Armáda bude bránit rafinerie. Mexický prezident bojuje s krádežemi paliv

  20:00aktualizováno  20:00
Nový mexický prezident Andres Obrador odhalil plán na snížení počtu krádeží státních pohonných hmot, kvůli nimž stát ročně přichází v přepočtu o přibližně 67,5 miliardy korun. Právě tyto krádeže jsou totiž často zdrojem příjmů tamních gangů. Nově bude rafinerie a některé úseky potrubí hlídat armáda.

Ochranka kontroluje nelegální vrt v potrubí patřícím ropné společnosti Pemex, 27. 12. 2018 | foto: AP

„Je to krádež národního bohatství, veřejných zdrojů, peněz, které patří Mexičanům,“ sdělil prezident Obrador novinářům na tiskové konferenci. Proto od nynějška bude rafinerie a potrubí strážit armáda, informuje agentura Reuters.

Prezident mimo jiné také prohlásil, že si myslí, že na krádežích spolupracuje někdo ze státní firmy Petróleos Mexicanos (Pemex), která má na starosti těžbu a distribuci veškeré ropy a plynu vytěžených na území Mexika a v Mexickém zálivu.

Podle Obradora už dávno nejde o skupiny lidí, kteří „pouze“ navrtávají státní trubky a z nich pak odčerpávají malá množství ropy. Prezident se domnívá, že zaměstnanci firmy (a tudíž státu) kradou ve velkém a sami pak palivo distribuují.

Denně gangy navrtají v průměru 42 nelegálních „kohoutků“. „Je to jenom druh jakési kouřové clony, většina krádeží je ve skutečnosti součástí rozsáhlých plánů, které zahrnují místní orgány a vlastní distribuční síť,“ citovala Obradora agentura AP.

Fotogalerie

Nelegálními vrty prý projde jen asi 20 % paliva, které se v Mexiku ukradne. Zbytek, v hodnotě přibližně 10 milionů dolarů (225 milionů korun), každý den odveze kolem šesti set cisteren.

Záhada za záhadou

Zaměstnanci Pemexu čelí podezření již delší dobu. Je totiž při nejlepším velmi obtížné a při nejhorším nemožné bez speciálních znalostí navrtat potrubí plné paliva tak, aby nevybuchlo, upozorňuje AP. Oficiálně však ohledně této „záhady“ nikdo zaměstnance ze spolupráce s gangy neobvinil.

Dalším záhadou, kterou zatím vláda nerozluštila, je to, kam všechno palivo mizí. Několik desítek benzinových stanic v Mexiku sice bylo usvědčeno z nakupování kradených pohonných hmot, to však zdaleka nestačí. „Mluvíme tu o šesti stech cisternách denně,“ zdůraznil prezident Obrador. „Není jednoduché takové množství prodat,“ dodal.

Jedním z možných odběratelů jsou stavební firmy. Díky kradenému benzinu a naftě by mohly všechny potřebné stroje pohánět relativně levně. Tuto hypotézu však zatím nikdo nepotvrdil.

Ropný průmysl podle Reuters tvoří přibližně 8 procent mexické ekonomiky. Od roku 2016 byla v zemi ukradena ropa, benzin nebo nafta za přibližně 166 miliard korun.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Další z rubriky

McDonald’s nutí dětem sladké, stěžuje si na firemní zábavnou hru politik

Ilustrační snímek

Stínový britský ministr kultury a sportu Tom Watson označil hru Monopoly řetězce McDonald’s za groteskní marketingovou...

Legendární džínsy znovu na burze. Akcie Levi Strauss vystřelily o 30 procent

Obchodní dům Levi Strauss and Co. na Times Square v New Yorku.

Akcie amerického výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. zahájily první obchodní den na burze růstem o více než...

Obchodu s padělky se daří. Podle OECD za to mohou online tržiště

Padělky kabelek značky Chanel.

Online maloobchod podporuje rychlý růst prodeje padělaného zboží. Padělky v hodnotě 590 miliard dolarů tvořily v roce...

Najdete na iDNES.cz