Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Trať z Kyjeva do Boroďanky znovu ožila. Jezdí po ní vlak zoufalství i naděje

Ještě před začátkem konfliktu na Ukrajině to byla vytížená železniční trať, po které každý den jezdili cestující z okolí Kyjeva do města za prací. V březnu Rusové zničili klíčový most přes řeku Irpiň a doprava se zastavila. Nyní je stavba opravená a vlak se stal jediným způsobem, jak se lidé ze zničených kyjevských satelitů mohou do hlavního města dostat. Doma totiž žádnou práci nenajdou.
Z kyjevského nádraží Svjatošin začaly vyjíždět příměstské expresy do Irpině...

Z kyjevského nádraží Svjatošin začaly vyjíždět příměstské expresy do Irpině loni v březnu. Nyní se důležité železniční spojení z hlavního města přes Irpiň, Buču až do Boroďanky obnovilo. Jezdí dva vlaky denně. (15. března 2021) | foto: Profimedia.cz

Z kyjevského nádraží Svjatošin po válečné odmlce opět vyjíždějí každý den dva páry vlaků. Jeden v 5.20 ráno, druhý v 17.52 večer. Jejich cílovou stanicí je město Boroďanka ležící asi padesát kilometrů severozápadně odsud. Než se tam vlak dostane, projede přes Irpiň, Buču nebo Vorzel. To jsou jména, která před nedávnem nechvalně proslavila krutost ruských vojáků.

Přestože Ukrajinci žijící v satelitech hlavního města nyní horečnatě opravují svá obydlí, hlavní město je pro mnohé z nich důležitější než kdy dřív. Do města denně dojíždějí, protože na venkově neseženou práci a v Kyjevě musí také vyřizovat mnoho potřebných dokumentů.

Obnova těch nejpostiženějších oblastí, jakou je právě tato, však bude běh na dlouhou trať. „Ukrajina bude potřebovat multibilionové investice na to, aby opravila zničená města a vesnice,“ předpověděl prezident Evropské investiční banky Werner minulý týden.

Co se stalo za Kyjevem

Pasažéry ranního spoje do Boroďanky je i důchodce Oleksandr Pylypenko se svou ženou Galynou. Mají v ruce tašku plnou nářadí. Vyrážejí na konečnou, aby zjistili, v jakém stavu se nachází dům, ve kterém bydleli. Tam, kde si válka vyžádala nejvíce škod, píše britský deník The Guardian.

„Známý mi říkal, že má poničenou střechu, a tak budeme asi opravovat,“ říká důchodce. „Zpátky se ale ještě určitě přestěhovat nemůžeme,“ dodává. „Radnice nicméně slíbila, že Boroďanka bude opravena do zimy, a tak doufáme, že to stihnou,“ přitakává jeho žena. Když nastupují, v prvním voze na ně čekají dvě průvodčí „Je to naše premiéra od začátku války,“ říká jedna z žen.

Ukrajinci zveřejnili seznam „řezníků“ z Buče i s daty z dokladů totožnosti

„O tom, co se za Kyjevem událo, jsme doposud jen slyšely,“ dodává její kolegyně. Společně se shodnou na tom, že tahle trať je pro mnoho Ukrajinců veledůležitá, protože ve svých městech či vsích na periferii práci neseženou. „Mnoho lidí nich nemá auto, takže vlak je jejich jedinou nadějí,“ říká jedna z průvodčích.

Na poslední chvíli před odjezdem přibíhají také Valentina Čajková se svou přítelkyní Ninou Galakovou. Teprve nyní začala do Kyjeva znovu dojíždět, pracuje totiž jako recepční a bez tohoto spojení by se do práce sotva dostala. Bydlí ve vsi nedaleko Boroďanky a vrací se z noční směny. Její spolucestující vlakem jede také poprvé, ta to ovšem má o něco složitější. Dům, ve kterém se narodila a žila, v březnu zničili Rusové. V Kyjevě byla vyřizovat potvrzení o tom, že je neobyvatelný. To je první krok k tomu, aby mohla od státu získat kompenzace. „Byl to celý můj život,“ vypráví a nemůže se ubránit slzám.

Přes řeku i se psy

Po dvaceti minutách jízdy vlak zastavuje v Irpini, kde vystupuje Zinajda Maksymetsová. Je to chovatelka mnoha výstavami oceněných kokršpanělů. Byla to také ona, kdo jako první šplhal po troskách nedalekého odstřeleného mostu, aby se vůbec dostala z města. „Na vodítku jsem tehdy měla čtyři psy a v krabicích ještě šest štěňat, když jsme překračovali řeku,“ vzpomíná na březnové události. Říká, že někteří jí radili, aby tam psy nechala. „Něco takového bych nikdy neudělala,“ říká chovatelka. Byt, kam se vrací, byl také poničený, ovšem ve srovnání s ostatními měla žena ještě štěstí.

Apokalypsa, popisují reportéři osvobozenou Irpiň. Bojovali v ní i Češi

„Během bitvy o Kyjev poškodily ruské rakety, kulometná palba či výbušniny tři čtvrtiny města,“ říká starosta Irpině. Náklady na obnovu se podle něj vyšplhají na částku přes miliardu eur. „Bude to trvat dlouho, ale aspoň už jsou uklizené ulice a obnovily se dodávky vody a elektřiny,“ dodává.

Další zastávkou vlaku je Buča, pravděpodobně „nejslavnější“ město ukrajinského konfliktu z celé Kyjevské oblasti. Jen nedaleko jeho sto dvacet let staré nádražní budovy Maryna Bazyljuková právě znovu otevírá kadeřnictví. „Momentálně fungují jenom dvě,“ říká Ukrajinka. Ovšem typická konverzace, kterou lze slyšet jinde, tady nezní. „Je to teď hodně o slzách,“ říká Maryna.

Podle ní je ale zajímavé, že k ní teď chodí více mužů než žen. „Ženy měly čas o sebe dbát, muži k nám chodí naopak zarostlí,“ komentuje. Má otevřeno teprve dva dny, ale jak říká, postupem času z města mizí vojenské relikty a ona má stále více zákazníků. „Potrvá to dlouho, ale my tu máme domov a nenecháme si ho vzít, ať se děje cokoliv,“ říká odhodlaně podnikatelka.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

O několik minut později staví vlak ve vsi Vorzel, která padla do ruských rukou krátce poté, co invaze začala. Ves má na rozdíl od Irpině jednoduchou zastávku, kde se vlaky křižují na dvou kolejích. Zde se zase usilovně pracuje na stavbě místního kostela a jedním z místních, kteří při ní pomáhají, je i další cestující, místní jáhen Volodymyr Holub. Se stavbou tu začali loni, ale přerušila ji válka. Střela zasáhla jeho průčelí, ale naštěstí neexplodovala. „Je to zázrak,“ říká Holub. Ne tak pro tři muže, které pár metrů za stavbou našli pochované ve společném hrobě. Dva měli prostřelené lebky, jeden evidentně zemřel na podchlazení. „Stavbu dokončíme za tři měsíce,“ slibuje Holub s nadějí v hlase.

Konečná stanice Boroďanka

Konečnou je pro vlak z Kyjeva stanice Boroďanka. Z kolejí zde před znovuzprovozněním dopravy museli odstranit 1 340 kusů výbušnin a bezmála čtyři kilometry trati byly zaminované. Oba mosty ve městě jsou nyní sotva průjezdné po provizoriích. Největší problém tu ale je ten, že v jeho centru bylo zničeno devadesát procent staveb. Mnohé z nich bohužel čeká už jen demolice. Nedaleko od fotbalových hřišť a kostela Archanděla Michaela vyrostlo na sto šedesát provizorních obydlí, jejichž stavbu financovala polská vláda. Nedaleko od nádraží je supermarket, kam chodí i Iryna Kozačenková, která ve městě zůstala i se svojí dvanáctiletou dcerou po celou dobu války. Více než čtyřicet dní strávily ve sklepě.

„Nenechala jsme dceru ani umýt, protože jsem se doufala, že ji špinavou neznásilní,“ říká obyvatelka Boroďanky. Ve městě chce nyní znovuotevřít svou ruskou restauraci, ale má pochybnosti, jak to teď lidé přijmou. „Netroufám si odhadnout, co na to lidé řeknou, ale nejdůležitější je, že máme zase domov. To je hlavní,“ uzavírá podle The Guardian podnikatelka.

Autor:
  • Nejčtenější

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němce trápí dönerflace. Cena kebabu prudce stoupla, mluví se o cenovém stropu

11. května 2024

Pro velkou část německých spotřebitelů je turecký kebab velmi oblíbenou pochutinou, na kterou...

Knihovny věcí jsou stále populárnější. Potěší planetu i peněženku

12. května 2024

Obavy z koupě jen občas využívaného či drahého zboží zkoušejí nově řešit takzvané knihovny věcí....

Horečka kolem birkinek pro mileniály trvá, vznikla i háčkovaná verze kabelky

12. května 2024

Kabelka ve tvaru půlměsíce, kterou někteří nazývají „Birkinkou pro mileniály“ a jiní ji zase...

Panenská příroda za sedm miliard. Šest tisíc hektarů Arktidy je na prodej

12. května 2024

V daleké Arktidě se na trhu objevil pozemek o velikosti Manhattanu za 300 milionů eur (7,48...

Kabely jsme schovali do bambusu. Berlín vládne trendu balkonových solárů

12. května 2024

Obyvatelé největšího německého města mají otevřenou cestu k novému využití sluneční energie. Stojí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...