Ztráta karty je stále drahý špás

  0:01aktualizováno  0:01
Život několika milionů klientů bank s platební kartou vstupuje zítřejším dnem do nových mantinelů. Upravené podmínky finančních domů přinášejí vyšší ochranu klientů proti zneužití karty po její krádeži. Ale k pohodlí doporučovanému Evropskou unií mají stále daleko.

Česká národní banka žádala po vzoru unie, aby klienti ručili maximálně částkou 4500 korun za škody, které vzniknou do doby nahlášení ztráty. Poté již měly za vše ručit banky.

Finanční domy pod tlakem centrální banky sice klientům podmínky zlepšily, ale odmítly přistoupit na princip omezené odpovědnosti klienta . Podle šéfa Sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána se banky obávají, že by lidé mohli takové pohodlí zneužívat.

Za veškeré škody do nahlášení ztráty nadále ručí klienti. Zlepšení podmínek se tak vztahuje pouze na dobu poté, co klient zatelefonuje do banky a nahlásí ztrátu karty. Většina bank se rozhodla převzít rizika od půlnoci dne nahlášení ztráty. Zatím mnohé nechávaly klienta v obavě z možných ztrát i dva dny.

Větší vstřícnost prokázala například Komerční banka, která u elektronických karet chrání klienty hned po nahlášení ztráty, nebo Živnobanka a eBanka, které berou odpovědnost do hodiny po nahlášení.

Opatrné však banky zůstávají nadále u tzv. embossovaných karet s plasticky vyraženým jménem a číslem karty, s nimiž lze platit přes tzv. žehličky. Odborníci soudí, že rozdílný přístup bank v míře odpovědnosti klientů i různé poplatky spojené s kartami se mohou stát součástí konkurenčního boje. To by mohlo banky tlačit k tomu, aby se časem více přibližovaly doporučením centrální banky.

Ztráta karty totiž není "drahá" jen v případě jejího zneužití. Roční poplatky bank za používání srovnatelných typů karet se často liší o stovky korun a náklady klientů v případě blokace i o několik tisíc.

Vysoký poplatek za blokaci přitom často může odrazovat klienta od zavolání do banky, pokud nemá jistotu, že kartu skutečně ztratil. Tímto vysvětluje například Živnobanka, proč si za blokaci nic neúčtuje. "Přispívá to ke zvýšení bezpečnosti systému a včasnému zablokování karty," uvedl mluvčí banky Karel Ježek.

V Česku je vydáno přes pět milionů platebních karet, což v přepočtu na tisíc obyvatel již odpovídá úrovni řady zemí Evropské unie. Ročně musí banky provést více než sto tisíc blokací platebních či kreditních karet kvůli případům ztrát či krádeží.


Komerční prezentace: 

Kreditní kartu CCS Kredo poskytuje CCS Česká společnost pro platební karty a je první kartou, která zpřístupňuje výhody pravé kreditní karty široké střední vrstvě českých rodin. CCS Kredo nabízí například bezúročné období až 40 dnů, velkou variabilitu splácení, slevu držitelům karty ve výši 8 % při nákupu spotřebního zboží z katalogu CCS Triangl. Díky logu MasterCard Elektronic, které nese CCS Kredo jako první kreditní karta na českém trhu, s ní můžete platit na více než 20 500 obchodních místech v ČR a vybírat hotovost ze všech bankomatů, které jsou označené tímto logem.


 

Autoři:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

O vdovských a vdoveckých důchodech kolují mýty. Co je dobré znát

Ilustrační snímek

Vyrovnat se se ztrátou manžela či manželky není vůbec snadné. Řada pozůstalých má přitom zkreslené představy, jak je...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Kurzy.cz Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedma...

Najdete na iDNES.cz