Apple a Amazon investují do zdravotnictví. Zřizují si vlastní kliniky

  12:00aktualizováno  12:00
Technologické společnosti si pro zdravotnická zařízení na svých pracovištích vždy vybíraly externí partnery. Teď budou dělat „doktořinu“ samy. Snaží se ušetřit za zdravotní péči a zároveň budovat příležitosti do budoucna.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Mnoho firem s velkými kancelářskými prostorami poskytuje buďto přímo na pracovišti, nebo někde poblíž, zdravotní služby svým zaměstnancům, aby jim zajistili kvalitní péči. Je to i případ velkých technologických gigantů, jako jsou Facebook nebo Apple. Ty mají ve svých areálech zdravotnické kliniky, které jsou schopny obsloužit tisícovky pracovníků. V posledních letech se však jejich přístup mění.

Velké firmy, například Apple nebo Amazon, už nechtějí spolupracovat s externími partnery. Raději zdravotnická zařízení provozují samy, píše CNBC. Amazon v příštích měsících spustí kliniku jen pro pár zaměstnanců, už začátkem roku 2019 však chce počet svých zdravotnických zařízení rozšířit. Apple zase urputně hledá pracovníky pro kliniku, která bude fungovat pod jeho dceřinou společností AC Wellness.

Proč se firmy vrhají mimo svůj hlavní byznys, když jim tato činnost z krátkodobého hlediska nepřinese peníze? Experti, které CNBC oslovila, se shodují, že jedním z hnacích motorů je kontrola nákladů na zdravotní péči. 

Potřebují být součástí vztahu mezi pacientem a jeho ošetřujícím lékařem. “Obvoďák“ může pacienta posílat za drahými specialisty a na zbytečné testy a procedury. Nebo pacientovi pomoct s úpravou životního stylu, posílat ho za specialisty v rámci své sítě a zrazovat ho od braní drahých léků, které nepotřebuje. Druhý způsob může zaměstnavateli z dlouhodobého hlediska ušetřit spoustu peněz.

Dalším důvodem je testování produktů bez rizika úniku informací. Apple a Amazon si uvědomují, že pokud chtějí dále růst, nemůžou ignorovat příležitosti ve zdravotnictví. Ale zároveň se musí soustředit na to, co umějí.

Návratnost? S trochou štěstí dlouhodobá

Specializací Amazonu je dodavatelský řetězec. Firma proto koupila internetovou lékárnu PillPack a se společností Whole Foods provozuje dovoz potravin. Spolu s dvěma dalšími zaměstnavateli J.P. Morgan a Berkshire Hathaway spolupracuje na projektu, který má snížit náklady na zdravotní péči.

Apple se vydal jinou cestou a pro svůj legendární telefon a hodinky vyvíjí nástroje na sledování zdravotního stavu. V oboru také koupil několik firem, například start-up Gliimpse, který umožňuje svým uživatelům shromáždit a propojit jejich zdravotnické záznamy. 

To vše jsou jen viditelné věci. Apple a Amazon, které se obě hodně soustředí na výzkum a vývoj, mají na další léta nepochybně své plány v oblasti na zdraví zaměřeného hardwaru a softwaru. A jak jinak je vyzkoušet, než ve spolupráci s vlastními lékaři a se zpětnou vazbou od reálných pacientů, kteří jsou, shodou okolností, jejich zaměstnanci? To dává smysl, zvlášť u firem, které jsou notoricky známé svou posedlostí utajovat informace o výrobcích, které s nimiž se chystají zaútočit na trh.

Zřídit si vlastní fungující kliniku je sice nákladné, ale v budoucnu se tato investice může vyplatit. Už několik technologických firem si na snaze proniknout do zdravotnictví spálilo prsty. Zdravotní péče totiž není jen technologické řešení, jde o komplikovanou oblast. Ale ti, kteří uspějí, budou bohatě odměněni.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Je stále čemu tleskat? Čínský ekonomický vlak rok od roku zpomaluje

Čínský prezident Si Ťchin-ping

V loňském roce růst čínské ekonomiky dosáhl 6,5 %, což je nejméně od roku 1990. Podle místních zdrojů tamní vláda...

Němečtí sládci plánují, že budou na pivech uvádět energetickou hodnotu

Ilustrační snímek

Němečtí pivaři budou mít v budoucnu už při pouhém pohledu na etiketu na láhvi svého oblíbeného nápoje jasno, kolik...

Čína se opřela do gigantů. Označili Tchaj-wan a Hongkong za samostatné

Ilustrační foto

Čínská akademie sociálních věd plánovala, že se v lednu opře do některých z největších světových firem. S odvoláním na...

Najdete na iDNES.cz