Platební karta může způsobit na cestách potíže

aktualizováno 
Cestujete s platební kartou v domnění, že se nemůžete ocitnout bez peněz a mít problém s placením? Pokud chcete zůstat úplně klidní, raději mějte při sobě i nějakou hotovost.

Petr Podlipný se spoléhal jen na kartu a hrozily mu nemalé potíže na dovolené v Itálii i při návratu domů. S kartou Visa Classic celý rok nakupoval i vybíral z bankomatu. Službu vypověděla až při cestě k moři u benzinového čerpadla na italské dálnici.

Poté, co nabral plnou nádrž, se při placení dozvěděl, že "transakce neprobíhá". "Naštěstí jsme měli s sebou nějakou hotovost, i když jen minimum na malé platby. Říkali jsme si, že na větší vydání, například placení hotelu či cestovních výdajů, valuty nepovezeme a budeme používat kartu," říká Petr Podlipný.

Když odevzdal poněkud znervóznělé obsluze italské pumpy většinu hotových peněz, začal počítat, kolik rodině zbývá na den, pokud se ukáže, že karta opravdu nefunguje. "Přemýšleli jsme, komu domů zavoláme, aby nám poslal chybějící italské liry," dodává Podlipný.

Následující den však zahraniční bankomat peníze bez problémů vydal. "Kartu jsme pak použili ještě několikrát, v hotelu, obchodu, při návratu v Itálii a Rakousku u benzinové pumpy. Stávkovat začala znovu při placení benzinu v tuzemsku. I v tomto případě jsme měli štěstí, zachránila nás zapomenutá česká tisícikoruna," vypráví Podlipný.

Jak se může něco podobného stát? "Nejedná se o častý jev, ale je třeba s něčím takovým počítat," připustili v tiskovém oddělení České spořitelny. Podle její mluvčí Kláry Gajduškové složité systémy při platbách kartou fungují někdy pomaleji nebo mohou mít výpadek.

Banky proto doporučují, aby s sebou například rodina vezla několik karet - pokud je má -, třeba manželovu a manželčinu, přičemž ideální je, když jsou obě od různých karetních společností. Tím se snižuje riziko, že nebude možné v danou chvíli jednou kartou zaplatit. Před nákupem je také potřeba zkontrolovat nálepky u pokladny, které určují, jaké karty obchodník přijímá.

Pozor: vinna nemusí být jen technika. Do stejné situace se může dostat i majitel karty, který přečerpá limit pro výběr ze svého účtu. Petr Podlipný dopadl dobře, měl po ruce dostatek hotovosti. Ale co má dělat člověk, který vyrazí jen s kartou a například nabere benzin nebo poobědvá v restauraci a teprve poté zjistí, že vlastně nemá čím zaplatit?

"V takové situaci by měl klient ihned kontaktovat svoji banku, kde mu poradí," doporučuje Klára Gajdušková. Upozorňuje, že je-li chyba v některém místě systému, lze zkusit počkat na vyřešení problému. To může trvat krátce, ale stejně tak i několik hodin. "Lepší je vybrat hotovost v bankomatu nebo v pobočce banky, pokud jsou v dosahu," říká Gajdušková.

Jak se vyhnout problémům s nefungující kartou:

* vozit s sebou alespoň základní obnos v hotovosti, v jakékoli měně, kterou lze směnit za domácí
* mít u sebe - pokud možno - karty obou platebních systémů - Visa a Europay MasterCard

Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Jedna PETka navěky. Brusel zavádí kvóty na podíl recyklátu v plastových lahvích

PET lahve nepoužívejte opakovaně, tvrdí odborníci.

Na většině lahví to napsáno není, ale stále větší počet těch, v kterých se prodávají vody či coly, už kdysi petkou...

Světové módní značky končí s prodejem pravých kožichů, Češi je následují

V závěru přehlídky došlo i na kožichy.

Sehnat kožich z pravého norka je čím dál těžší. Čeští i zahraniční prodejci se kožešinovým zvířatům vyhýbají. Najít je...

Najdete na iDNES.cz