Zajímavosti české koruny: byla na dvacetikoruně Vondráčková?

aktualizováno 
Kolik zaplatím? Deset řep. To není vtip, i tak totiž se mohly jmenovat české peníze. V peněženkách jsme namísto korun měli mít řepy a haléře se mohly jmenovat řepánky. iDNES.cz vypátral několik pikantností spojených s naší měnou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

S korunou platíme už 91 let a nejspíš ji hned tak za euro nevyměníme. Málokdo už ale pamatuje, že se kolem oficiálního názvu naší měny strhl po vzniku samostatného Československa nemalý povyk.

Na korunu jsme si zvykali jen těžko

Vlna nadšenců z nejrůznějších spolků a institucí si nedokázala představit, že název koruna, která symbolizovala rakousko-uherskou měnu a císařství, bude převzatý i pro měnu nově vzniklého Československa. "Přicházeli s názvy jako sokol, lev, stotina, denár, groš, káně a dokonce i řepa," přibližuje Vladimír Kudlík ve své studii Vývoj papírových platidel od roku 1918.

Dnes už můžeme jen domýšlet, zda název řepa vymysleli odpůrci koruny z recese, nebo to mysleli vážně. Jisté je, že všechny návrhy, které chtěly korunu zavrhnout, zůstaly u ledu a nakonec zvítězil zdravý rozum.

Koruna to ostatně neměla lehké ani za Rakouska-Uherska. V roce 1892, kdy byla zavedena, si na ni lidé zvykali jen těžce a bez ohledu na změnu dál počítali ve zlatých a v krejcarech. "Zvyk byl dokonce tak vžitý, že ještě roku 1908 bylo znovu nařízeno počítat v korunách," píše Jaroslav Staněk v publikaci Peníze v českých zemích.

Česko-zairská dvoustovka za tisíce korun

Některé československé bankovky, s nimiž platili naši pradědové či prababičky i současná generace, mají mimořádnou sběratelskou hodnotu. Obdobně jako u známek číhají sběratelé na to, aby se na bankovku vloudila při tisku nějaká chybička. Cena takové rarity pak strmě roste.

Vysoce ceněná je dnes například dvoustovka vytištěná v roce 1993. Při její výrobě se stala chyba, nad níž sběratelé doslova zajásali. Do balíku s bankovním papírem, na který se tato bankovka tiskla, se omylem dostal i jiný bankovní papír, pro jinou zakázku. Tím získala část českých dvoustovek v ochranném proužku exotický nápis: REPUBLIQUE DU ZAIRE.

ilustrační foto

I když většinu těchto raritních kousků zadržela a zničila Státní tiskárna cenin, některé přežily a šly do oběhu. Náš přední odborník na bankovky a jejich sběratel Jan Bajer uvádí, že se k nim dostali lidé v Brně. Kdo si česko-zairskou dvoustovku tehdy nechal a neutratil, má dnes doma hotový poklad. Sběratelé si ji podle stupně zachovalosti cení na 12 až 40 tisíc korun.

Utajená ženská tvář na dvacetikoruně

Bankovky, které odvál čas, mnohdy provázely i zajímavé příběhy a tajemství. Příkladem je dvacetikoruna s portrétem Jana Žižky z Trocnova. Po jejím vydání se u nás začalo šuškat, že je na ní utajený obraz. Přesněji tvář zpěvačky Heleny Vondráčkové.

dvacet korun

Zvěst se po republice šířila rychlostí blesku. Dvacetikoruna kolovala z ruky do ruky a jejím nakláněním se na portrétu bojovníka Žižky skutečně objevila tvář ženy. Při špetce fantazie byla Vondráčkové velmi podobná. Lidská fantazie ale pracovala dál a zvídaví koumáci postupně na bankovce objevovali i další utajené obrazy.

Tajemný portrét na nejvzácnější bankovce

Záhadou opředený je i portrét ženy v medailonku na pětitisícové státovce z roku 1919. Lidé se tehdy domnívali, že je to zavražděná rakouská císařovna Alžběta zvaná Sisi. Byla to ale jiná žena. Heinrich Lefler, jeden z tvůrců této státovky, na ni zvěčnil svou krásnou manželku. Jaký k tomu měl důvod a nakolik svou ženu tímto gestem oslnil, se můžeme dnes jen dohadovat.

pět tisíc

Jisté je, že paní Leflerová vstoupila do historie. V soukromých a veřejných sbírkách je podle Pavla Bajera dochováno 26 kousků pravých pětitisícovek a tvář mladé ženy dnes zdobí sběratelsky nejvzácnější československé papírové platidlo.

Raritu udělal z padesátikoruny dotisk bankovky

Sběratelsky ceněná je také červená padesátikoruna s portrétem svaté Anežky České z roku 1993. Už je neplatná, ale dá se ještě vyměnit v České národní bance.

ilustrační foto

Pokud však náhodou máte doma sérii označenou Z, je lépe zamířit ke sběratelům. Za tento raritní kousek jsou ochotni dát podle zachovalosti až 1 500 korun. Podle Jana Bajera byly exempláře série Z vytištěné jako náhradní, a to za tiskově nepovedené a vyřazené padesátikoruny.

Použitá literatura:
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Ilustrační fotografie poskytla Česká národní banka

Jak byste nesli přechod koruny na euro?

celkem hlasů: 21273

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. července 2010. Anketa je uzavřena.

Koruna je lepší 15109
Bez problémů 5277
Zatím nevím 887
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Kurzy.cz Izraelská zprostředkovatelská společnost Coinmama, která nabízí uživatelům koupi Bitcoinu (BTC) a Ethereum (ETH) s pomo...

Najdete na iDNES.cz