Daňovým rezidentem je pak v té zemi, k níž má užší osobní a hospodářské vazby. Posoudit je třeba: kde žije jeho rodina, partner... V případě, že rodinu nemá, posuzují se i takové věci jako: kde má bankovní účty, kde je členem sportovních a zájmových klubů, kde vykonává politickou činnost, kde má přátele, se kterými se věnuje volnočasovým a sportovním aktivitám, kde má permanentky na sportovní utkání, divadelní představení... Vzniká zde řada komplikovaných situací vyžadujících odbornou konzultaci a často i jednání s daňovými správami. Občas se za klíčové kritérium chybně považuje časový test „zdržování se na území státu“ po dobu 183 dnů, který je uveden v zákoně o daních z příjmů. Ten má zásadnější význam jen v poměrně vzácných případech poplatníků ze zemí, se kterými nemá ČR uzavřenu smlouvu o zamezení dvojímu zdanění.

Ve složitějších případech se vyplatí zajít za odborníkem a nechat si vypracovat daňové přiznání daňovým poradcem, nebo účetním. Daňový poradce ale za práci ručí a na způsobené škody je povinně pojištěn. Může rovněž odsunout podání daňového přiznání a zaplacení daně až na 1. červenec.

Odpovědi na nejčastější dotazy čtenářů připravili daňoví poradci KODAP Vlastimil Sojka, Matěj Nešleha a Monika Bartošová