Ochranka kontroluje nelegální vrt v potrubí patřícím ropné společnosti Pemex, 27. 12. 2018 | foto: AP

Armáda bude bránit rafinerie. Mexický prezident bojuje s krádežemi paliv

  • 17
Nový mexický prezident Andres Obrador odhalil plán na snížení počtu krádeží státních pohonných hmot, kvůli nimž stát ročně přichází v přepočtu o přibližně 67,5 miliardy korun. Právě tyto krádeže jsou totiž často zdrojem příjmů tamních gangů. Nově bude rafinerie a některé úseky potrubí hlídat armáda.

„Je to krádež národního bohatství, veřejných zdrojů, peněz, které patří Mexičanům,“ sdělil prezident Obrador novinářům na tiskové konferenci. Proto od nynějška bude rafinerie a potrubí strážit armáda, informuje agentura Reuters.

Prezident mimo jiné také prohlásil, že si myslí, že na krádežích spolupracuje někdo ze státní firmy Petróleos Mexicanos (Pemex), která má na starosti těžbu a distribuci veškeré ropy a plynu vytěžených na území Mexika a v Mexickém zálivu.

Podle Obradora už dávno nejde o skupiny lidí, kteří „pouze“ navrtávají státní trubky a z nich pak odčerpávají malá množství ropy. Prezident se domnívá, že zaměstnanci firmy (a tudíž státu) kradou ve velkém a sami pak palivo distribuují.

Denně gangy navrtají v průměru 42 nelegálních „kohoutků“. „Je to jenom druh jakési kouřové clony, většina krádeží je ve skutečnosti součástí rozsáhlých plánů, které zahrnují místní orgány a vlastní distribuční síť,“ citovala Obradora agentura AP.

Nelegálními vrty prý projde jen asi 20 % paliva, které se v Mexiku ukradne. Zbytek, v hodnotě přibližně 10 milionů dolarů (225 milionů korun), každý den odveze kolem šesti set cisteren.

Záhada za záhadou

Zaměstnanci Pemexu čelí podezření již delší dobu. Je totiž při nejlepším velmi obtížné a při nejhorším nemožné bez speciálních znalostí navrtat potrubí plné paliva tak, aby nevybuchlo, upozorňuje AP. Oficiálně však ohledně této „záhady“ nikdo zaměstnance ze spolupráce s gangy neobvinil.

Dalším záhadou, kterou zatím vláda nerozluštila, je to, kam všechno palivo mizí. Několik desítek benzinových stanic v Mexiku sice bylo usvědčeno z nakupování kradených pohonných hmot, to však zdaleka nestačí. „Mluvíme tu o šesti stech cisternách denně,“ zdůraznil prezident Obrador. „Není jednoduché takové množství prodat,“ dodal.

Jedním z možných odběratelů jsou stavební firmy. Díky kradenému benzinu a naftě by mohly všechny potřebné stroje pohánět relativně levně. Tuto hypotézu však zatím nikdo nepotvrdil.

Ropný průmysl podle Reuters tvoří přibližně 8 procent mexické ekonomiky. Od roku 2016 byla v zemi ukradena ropa, benzin nebo nafta za přibližně 166 miliard korun.