Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bohatý jako Argentinec? To už neplatí. Úpadek této země je těžko pochopitelný

  20:24
Argentina se ještě v polovině minulého století řadila mezi nejbohatší státy na světě. Mnozí ekonomové se shodovali na tom, že tato země má před sebou velkou budoucnost. Běžně se třeba v souvislosti s ní užívalo spojení „bohatý jako Argentinec“. V dnešní době se ale tato země potýká s obrovskými dluhy, ze kterých se jí nedaří vymanit.
Most Puente de la Mujer v Puerto Madero, Buenos Aires, Argentina. (ilustrační...

Most Puente de la Mujer v Puerto Madero, Buenos Aires, Argentina. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Jihoamerický stát potkal skoro až bezprecedentní hospodářský úpadek. V posledních letech jde totiž skoro až o rozvojovou zemi, která bojuje s celou řadou problémů. Mnozí odborníci i kvůli tomu nad osudem Argentiny jen valí oči a nerozumí, jak bylo možné takový potenciál poměrně jednoduše zahodit. Informoval o tom deník Deutsche Welle.

V první polovině dvacátého století se život argentinských občanů dal označit až za přepychový. Ti nejmajetnější stavěli velkolepé vily či továrny, často jezdili na dovolenou a utráceli za nejnovější módní trendy. Argentina těžila z obrovských přírodních zdrojů, mezi kterými dominovala hlavně ropa a plyn. Zbohatla však také na vývozu masa či obilí.

Její ekonomika v té době vykazovala průměrný roční hospodářský růst ve výši pěti procent a měla nejvyšší roční příjem na obyvatele na světě. Na jednoho občana tam připadal větší počet aut než třeba ve Francii a telefonních linek bylo v argentinských ulicích víc než kupříkladu v Japonsku.

Raketová inflace

Před pár dny ale argentinský statistický úřad zvěřejnil roční míru inflace. Překonala hranici 102 procent. Nejdramatičtější nárůst v poslední době zaznamenalo odvětví potravin a nápojů. Jejich ceny se v únoru ve srovnání s lednem zvýšily o 9,8 procenta a životní úroveň Argentinců tak už několik měsíců setrvale klesá. Země bojuje i s politickými problémy. Během loňského léta se tam za období čtyř týdnů vystřídali tři ministři financí.

Řada Argentinců tak s oblibou vzpomíná na doby prosperity. Na konci druhé světové války bylo argentinské pesos považováno za jednu z nejstabilnějších měn na světě a Argentina obecně silně dominovala jihoamerickému regionu. Šlo i o obrovskou obilnici s ideálními podmínkami pro zemědělství a tamějším obyvatelům toho moc nescházelo.

Postupem času se ale Argentina dostala do obrovských hospodářských problémů, ze kterých se nevymanila dodnes. Velkou zásluhu na tom měl muž, který zvítězil v argentinských prezidentských volbách v roce 1946. Šlo o Joana Dominga Perona, bývalého generála, který Argentině sliboval třetí cestu mezi kapitalismem a socialismem. Jeho vnímání světa ale položilo základy pro mizérii, ze které se Argentina nedostala v podstatě do dneška.

Socialisticko-kapitalistická cesta nevyšla

Hlavní zásluhu na tom měla mimo jiné i obrovská rozhazovačnost. Do roku 1949 totiž Peron ztrojnásobil státní výdaje a argentinský stát se od toho okamžiku začal v podstatě setrvale zadlužovat. Do roku 1955 zdvojnásobil počet státních zaměstnanců a společnost prostoupila velká míra korupce a vlna neefektivity, která souvisela i ohromujícím počtem nově založených státních podniků.

V rámci politiky „Argentina First“ přistoupil Peron k zavedení celních bariér, které měly chránit slabou průmyslovou základnu této země. Cílem bylo, aby Argentina byla co nejvíce soběstačnou ekonomikou, a zároveň, aby tamější dělníci obdrželi za svou práci vysoké mzdy i další sociální výhody. Peron začal znárodňovat železnice, telekomunikace a ze země v podstatě odehnal všechny důležité zahraniční investory.

I tak ale argentinský zahraniční dluh činil v roce 1967 stále ještě přijatelných 8 milionů dolarů. Následovala ale obrovská vlna zadlužování, která souvisela hlavně s vojenskou diktaturou mezi lety 1975 a 1983 a s válkou o Falklandy. Do Argentiny vlivem těchto okolností dorazila nepříjemná hyperinflace, která v roce 1989 donutila tehdejšího prvního postdiktátorského prezidenta Raula Alfonsina odstoupit z funkce.

Státní bankrot na počátku nového tisíciletí

Další argentinský prezident Carlos Menem sice zahájil velkou vlnu privatizace, snížil sociální výdaje a navázal kurz argentinského pesa na americký dolar v poměru 1:1, ale i tak velkou vlnu problémů v konečném důsledku nevyřešil. Zemi sice vyvedl z éry hyperinflace, ale vlivem silného růstu amerického dolaru v druhé polovině 90. let ji přivedl do obrovské ekonomické krize, která vyvrcholila bankrotem. Argentinský dluh v roce 2001 dosáhl závratné výše 160 miliard dolarů a během dvou týdnů se v čele Argentiny vystřídalo dokonce pět prezidentů.

Od té doby se Argentině stále nepodařilo vzpamatovat. Argentinu opustili investoři, které vyděsila nedostatečná právní jistota. Země dluží 323 miliard dolarů a už několik desítek let stále doufá, že konečně dojde k jejímu opětovnému restartu. Pomocnou ruku se opakovaně snaží podávat Mezinárodní měnový fond, jehož půjčky se ale prozatím spíše minuly účinkem.

Argentinský hrubý domácí produkt se za poslední čtyři roky propadl o 40 %. Země se v současnosti potýká i s nedostatkem zahraničních valut a v průběhu posledních 50 let se podíl lidí žijících v chudobě zvýšil ze 4 na 41 %, což je výrazný rozdíl třeba v porovnání se sousední Brazílií, kde se tento podíl za stejné období snížil z 48 % na 24 %.

Argentina je nyní do velké míry ovlivněna také státními intervencemi, poměrně silnou uzavřeností ekonomiky a silnou pozicí odborových organizací, což brání ekonomickému rozvoji země. Většina argentinských firem produkuje zboží s nízkou nebo střední přidanou hodnotou. Argentina potřebuje zacílit na nové investice a výrobní technologie, jelikož průmyslové výrobky zde vyráběné nejsou dostatečně kvalitní a v zahraničí spíše nekonkurenceschopné.

Autor:
  • Nejčtenější

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

Zájezdy na poslední chvíli budou. Letos se vyplatí počkat, věří šéf agentury

14. května 2024  11:28

Letos budou mít flexibilnější cestovatelé větší šanci ulovit dovolenou s vyšší slevou na poslední...

Nálada firem se od podzimu zlepšila. Přibývá investic, ukázal Index ČSOB

14. května 2024  11:06

Nálada malých a středních firem a podnikatelů se podle průzkumu ČSOB mění k lepšímu. Největší posun...

VIDEO: Technici odpálili zbytky mostu v Baltimoru, loď přesunou do přístavu

14. května 2024  10:53

Sedm týdnů poté, co nákladní loď Dali uvázla pod částí zříceného mostu v americkém Baltimoru,...

Gazprom přišel o Evropu a hlásí obří ztráty. Čína ho nespasí, soudí analýzy

14. května 2024  9:45

Ruský plynárenský gigant Gazprom se potýká se špatnými hospodářskými výsledky. Kdysi nejziskovější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...