Dva platy navíc, prémie i dárky. Pro velké firmy na jihu Čech samozřejmost

  12:37aktualizováno  12:37
V adventním období rozdávají dárky také zaměstnavatelé na jihu Čech. MF DNES oslovila většinu z těch největších, zjišťovala, jaké benefity či různé netradiční odměny svým pracovníkům nabízejí.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Návštěvy fitness center a bazénů nebo bezplatná výuka jazyků. To jsou jen některé z běžných odměn, s nimiž dnes většina velkých zaměstnavatelů počítá. S koncem roku ale rozdávají ještě něco navíc. Kromě vánočních dárků řada z nich vyplácí speciální prémie nebo 13. a 14. platy.

Radost dělá svým zaměstnancům před Vánocemi tradičně společnost Robert Bosch v Českých Budějovicích, kde působí bezmála čtyři tisíce pracovníků. Letos se jejich počet zvýšil o zhruba 150.

„Kromě nadprůměrných mezd, které tvoří v dělnických profesích především prémie a bonusy, budeme jako každý rok vyplácet všem zaměstnancům odměnu za hospodářský výsledek firmy. Základem této prémie je výkonový faktor celého koncernu Bosch a naší automobilové divize. Na základě pozitivního výhledu bude tato prémie za letošní rok vyšší než prémie za rok 2017, kdy na jednoho zaměstnance činila téměř 20 tisíc korun,“ vysvětluje Barbora Schelová, personální ředitelka společnosti Bosch v Českých Budějovicích.

Kromě toho potěší pracovníky firmy tradiční vánoční bonus. Jeho výše závisí na počtu odpracovaných let ve firmě a jeho hodnota může dosáhnout až 80 procent průměrné mzdy. Dalšími 12 tisíci korunami společnost přispívá na penzijní připojištění a osmi tisíci do systému, kde si každý může vybrat, jaký benefit se rozhodne využít.

 Bezmála 1 300 lidí pracuje v Jaderné elektrárně Temelín. I tady společnost ČEZ přispívá na penzijní a životní pojištění.

„Vedle toho má každý zaměstnanec takzvaný osobní účet, na který mu ročně firma přispívá částkou 15 200 korun. V závěru roku pak pracovníci odměňovaní tarifní mzdou získávají odměnu za hospodářský výsledek společnosti,“ popisuje mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Platy se zvyšují napříč krajem

Už takřka běžným jevem je u velkých firem 13. či 14. plat. Dočkají se ho například ve společnosti Schwan Cosmetics v Českém Krumlově, kde pracuje 570 zaměstnanců na výrobě dřevěných kosmetických tužek.

Českobudějovický závod Groz-Beckert, kde vznikají výrobky pro tkalcovské stavy či stroje pro výrobu jehel, nabízí 13. a 14. mzdu také.

„Zaměstnanci se od 1. ledna příštího roku mohou těšit také na navýšení tarifních mezd o pět procent a celkové navýšení mzdových prostředků o sedm procent,“ doplňuje mluvčí Markéta Cábová. Podotýká, že společnost v Budějovicích letos přijala 40 lidí a další pozice má ještě otevřené.

Platy se letos zvyšují napříč krajem. Podle čísel Českého statistického úřadu byla v prvním až třetím čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda v Jihočeském kraji 28 165 korun. To je meziroční nárůst o 8,9 procenta. Za stejné období pracovalo na jihu Čech na plný úvazek 221 tisíc lidí, meziročně o 500 víc.

I Engel v Kaplici na Českokrumlovsku má mezi benefity 13. a 14. plat. Období před Vánocemi využívá také ke stmelení kolektivu. „Každoročně pořádáme bohatý vánoční večírek. Vybraní zaměstnanci dostávají i malé vánoční dárky,“ líčí vedoucí personálního oddělení David Dědič.

S odměnou počítají také v Motoru Jikov, pro který pracuje 800 lidí. „Stejně jako v předchozích letech dostali zaměstnanci v prosincové výplatě odměny za plnění podnikatelského plánu – 14. plat. Kromě toho každý obdržel poukázku na masáž v délce 30 minut,“ přidává personální ředitelka Iva Fantyšová.

Prémie už rozdali také v českobudějovické nemocnici. V listopadové výplatě získali pracovníci mimořádnou odměnu, která se odvíjí od doby pracovního poměru nebo velikosti úvazku. Nemocnice si ji mohla dovolit mimo jiné díky plnění cílů či dosažení pozitivního hospodářského výsledku.

„Naši zaměstnanci mají rovněž k dispozici benefitní program, který spočívá v partnerství s vybranými společnostmi z Budějovic. Jde o kulturu, cestovní ruch, cvičení a tak dále,“ shrnuje mluvčí nemocnice Iva Nováková. Kromě peněz jsou podniky zvyklé svým lidem dávat i různé další dárky. Třeba ve Schwan Cosmetics jsou to vitaminové, vánoční balíčky nebo sety s pomůckami pro školáky.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Oblíbený zmrzlinový stánek v Hluboké shořel. Je to pomsta, říká majitel

Dřevěný zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou skončil v plamenech. Majiteli...

Oheň zničil v noci na dnešek zmrzlinový stánek v Hluboké nad Vltavou. I když se nikomu nic nestalo, škody přesáhly...

Legendární motocyklový závodník Staša zemřel, bylo mu 75 let

Bohumil Staša, dvacetinásobný šampion Československa a výborný konstruktér...

Bohumil Staša, legendární motocyklový závodník, v 75 letech zemřel. Dvacetkrát triumfoval na domácím šampionátu, na...

Řidič sjel na louku, po půl kilometru narazil do stromu a zemřel

Řidič ujel po louce téměř půl kilometru, pak narazil do stromu. Na místě zemřel.

Na Českobudějovicku vyjel dopoledne jednašedesátiletý řidič s autem mimo silnici. Notný kus cesty ještě ujel po louce,...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Další z rubriky

Spor o volby ve Strakonicích pokračuje, vítěz chce podat druhou stížnost

Ilustrační snímek

Strakonická Veřejnost podá druhou ústavní stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který znovu zneplatnil podzimní...

Autobusu, který u Budějovic už dvakrát hořel, netěsnilo olejové chlazení

Požár zastavil autobus u Litvínovic před Českými Budějovicemi.

Dopravní podnik města České Budějovice už ví, co stálo za březnovým požárem autobusu u Litvínovic. Hořel tehdy už...

Čelní střet u Kamenného Újezdu nepřežil ani spolujezdec, zemřel v nemocnici

Řidič BMW přejel do protisměru a střetl se s Volkswagenem Tiguan. (15. května...

Nehoda, která se stala minulý týden na Českobudějovicku, si vyžádala druhý lidský život. V nemocnici zemřel...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz