"Stabilita eurozóny je v našem národním zájmu," zdůraznil Nečas v Bruselu.

"Stabilita eurozóny je v našem národním zájmu," zdůraznil Nečas v Bruselu. | foto: iDNES.cz

Nečas: Bankovní unie může být nebezpečná, ale summit nerozhodne

  • 36
Podle premiéra Petra Nečase nebudou na dnes zahájeném bruselském summitu přijaty žádné zásadní závěry. Bude spíše jen zahájena diskuse, protože bankovní a fiskální unie jsou příliš důležitá témata na to, aby se o nich rozhodovalo ukvapeně.

V EU se v poslední době živě debatuje o tom, že jedním z léků na současné finanční problémy by mohl být právě vznik bankovní unie.

Co by měla být bankovní unie

Bankovní unie by měla mít tři atributy – společné pojištění vkladů, společnou regulaci a záchranný fond pro případ krachu důležitých bank. Není však zřejmé, odkud by pocházely prostředky na záchranu bank v problémech. ČR je opatrná, protože není jasné, jak by fungoval dohled nad bankami v Česku, které mají své matky v zahraničí. Záchranný fond by navíc podle premiéra Nečase mohl povzbudit morální hazard bankéřů.

Plánovaná bankovní unie však podle Nečase obsahuje prvky, které jsou pro Česko nebezpečné. Jde zejména o přenesení bankovního dozoru ČNB, jelikož 95 procent našeho bankovního trhu tvoří dcery zahraničních bank, na které by pak české dozorové orgány nemusely mít vliv.

"My v prvé řadě nebudeme ti, kteří budeme házet eurozóně klacky pod nohy. My jsme připraveni podpořit všechna rozumná opatření, která povedou ke stabilitě eurozóny, jakkoli o některých z nich můžeme mít své pochybnosti nebo námitky," řekl Nečas při příjezdu na dvoudenní schůzku se šéfy dalších zemí EU.

Jednou z věcí, o nichž debatu Česká republika vítá, je snaha nastavit možnosti, jak hradit ztráty finančních ústavů, které jsou kvůli případným hospodářským dopadům příliš velké na to, aby se nechaly zkrachovat. Česko je podle něj ochotno diskutovat o pravidlech takzvaného bail-inu, který určí, jak hradit ztráty bank. První by měli nést odpovědnost akcionáři a teprve poté daňoví poplatníci.

Fond pojištění vkladů naopak Nečas vidí skepticky, neboť by mohl vést ke zvýšení morálního hazardu. Navíc podle něj není jasné, jestli by se vztahoval na eurozónu, nebo i dcery bank mimo ni.

Ohledně odchodu Řecka z eurozóny nechce Nečas spekulovat. "Stabilita eurozóny je v našem národním zájmu, uvítáme každý krok, který povede k její stabilitě," řekl Nečas. "Odchod kterékoliv člena si nikdo nepřeje a my věříme, že budou využity všechny možnosti ke stabilizaci eurozóny."

Někteří politici i analytici summit označují za klíčový či přelomový, hraje se totiž podle nich nejen o budoucnost eura, ale přeneseně i celé Evropské unie. "Pokud to není každý, tak o každém druhém se píše, že je klíčový, zásadní, přelomový a podobně," podotkl k tomu Nečas.

,