Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Peru jako borůvkové království, vyšlechtěné druhy drží ekonomiku nad vodou

Z nuly na sto během deseti let, takovým tempem se z Peru stala borůvková velmoc, která do světa vyváží plody drobného ovoce v hodnotě 28 miliard korun každý rok. V množství produkce nenápadnou jihoamerickou zemi porážejí už jen USA a Čína.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Je slunečný den a šest sběračů se v rovnoměrných rozestupech probírá borůvkovými poli, proti ostrým slunečním paprskům se kryjí dlouhými rukávy a čepicemi. Většina z nich sklízí borůvky až posledních pár let, vystřídali je za tradičnější bavlnu, hrozny nebo chřest.

„Na farmu jsem přišel bez sebemenšího ponětí, jak se borůvky pěstují nebo co potřebují,“ vzpomíná Alvaro Espinoza, šéf plantáží Sunberries Field na jihu Peru. Ty jsou dnes jen kapkou v borůvkovém moři pokrývajícím horké a rovinaté pobřeží nejrychleji rostoucí ekonomiky Latinské Ameriky.

Cesta k borůvkové velmoci však nebyla přímočará. „Před deseti lety jsme si mysleli, že pěstovat tady borůvky je zkrátka nemožné,“ přibližuje Espinoza. Popisuje, jak tehdy chodil za investory a prosil o podporu, zcela bez úspěchu.

Vyslechl si, že taková vedra, jako jsou v Peru, borůvky zabijí. Metrové keříky bobulí totiž typicky vyžadují každý rok určitý počet chladných dní. „Říkali mi, ´jsi úplně mimo, zkus něco jiného´, ale já nezkusil,“ líčí Espinoza.

Deset let uběhlo a z Peru je třetí největší producent borůvek na světě, v závěsu za Čínou a Spojenými státy. Prvenství už drží v exportu, loni Peruánci vyvezli borůvky v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (28 miliard korun). A to navzdory podmínkám, které nebyly ideální.

ilustrační snímek

„V Peru skutečně není vhodná půda pro borůvky,“ říká farmář Espinoza, zatímco se sehne, aby ukázal kokosový substrát, který dováží ze Srí Lanky. „Jestliže chceme borůvky vysoké kvality, potřebujeme, aby kořeny rostly s dostatkem kyslíku a bez stresu. Směs kokosových drcených vláken to umožňuje.“ Jedním dechem ale dodává, že kokosový substrát sám o sobě nepříznivé klima určitě neřeší.

Keře borůvek potřebují vedle slunečných dnů i dny se studeným počasím jako je v peruánských velehorách Andách. Farmařit v drsném prostředí And se ale nikomu nechce, exportéři mají raději rovinaté oblasti, které jsou k přístavům co by kamenem dohodil.

Podnikatel Espinoza proto zkusil vysadit nový typ borůvek, který bude odolnější, nicméně neuspěl. „Tak jsem to nechal na odbornících a sám se pustil do jejich propagace,“ říká.

Tím, kdo se ukázal být odborníkem, byl Carlos Gereda, zakladatel a šéf firmy Inka´s Berries. Před patnácti lety se od otce totiž dozvěděl, jak populární jsou borůvky na jihu v sousedním Chile. Inspiroval se a začal se pídit po typu borůvky, které by se v Peru také dařilo. Trvalo mu to dva roky a čtrnáct pokusů než přišel s vhodnou odrůdou, borůvkou Biloxi.

Carlos Gereda v té době také navázal partnerství s univerzitou v Georgii ve Spojených státech, kde začali proces šlechtění nových druhů borůvek. Podnikavý majitel borůvkové farmy všechny pojmenoval po rodinných příslušnících. Nové varianty nesou názvy Salvador (po synovi), Matias (po synovci), April (po neteři) a Blue Dan (po manželce Daniele).

Těch tři sta dolarů, které v začátcích do firmy investoval, se vyplatilo. Inka´s Berries má nyní roční obrat tři miliony dolarů (64 milionu korun). A firma prodává keře borůvek malým podnikům, jaký vlastní třeba farmář Espinoza, ale také velkopodnikům. Jedním z nich je i největší vývozce v zemi, společnost Camposol.

Pro Camposol se jen během několika málo let staly borůvky hlavním produktem a zdrojem poloviny ročního příjmu. Kdysi nejvýdělečnější plodiny jako jsou mandarinky, hrozny, mango nebo avokádo tak už hrají druhé housle. Šéf firmy Jose Antonio Gomez tvrdí, že v životě neviděl tak obrovský skok obliby produktu v tak krátkém časovém úseku.

„Loni jsme sklidili kolem padesáti tisíc tun,“ říká Gomez, jehož firma pěstuje borůvky na třech tisících hektarech plantáží. „V Peru už jsme zažili něco podobného s hrozny, míra jejich pěstování rostla rychle a zběsile, ale zdaleka ne tak rychle jako teď borůvky.“

Podnikatel si svůj úspěch vysvětluje dírou na trhu. „Vsadit na borůvky mi připadalo lukrativní,“ říká. V roce 2010 se totiž ve velkém pěstovaly modré bobule především v Kanadě a Spojených státech, které sklízely zhruba 300 tisíc tun každý srpen, takřka výhradně ale borůvky směřovaly na svůj domácí trh.

Široké pole pro Peru

Mimo Severní Ameriku bylo pak hlavním vývozcem Chile, které sklízelo jen v prosinci, a to 76 tisíc tun. Mezeru v meziobdobí potom zabraly Argentina a Uruguay, jež ovšem produkovaly pouhých 15 tisíc tun. A tak mělo Peru široké pole působnosti.

Peruánští farmáři se rozhodli inspirovat u svých sousedů a rovněž využít podzimní mezeru. „ Pro Peru to byla ohromná ekonomická pobídka,“ říká Gomez.

Stát na severozápadě kontinentu nyní vyváží okolo 270 tisíc tun borůvek ročně, za kilo si producenti účtují pět dolarů (107 korun). Gomez vysvětluje, že své příjmy zvýšili tak, že období sklizní ještě protáhli. Peruánské klima totiž umožňuje rozšířit období sklizně i mimo hlavní sezonu, ačkoli z osmdesáti procent farmáři stále spoléhají právě na podzim.

„A to nejlepší na tom je,“ nadšeně komentuje Gomez, „že se světová poptávka po borůvkách v posledních deseti letech zdvojnásobila.“

Rok 2022 jim sice radost trochu zkazil, když po ruské agresi na Ukrajinu vzrostly náklady o 40 procent, hlavně kvůli zdražení hnojiv. O to víc teď věří v úspěšný rok 2023.

Autor:
  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Místo investování práci jen předstírali. Banka zaměstnance načapala a vyhodila

14. června 2024

Americká banka Wells Fargo propustila část svých zaměstnanců, protože zjistila, že svou práci jen...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Německo jako vetešnictví. Země je na cestě k rozvojové zemi, varuje šéf burzy

12. června 2024

Současnou německou hospodářskou politiku ostře zkritizoval šéf tamější burzy Theodor Weimer....

Indická sázka na fosilní zdroje. Země znásobí své uhelné kapacity

19. června 2024

V Indii letos roce přibude kapacit pro výrobu energie z uhelných zdrojů než za posledních deset...

Hrad, lanovka, zoo. Nejnavštěvovanější cíle turistů v Česku zůstávají tytéž

19. června 2024  15:23

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem se loni stal Pražský hrad. Navštívilo jej 2,19 milionu...

CZC nekončí. Vlastník obchodu souběžně vyvíjí shop na své sdílené platformě

19. června 2024  14:42

Polská skupina Allegro v roce 2022 koupila českou Mall Group, pod kterou spadá Mall a CZC a začala...

Dlouhodobou péči si lze pojistit. Firma plánuje desítky pobytových zařízení

19. června 2024  12:59

Pojišťovna Simplea z finanční skupiny Partners a skupina Ambeat Group plánují do pěti let výstavbu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...