Dva platy navíc, prémie i dárky. Pro velké firmy na jihu Čech samozřejmost

  12:37aktualizováno  12:37
V adventním období rozdávají dárky také zaměstnavatelé na jihu Čech. MF DNES oslovila většinu z těch největších, zjišťovala, jaké benefity či různé netradiční odměny svým pracovníkům nabízejí.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Návštěvy fitness center a bazénů nebo bezplatná výuka jazyků. To jsou jen některé z běžných odměn, s nimiž dnes většina velkých zaměstnavatelů počítá. S koncem roku ale rozdávají ještě něco navíc. Kromě vánočních dárků řada z nich vyplácí speciální prémie nebo 13. a 14. platy.

Radost dělá svým zaměstnancům před Vánocemi tradičně společnost Robert Bosch v Českých Budějovicích, kde působí bezmála čtyři tisíce pracovníků. Letos se jejich počet zvýšil o zhruba 150.

„Kromě nadprůměrných mezd, které tvoří v dělnických profesích především prémie a bonusy, budeme jako každý rok vyplácet všem zaměstnancům odměnu za hospodářský výsledek firmy. Základem této prémie je výkonový faktor celého koncernu Bosch a naší automobilové divize. Na základě pozitivního výhledu bude tato prémie za letošní rok vyšší než prémie za rok 2017, kdy na jednoho zaměstnance činila téměř 20 tisíc korun,“ vysvětluje Barbora Schelová, personální ředitelka společnosti Bosch v Českých Budějovicích.

Kromě toho potěší pracovníky firmy tradiční vánoční bonus. Jeho výše závisí na počtu odpracovaných let ve firmě a jeho hodnota může dosáhnout až 80 procent průměrné mzdy. Dalšími 12 tisíci korunami společnost přispívá na penzijní připojištění a osmi tisíci do systému, kde si každý může vybrat, jaký benefit se rozhodne využít.

 Bezmála 1 300 lidí pracuje v Jaderné elektrárně Temelín. I tady společnost ČEZ přispívá na penzijní a životní pojištění.

„Vedle toho má každý zaměstnanec takzvaný osobní účet, na který mu ročně firma přispívá částkou 15 200 korun. V závěru roku pak pracovníci odměňovaní tarifní mzdou získávají odměnu za hospodářský výsledek společnosti,“ popisuje mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Platy se zvyšují napříč krajem

Už takřka běžným jevem je u velkých firem 13. či 14. plat. Dočkají se ho například ve společnosti Schwan Cosmetics v Českém Krumlově, kde pracuje 570 zaměstnanců na výrobě dřevěných kosmetických tužek.

Českobudějovický závod Groz-Beckert, kde vznikají výrobky pro tkalcovské stavy či stroje pro výrobu jehel, nabízí 13. a 14. mzdu také.

„Zaměstnanci se od 1. ledna příštího roku mohou těšit také na navýšení tarifních mezd o pět procent a celkové navýšení mzdových prostředků o sedm procent,“ doplňuje mluvčí Markéta Cábová. Podotýká, že společnost v Budějovicích letos přijala 40 lidí a další pozice má ještě otevřené.

Platy se letos zvyšují napříč krajem. Podle čísel Českého statistického úřadu byla v prvním až třetím čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v Jihočeském kraji 28 165 korun. To je meziroční nárůst o 8,9 procenta. Za stejné období pracovalo na jihu Čech na plný úvazek 221 tisíc lidí, meziročně o 500 víc.

I Engel v Kaplici na Českokrumlovsku má mezi benefity 13. a 14. plat. Období před Vánocemi využívá také ke stmelení kolektivu. „Každoročně pořádáme bohatý vánoční večírek. Vybraní zaměstnanci dostávají i malé vánoční dárky,“ líčí vedoucí personálního oddělení David Dědič.

S odměnou počítají také v Motoru Jikov, pro který pracuje 800 lidí. „Stejně jako v předchozích letech dostali zaměstnanci v prosincové výplatě odměny za plnění podnikatelského plánu – 14. plat. Kromě toho každý obdržel poukázku na masáž v délce 30 minut,“ přidává personální ředitelka Iva Fantyšová.

Prémie už rozdali také v českobudějovické nemocnici. V listopadové výplatě získali pracovníci mimořádnou odměnu, která se odvíjí od doby pracovního poměru nebo velikosti úvazku. Nemocnice si ji mohla dovolit mimo jiné díky plnění cílů či dosažení pozitivního hospodářského výsledku.

„Naši zaměstnanci mají rovněž k dispozici benefitní program, který spočívá v partnerství s vybranými společnostmi z Budějovic. Jde o kulturu, cestovní ruch, cvičení a tak dále,“ shrnuje mluvčí nemocnice Iva Nováková. Kromě peněz jsou podniky zvyklé svým lidem dávat i různé další dárky. Třeba ve Schwan Cosmetics jsou to vitaminové, vánoční balíčky nebo sety s pomůckami pro školáky.

Autor:

Nejčtenější

Huawei si staví „Čínský Krumlov“, kopii jihočeského města v sídle firmy

Pohled na kopii českokrumlovského zámku v Číně.

Číňané si natolik zamilovali Český Krumlov, že staví jeho přesnou kopii. Ve městě Tung-kuan dokončuje firma Huawei...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Další z rubriky

Do vedení třeboňských lázní míří dcera bývalého ředitele

Libuše Kotilová se stará o výstavu hub v Třeboni. Než začne, musí nasbírat...

Nově vzniklé místo generálního ředitele ve Slatinných lázních Třeboň obsadí místní rodačka Libuše Kotilová. Výběr...

Myslel jsem, že mě podvádí, řekl muž obžalovaný z pobodání přítelkyně

Ilustrační snímek

Krajský soud v Táboře začal ve středu projednávat případ čtyřiatřicetiletého Martina Charváta, který je obžalován z...

O stopy pro běžkaře u Nové Pece se rolbař stará ve svém volném čase

V okolí Nové Pece na Šumavě se stará o údržbu běžkařských stop strážce NP...

V okolí šumavské Nové Pece leží nejvíc sněhu za posledních 12 let. Rolbař Luděk Švejda tak má v posledních dnech plno...

Najdete na iDNES.cz