202 let. Tak dlouho bude trvat smazání rozdílů v odměňování mužů a žen

  14:00aktualizováno  14:00
Ženy po celém světě dostávají i nadále za stejnou práci méně peněz než muži. Zároveň mají menší šanci uchytit se na vrcholových manažerských a politických pozicích. Pokud se něco nezmění, bude trvat nejméně dvě stě let, než se rozdíly v odměňování změní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Getty Images

Vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži se podle Světového ekonomického fóra (World Economic Forum, WEF) pozastavilo. Uvedl to britský deník The Guardian. Například v oblasti pracovního odměňování dostávají ženy na celém světě stále jen 63 % toho co muži. Nezisková organizace upozorňuje, že tempo změn je příliš pomalé. Než se situace změní, uběhne podle Světového ekonomického fóra 202 let. 

Rozdíly v platech Čechů a Češek jsou propastné jako v zemích třetího světa

Světové ekonomické fórum je ženevská nezisková organizace, která každý rok pořádá setkání obchodních a politických vůdců v Davosu. Řeší se zde  nejnaléhavějších problémy, kterým svět aktuálně čelí, včetně ochrany zdraví a životního prostředí. Mimo jiné se účastníci zabývají také genderovou rovností. V rámci té se měří čtyři klíčové pilíře: ekonomické příležitosti, politické zastoupení, dosažení vzdělání a zdraví a šance na přežití.

Z letošního fóra vyplynulo, že celosvětové rozdíly v odměňování žen a mužů se v letošním roce sice mírně zmenšily, ale počet žen na odborných pracovištích klesl. Existuje pro to několik možných důvodů. 

Jedním z nich je, že automatizace má nepřiměřený dopad na role tradičně vykonávané ženami. Současně jsou ženy nedostatečně zastoupené na pracovních pozicích vyžadujících dovednosti a znalosti z oblasti vědy, technologie, inženýrství a matematiky. 

Dalším možným důvodem je skutečnost, že infrastruktura potřebná k tomu, aby pomohla ženám při návratu do práce z mateřské dovolené nebo po péči o seniory v rodině, je nedostatečně rozvinutá. Nezaměstnanost se proto v prvé řadě týká žen. 

V roce 2007 organizace WEF odhadla, že k odstranění rozdílů v odměňování bude zapotřebí 217 let, tedy o 15 let méně než v letošním odhadu. 

„Snaha o genderovou rovnost se zastavila,“ řekla vedoucí sociálních a ekonomických agend WEF Saadia Zahidi.

Nejmenší rozdíly v odměňování mužů a žen jsou v Laosu v jihovýchodní Asii, kde ženy vydělávají 91 % toho co muži. Naopak největší rozdíl v odměňování je v Jemenu, Sýrii a Iráku, kde ženy berou méně než 30 % mužské mzdy.

V oblasti přístupu ke zdraví, vzdělání a politického zmocnění se moc nezměnilo. Smazání celosvětového rozdílu mezi muži a ženami ve všech oblastech tak bude podle WEF trvat 108 let.

Ženy v top managementu a politice

Ženy se na pracovištích stále setkávají s významnými překážkami, které jim brání k postupu na manažerské nebo vyšší úřednické posty,“ uvádí zpráva. Lépe na tom nejsou ani v politice. WEF odhaduje, že za současného tempa to bude trvat 107 let, než bude na světě tolik političek jako politiků.

„Pokud jde o politické a ekonomické vedení, svět má před sebou ještě dlouhou cestu. Ve všech 149 hodnocených zemích je v současné době jen šestnáct žen v čele státu, 18 % žen zastává post ministryně a 24 % žen post poslankyně.“

Ženy berou v bance o polovinu méně než muži. Je mezi nimi málo manažerek

Co se týče politických rolí, nejrovnocennější zemí je Island. I přesto je tam stále 33% rozdíl. V porovnání s loňským rokem se tento rozdíl navíc prohloubil.

Jen šest dalších zemí (Nikaragua, Norsko, Rwanda, Bangladéš, Finsko a Švédsko) zmenšilo rozdíly v odměňování žen a mužů alespoň o 50 %. Na druhém konci spektra téměř čtvrtina hodnocených zemí zmenšila genderové propasti o méně než 10 %. Kuvajt, Libanon,Omán a Jemen byly v tomto směru vyhodnoceny jako nejhorší země, rozdíly v odměňování v těchto zemích jsou 97 %.

„Společnost si více než kdy jindy nemůže dovolit ztrácet dovednosti, nápady a perspektivy poloviny lidstva,“ varoval výkonný předseda WEF Klauss Schwab.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Kontaminovaná ropa opět proudila Družbou, v části ropovodu se našly chloridy

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

V části ropovodu Družba vedoucí z Běloruska do Polska byla ve středu zjištěna nová kontaminace ropy organickými...

Centrální banka USA pod tlakem. Trump věří, že může odvolat jejího šéfa

Americký prezident Donald Trump a šéf americké centrální banky Jerome Powell....

Americký prezident Donald Trump věří, že má pravomoc odvolat šéfa americké centrální banky Fed Jeroma Powella. Podle...

Z koníčku byznys. Chilský podnikatel roku ukazuje svou zemi turistům

Obyvatelé chilského města Petorca obviňují pěstitele avokáda, že je připravují...

Ještě před třiceti lety do Chile nikdo moc nejezdil. Ani za obchodem, ani za turistikou, vypráví čtyřiasedmdesátiletý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz