Čínská cenzura přitvrzuje, nově zakrývá extravagantní účesy i náušnice

  19:24aktualizováno  19:24
Čínské televizní stanice v posledních měsících začaly mužům s náušnicemi, kteří se objeví ve vysílání, rozmazávat uši tak, aby náušnice nebyly vidět. Považují je totiž za „příliš ženské“. Je to jen jeden z mnoha způsobů, kterými chce komunistická vláda ochránit mladou generaci před „negativními vlivy“.

Cenzura | foto: Foto Profimedia, koláž Technet

Část mladých lidí si z toho dělá legraci, někteří dokonce začali prodávat náušnice, které vypadají, jako kdyby byly rozmazány v postprodukci. Rozmazávání náušnic je však jedním z důkazů toho, že v Číně znovu začíná upadat svoboda televizního vysílání, upozorňuje list The New York Times.

Informace dokazující, že v Číně funguje cenzura, nejsou nijak překvapivé. Televizní stanice si však během posledních čtyřiceti let vydobyly ze strany vlády několik ústupků. V osmdesátých letech minulého století by například bylo nemyslitelné, že by se na televizní obrazovce objevili muž a žena, kteří se líbají. Dnes už je to běžné.

Za poslední dva roky však cenzoři přitvrdili. Fotbalisté musí nosit dlouhé rukávy, aby zakryli svá tetování, v detektivních seriálech se začaly rozmazávat záběry, na kterých je krev. Loni se pak podobná taktika podle The New York Times začala uplatňovat i na vlasy mužů, kteří nosí culík, a teď nově i na náušnice.

Množství cenzurovaného materiálu se přitom v Číně neustále zvyšuje. Tamní vláda si totiž dala za cíl novou generaci vychovat v souladu se „základními socialistickými hodnotami“, mezi které patří například vlastenectví, harmonie a zdvořilost.

„Abychom zušlechtili novou generaci, která ponese na ramenou tíhu odpovědnosti za národní omlazení, musíme se bránit erozi, která přichází ze strany nemravné kultury,“ napsala státní agentura Sin-Chua loni v září.

Místo o problémech se rapuje o lásce a rodině

The New York Times jako příklad utužování čínské cenzury uvádí hudební pořad s názvem Rap Číny. Jeho první série proběhla v roce 2017 a politických témat se v podstatě nedotýkal. Šlo o klasickou rapovou soutěž, ve které se účastníci čas od času hádali mezi sebou či s porotci a někdy si nadávali.

Druhá sezóna soutěže, kterou televize odvysílala loni, už probíhala v úplně novém duchu. Jedna z hvězd soutěže, raper známý jako PG One, se ještě před jejím začátkem po nátlaku čínské komunistické strany musel veřejně omluvit za to, že jedna z jeho písní mluvila o drogách. V průběhu celé soutěže pak všichni účinkující zpívali jen o lásce, rodině a svých snech. Rapové písně se přitom většinou věnují tématům jako drogy, sex či sociální problémy. Taková témata by však ohrožovala tzv. socialistickou morálku.

Někteří umělci pak podle Lippiho Čaoa, který se pohybuje v prostředí čínské undergroundové hudby, začali stahovat své starší skladby ze streamovacích služeb. Údajně se se totiž bojí, že by jim kvůli jejich tématům mohla vláda začít bránit ve vystupování.

Tyto změny v chování cenzorů jsou podle mnohých Číňanů značně zneklidňující. Za několik let by se totiž podle nich mohlo stát, že už mladí lidé v televizi a na internetu neuvidí skoro nic, co by nebylo vládou upravené. „Když nebudou vědět, co nevědí, budou více věřit vládní doktríně a budou snadno ovladatelní,“ tvrdí The New York Times.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Nike mění sponzorské smlouvy. Bude platit i sportovkyním, jež otěhotní

Americká běžkyně Alysia Montaňová (vlevo) absolovovala na národním šampionátu...

Po kritice, že některé sportovní hvězdy, které se rozhodly mít děti, přestal výrobce sportovních potřeb Nike...

Americké úřady možná budou poskytovat licence na obchodování s Huawei

Ilustrační snímek

Spojené státy ve čtvrtek uvalily restrikce na obchodování s čínskou firmou Huawei. Ministerstvo obchodu by však mohlo...

Ropovod Družba obnovuje dodávky, na Slovensko má ropa dorazit během týdne

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

Ruská ropa začala po přerušení dodávek kvůli jejímu znečištění opět proudit do Maďarska. Kvůli nadměrnému obsahu...

Najdete na iDNES.cz