Devět let vylhaného růstu. Čína přifukovala statistiky, tvrdí studie

  18:16aktualizováno  18:16
Čína v letech 2008 až 2016 nadhodnocovala růst svého HDP, tvrdí studie výzkumníků univerzity v Hongkongu a Chicagské univerzity. Oproti skutečnosti uváděly statistiky každoročně v průměru o 1,7 procenta vyšší růst. Nynější čínská ekonomika tak může být o zhruba 12 procent menší, než ukazují oficiální čísla, napsal list Financial Times.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Výzkum zveřejnil tento týden washingtonský think tank Brookings Institution. Podle něj za nesoulad mezi čínskými vládními čísly a skutečností mohou místní samosprávy. „Jelikož jsou odměňovány za plnění růstových a investičních cílů, tak mají tendenci zkreslovat lokální statistiky,“ uvádí studie.

Čína poroste nejpomaleji za tři desetiletí, odnesou to mnohé západní firmy

Tamní Národní statistický úřad tyto praktiky zná a upravuje podle toho výpočet HDP na celostátní úrovni. Od poloviny minulého desetiletí byla míra této korekce v průměru pět procent HDP. V roce 2008 se však začalo falšovat ve velkém. „Po roce 2008 jsou však lokální čísla stále více zkreslená, aniž by statistický úřad odpovídajícím způsobem zasáhl,“ tvrdí studie.

Analýza pokrývá období z let 2008 až 2016, takže neobsahuje odhad růstu HDP z minulého roku. „Pokud by byl čínský HDP z loňského roku nadhodnocený stejně, jako HDP z roku 2016, znamenalo by to, že místo uváděných 90 bilionů jüanů (306 bilionů korun) je jeho skutečná hodnota o 10,8 bilionu jüanů nižší,“ napsal deník Financial Times. Skutečná velikost čínské ekonomiky by tak byla o dvanáct procent nižší, než uvádějí oficiální čísla.

„Čínský Národní statistický úřad udělal spoustu práce aby eliminoval falešná čísla dodávaná místními samosprávami, nemá však dostatek kapacit,“ řekl listu jeden z autorů studie Čeng Sung z univerzity v Hongkongu. „Nebylo by fér obviňovat jej z padělání čísel HDP,“ dodal.

Čína je kvůli zkreslování statistik kritizována dlouhodobě

Na vině jsou spíš místní úřady, které chtějí dosáhnout cílů hospodářského růstu za každou cenu. V minulosti tak uváděly hodnoty HDP, jejichž součet mnohdy převyšoval oficiální celostátní HDP i o deset procent, uvedla agentura Bloomberg.

Studie proto ke svému výpočtu skutečného čínského HDP využila daňové příjmy, satelitní snímky nočního osvětlení, tok zboží a objem dovozu a vývozu. U těchto čísel je manipulace méně pravděpodobná, píše Bloomberg.

Je stále čemu tleskat? Čínský ekonomický vlak rok od roku zpomaluje

Čína je z falšování svých statistik obviňována dlouhodobě. Nynější studie navíc umocnila obavy, že zpomalení čínského růstu je ve skutečnosti mnohem závažnější, než ukazují oficiální data. I podle nich loni rostla druhá největší světová ekonomika nejpomaleji od roku 1990, o 6,6 procent.

Pro letošní rok si Čína naplánovala ještě pomalejší růst. Premiér Li Kche-čchiang v úterý uvedl, že jeho tempo by mělo být šest až 6,5 procenta.

Ke zpomalování přispívá slábnoucí globální i domácí poptávka a obchodní válka se Spojenými státy. Tím, že si na letošní rok vláda stanovila rozpětí pro růst HDP, nikoliv určité číslo, podle analytiků uznává rizika, která by mohla růst dál zpomalit.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

PŘEHLED: Nejdražší města. V Paříži stojí služby kadeřníka tři tisíce korun

Bazén na střeše hotelu Marina Bay Sands s výhledem na panorama Singapuru.

Nejdražšími městy světa pro život jsou letos Singapur, Paříž a Hongkong. Praha zaujímá 82. místo. Průzkum porovnává...

H&M a Zara mají problém. Lidé čím dál víc nakupují použité oblečení

Nákup oblečení z druhé ruky může být výhodnější než v řetězcích.

Oděvní řetězce už si nekonkurují jen mezi sebou. Přibývají on-line prodejci a secondhandové oblečení. Za deset let bude...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Najdete na iDNES.cz