"Je to dobrý příklad našeho úsilí, jak snížit zbytečnou byrokracii. Takové věci na úrovni EU regulovat nemusíme," uvedla eurokomisařka Mariann Fischer Boelová. Změna se týká 26 druhů ovoce a zeleniny - například meruněk, cibule nebo pórku.
Čeho se změna týkáMeruňky, artyčoky, chřest, lilek, avokádo, fazole, růžičková kapusta, mrkev, květák, třešně, cukety, okurky, pěstované houby, česnek, lískové ořechy ve skořápce, hlávkové zelí, pórek, cukrové melouny, cibule, hrách, švestky, řapíkatý celer, špenát, vlašské ořechy ve skořápce, vodní melouny a salátová čekanka. Co ponese označení jakostiJablka, citrusové plody, kiwi, salát, broskve, nektarinky, hrušky, jahody, sladké papriky, stolní hrozny a rajčata. |
Podle normy nemohly být ovoce a zelenina znetvořené ani anomálně zakřivené. Pokud tomu tak bylo, nemohly se prodávat ve výběrové jakostní třídě.
Zatímco zelináři rozhodnutí kritizují, Ovocnářská unie ČR v normě problém nevidí.
"Pro naše pěstitele je to špatná zpráva. Náš trh se stane smetištěm Evropy, bude se k nám vozit nekvalitní zelenina, která běžně nemohla do prodeje. My jsme byli zvyklí dodávat kvalitu, která nyní bude deklasovaná," řekl předseda zelinářské unie Jaroslav Zeman.
V důsledku dovozu "nevzhledné" zeleniny poklesne podle něj cena zeleniny.
Ovocnáři ve změkčení norem zásadní problém nevidí. Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka se spotřebitelů nijak nedotkne. "Zhruba 80 až 90 procent ovoce jde na trh přes supermarkety a hypermarkety. Ty mají vlastní standardy kvality, které jsou přísnější než stávající normy," řekl.
Dodal, že stále bude platit všeobecná norma, podle které bude muset být ovoce čisté, nezávadné a bez hniloby.
Normy nicméně zůstanou zachovány pro deset druhů ovoce a zeleniny, mimo jiné pro jablka, jahody a rajčata. Ale i v případě těchto druhů budou členské státy moci poprvé povolit prodej, i když plodiny nebudou normám vyhovovat.
Budou ovšem muset být označeny tak, aby je bylo možné rozeznat od produktů kategorií "extra", "I. jakost" a "II. jakost".
Ke zrušení zákona se zpočátku přistupovalo skepticky. Proti bylo mnoho států, které se domnívaly, že zrušení normy zhorší kvalitu ovoce a zeleniny na pultech obchodů. Kontroverzní zákon se ale zároveň v minulosti stal součástí několika protievropských kampaní.
Přísná pravidla pro prodej ovoce a zeleniny zavedla Evropská komise roku 1988. Eurokomisařka Mariann Fischer Boelová připomněla, že potraviny jsou v současnosti drahé a díky zmírnění norem lidé dostanou možnost širšího výběru.