Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Za dětský účet banky nabízejí stovky korun, nabídka na trhu je pestrá

O vlastní debetní kartu děti škemrají od doby, kdy ji uvidí u spolužáka. Rodiče by ale neměli vyslyšet hned první prosbu a dětský účet založit. Nabídka na trhu je pestrá a někdy na účet přistanou první peníze dokonce od samotné banky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Platby pestrobarevnou kartou v obchodech nebo na internetu jsou trendy a pro děti lákavé. A tak obvykle poté, kdy zvládnou první rok či dva na základní škole, začnou po rodičích žadonit o platební kartu. Přičemž obvykle argumentují, že kamarád ji má už dávno.

„Dětský účet s platební kartou jsme třináctileté dceři sjednali prvně letos v září a společně s ní jsme ho založili i druhé desetileté dceři,“ říká paní Tereza z Mladé Boleslavi.

Podle ní šlo o smysluplný krok, ke kterému se měla u starší dcery odhodlat již dříve. Proti tomu u mladší dcery považuje založení účtu nyní za zbytečné, protože transakcím zatím nerozumí. „Veškeré pohyby na účtu sleduji v čase na telefonu a nastavili jsme na účtu i limity na 500 korun týdně, které se ale dají kdykoli v jednoduché aplikaci změnit,“ vyjmenovává výhody dětského účtu paní Tereza.

Veškeré výběry z bankomatů banky, u které je účet vedený, jsou bez poplatku. S výjimkou v zahraničí, kde za výběr zaplatí čtyřicet korun. Stejně tak může dcera kartou platit i na internetu. A účet ovládá dcera i matka ve svém mobilním telefonu a internetovém bankovnictví.

Dětský účet s debetní kartou je sen každého dítěte

Dětský účet s platební kartou nabízejí všechny tuzemské banky. Platební kartu k účtu ale vydává většina z nich až dětem starším osmi let věku.

„K založení dětského účtu s platební kartou banky požadují doklad totožnosti zákonného zástupce, tedy většinou rodiče. A většina jich žádá rovnou dva zákonné zástupce, což někdy komplikuje situaci. Dále požadují rodný list dítěte, které si bude účet sjednávat, a ideálně jeho cestovní pas nebo dětský občanský průkaz,“ vyjmenovává doklady nutné k založení účtu pro dítě finanční poradkyně skupiny Partners Dana Chňoupková Míchalová.

Některé banky sice podle ní nabízejí sjednání účtu pro dítě online. Při požadavku na vydání debetní karty ale doporučuje navštívit raději pobočku vybrané banky. To s ohledem na doložení zmiňovaných dokumentů, stažení aplikace do telefonu i vysvětlení fungování účtu.

„O dětské klienty mají banky přirozeně zájem, jelikož je velká šance, že u nich setrvají i po dosažení zletilosti a budou čerpat jejich další finanční produkty, třeba hypoteční úvěry,“ říká k přístupu bank finanční poradkyně.

Na dětský účet banky pošlou i několik stovek korun

I z toho důvodu se snaží banky své produkty mířené na děti zatraktivnit a na založený účet pro dítě zašlou třeba i několik stovek korun.

„Dceru banka za založení účtu odměnila částkou 600 korun, nicméně to nebylo hned. Musela splnit několik podmínek. První z nich bylo stažení aplikace do telefonu, další příchozí platba na účet a třetí platba kartou do 30 dnů od vydání karty,“ vypráví svou zkušenost paní Tereza.

Jiné banky si připsání odměny za založení dětského účtu podmiňují například tím, že se dítě musí alespoň jedenkrát do měsíce přihlásit do jejich mobilní aplikace. Anebo minimálně jednou měsíčně zaplatit v obchodě kartou.

„Jiné namísto jednorázového bonusu zase nabízejí vyšší roční úročení vkladu na dětském účtu, nyní třeba kolem 4,5 až pěti procent, vždy však do určitého limitu v rámci desítek tisíc korun,“ říká Chňoupková Míchalová.

Kapesné a vlastní účet podporují finanční gramotnost dětí

Kapesné a odměny například za domácí práce či jinou pomoc začínají děti od rodičů nebo prarodičů obvykle dostávat s příchodem na základní školu. V tu dobu už se cítí jistější v menších počtech a zvládají samy platby v obchodech. Podle srpnového průzkumu České bankovní asociace (ČBA) se ve srovnání s loňským rokem o deset procent zvýšil počet dětí dostávající kapesné, kdy zhruba pětačtyřicet procent z nich dostává peníze pravidelně a zhruba třetina pak nepravidelně.

„Děti by se měly postupně seznamovat se světem financí a naučit se rozumět hodnotě peněz. Je důležité vysvětlit jim, že z každého finančního příspěvku by si měly odložit část stranou, pokud by si chtěly v budoucnu pořídit něco dražšího,“ přidává radu, jak vést děti k finanční odpovědnosti, Andrea Machálková, expertka ČBA na finanční vzdělávání.

Podle ní běžné účty rodiče zřizují dětem nejčastěji ve věku 12 až čtrnáct let. A 87 procent rodičů v šetření ČBA uvádí, že jejich děti mají k těmto účtům i vydanou platební kartu. Dohledu nad hospodařením s financemi u dětí se však tito rodiče nevzdávají, když dvě třetiny z nich drží nad účtem svého dítěte dohled. Jinak řečeno sledují, jak děti s penězi na účtu nakládají. A přibývá i dětí, které disponují zmiňovaným dětským kontem.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Jednoduchý návod, jak snadno rozpoznat problémové lidi

Chcete co nejrychleji, a pokud možno i nejvěrněji poznat druhé? Například proto, abyste se v nich nezklamali a nevěřili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Utekl od počítače, chtěl pracovat rukama. S řemeslem uspěl i u zákazníků

Na začátku vyklidil malý sklep a začal se učit pracovat s kůží. Kouzlo starého řemesla ho uchvátilo. Dnes už pracuje v...

Kdo nejvíc vydělává? A přijde v příštím roce propouštění, nebo zvyšování mezd?

Průměrná mzda sice roste, kvůli inflaci však reálně klesá. Víc než polovina zaměstnanců očekává, že se jim mzda příští...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krabička, meníčko nebo firemní kantýna? Jak se stravují zaměstnanci?

Příspěvek na stravování je vůbec nejčastějším benefitem, který zaměstnanci v práci dostávají. Jeho forma a výše se však...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Podpora stavebka bude nižší, spořitelny ale mají zajímavé akce

Stavební spořitelny zpravidla vždy na podzim přicházejí s nejrůznějšími akcemi pro nové zájemce. Od příštího roku se...

Naše banka bude úplně jiná a zcela bezpapírová, říká šéf Partners Banky

Na jaře příštího roku přibude na trhu nová banka. Bude zcela bezpapírová, klienti najdou vše v mobilu. „Zároveň...

Banky vylepšují účty pro živnostníky, jsou již zdarma i s vychytávkami

Živnostníci a další OSVČ nemusí mít speciální bankovní účet pro své podnikání. Mnozí proto využívají běžné účty pro...

„Spořáky“ využívá 60 % Čechů, polovina nezná výnos. Kde úročí nejvíc?

Šest z deseti Čechů má spořicí účet a ví, jak tento konzervativní produkt funguje. Problém ale je, že téměř polovina...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Obchodní zástupce – stomatologie

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 90 000 Kč

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...