Apple a Amazon investují do zdravotnictví. Zřizují si vlastní kliniky

  12:00aktualizováno  12:00
Technologické společnosti si pro zdravotnická zařízení na svých pracovištích vždy vybíraly externí partnery. Teď budou dělat „doktořinu“ samy. Snaží se ušetřit za zdravotní péči a zároveň budovat příležitosti do budoucna.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Mnoho firem s velkými kancelářskými prostorami poskytuje buďto přímo na pracovišti, nebo někde poblíž, zdravotní služby svým zaměstnancům, aby jim zajistili kvalitní péči. Je to i případ velkých technologických gigantů, jako jsou Facebook nebo Apple. Ty mají ve svých areálech zdravotnické kliniky, které jsou schopny obsloužit tisícovky pracovníků. V posledních letech se však jejich přístup mění.

Velké firmy, například Apple nebo Amazon, už nechtějí spolupracovat s externími partnery. Raději zdravotnická zařízení provozují samy, píše CNBC. Amazon v příštích měsících spustí kliniku jen pro pár zaměstnanců, už začátkem roku 2019 však chce počet svých zdravotnických zařízení rozšířit. Apple zase urputně hledá pracovníky pro kliniku, která bude fungovat pod jeho dceřinou společností AC Wellness.

Proč se firmy vrhají mimo svůj hlavní byznys, když jim tato činnost z krátkodobého hlediska nepřinese peníze? Experti, které CNBC oslovila, se shodují, že jedním z hnacích motorů je kontrola nákladů na zdravotní péči. 

Potřebují být součástí vztahu mezi pacientem a jeho ošetřujícím lékařem. “Obvoďák“ může pacienta posílat za drahými specialisty a na zbytečné testy a procedury. Nebo pacientovi pomoct s úpravou životního stylu, posílat ho za specialisty v rámci své sítě a zrazovat ho od braní drahých léků, které nepotřebuje. Druhý způsob může zaměstnavateli z dlouhodobého hlediska ušetřit spoustu peněz.

Dalším důvodem je testování produktů bez rizika úniku informací. Apple a Amazon si uvědomují, že pokud chtějí dále růst, nemůžou ignorovat příležitosti ve zdravotnictví. Ale zároveň se musí soustředit na to, co umějí.

Návratnost? S trochou štěstí dlouhodobá

Specializací Amazonu je dodavatelský řetězec. Firma proto koupila internetovou lékárnu PillPack a se společností Whole Foods provozuje dovoz potravin. Spolu s dvěma dalšími zaměstnavateli J.P. Morgan a Berkshire Hathaway spolupracuje na projektu, který má snížit náklady na zdravotní péči.

Apple se vydal jinou cestou a pro svůj legendární telefon a hodinky vyvíjí nástroje na sledování zdravotního stavu. V oboru také koupil několik firem, například start-up Gliimpse, který umožňuje svým uživatelům shromáždit a propojit jejich zdravotnické záznamy. 

To vše jsou jen viditelné věci. Apple a Amazon, které se obě hodně soustředí na výzkum a vývoj, mají na další léta nepochybně své plány v oblasti na zdraví zaměřeného hardwaru a softwaru. A jak jinak je vyzkoušet, než ve spolupráci s vlastními lékaři a se zpětnou vazbou od reálných pacientů, kteří jsou, shodou okolností, jejich zaměstnanci? To dává smysl, zvlášť u firem, které jsou notoricky známé svou posedlostí utajovat informace o výrobcích, které s nimiž se chystají zaútočit na trh.

Zřídit si vlastní fungující kliniku je sice nákladné, ale v budoucnu se tato investice může vyplatit. Už několik technologických firem si na snaze proniknout do zdravotnictví spálilo prsty. Zdravotní péče totiž není jen technologické řešení, jde o komplikovanou oblast. Ale ti, kteří uspějí, budou bohatě odměněni.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Plné obnovení dodávky ruské ropy potrubím Družba potrvá dva měsíce

Ilustrační snímek

Plné obnovení přepravy ropy ruským ropovodem Družba po znečištění potrvá dva měsíce. Podle ruské agentury TASS to v...

Británie stahuje z trhu konzervy s krmivem, kočky se nakazily tuberkulózu

Problém není jen v samotném zabíjení. Jde i o podmínky, jimž musejí kočky před...

Luxusní krmivo pro kočky v Británii obsahovalo látky, které způsobují tuberkulózu. Nakazilo se jí přibližně padesát...

Stavět větrníky na moři je problém. Rejdaři mají málo obřích lodí

Loď pro instalování větrné turbíny na mořské hladině u německého Sassnitzu.

Větrné elektrárny se přesunuly na moře a rostou. Nejnovější větrníky už svou velikostí dotahují Eifellovu věž. Problém...

Najdete na iDNES.cz