Obnos, který nikdo nečekal

aktualizováno 
Bezhotovostní platební styk kromě bezpečí a pohodlí skrývá i několik možných rizik. Může se stát, že kvůli omylu mohou být peníze převedeny nejen na nesprávný účet, ale i v nesprávné výši. Chyba může být jak na straně klienta, tak i na straně banky.

Stejně jako v případě "dvojité" mzdy platí, že si klient musí pečlivě zkontrolovat svůj výpis z účtu a jakékoliv neobvyklé transakce oznámit bance. Pracovníci banky mu sdělí potřebné údaje o konkrétní platbě, tedy číslo účtu, název a adresu banky, ze které byla částka poukázána.

Prostřednictvím své banky může zjistit i jméno a adresu majitele účtu, ze kterého mu byl obnos převeden a kterému má peníze vrátit. Pak už jen stačí dát souhlas, aby si původní majitel peníze z jeho účtu stáhl. Pokud by je nechtěl vydat, hrozí mu žaloba, protože se řečí zákona "bezdůvodně obohatil". Pokud chybu způsobila banka, je povinna opravit ji sama.

V takovém případě je oprávněna z účtu příjemce tyto prostředky odčerpat včetně případných úroků a poukázat je člověku, kterému skutečně patří. Pokud chybnou operaci provede jiná banka, je povinna na podnět banky člověka, kterému částka náleží, peníze z účtu odepsat. Tuto transakci je ale možné udělat jen do tří měsíců ode dne, kdy chyba vznikla.

Poté musí dát člověk, jemuž peníze nepatří, k odepsání částky ze svého konta souhlas. "Pokud by nesouhlasil, postupovalo by se v souladu s právní úpravou odpovědnosti za bezdůvodné obohacení, - soudní žaloba na vydání bezdůvodného obohacení," říká právnička Věra Zemanová.

Když člověk, který přijal cizí peníze, všechno utratí, banka může tři měsíce blokovat částky, které mu na účet přicházejí, až do okamžiku, kdy je na něm tolik, aby mohl "dluh" vrátit včetně úroků.

Pozor: O peníze, které jste někomu omylem poslali, byste se měli hlásit do dvou let. V této době je totiž lze na neoprávněném příjemci vymáhat prostřednictvím soudu. Poté už záleží jen na jeho poctivosti, zda bude ochotný je dobrovolně vydat.

Autoři:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Najdete na iDNES.cz