Sváteční bublinky

Zvláště před koncem roku se na trhu objevuje nepřeberné množství šumivých vín. Co se skrývá pod jednotlivými označeními? Jaký je rozdíl mezi šampaňským, sektem vyrobeným klasickou metodou, kvašeným v lahvi či vyrobeným metodou Charmat?

Jednotlivé typy šumivých vín se rozdělují podle způsobu druhotného kvašení, kterým ve víně vzniká oxid uhličitý.

Tři různé metody

Šampaňským se smí nazývat pouze víno, které pochází z konkrétní oblasti Francie a je vyrobené přesně danou klasickou metodou. Klasická metoda, někdy také nazývaná jako "šampaňská", znamená, že druhotné kvašení probíhá v lahvi, v níž se víno dodává na trh. Během zrání jsou lahve pravidelně otáčeny, aby se kaly vznikající během kvašení setřásly do hrdla lahve. Těsně před expedicí se hrdlo lahve zmrazí a sediment se "odstřelí". Na závěr se do vína přidá takzvaný expediční likér, tedy směs vína, cukru a případně i vinného destilátu. Tím se upravuje konečný obsah zbytkového cukru. Právě jeho množství určuje zařazení sektu do jednotlivých kategorií od extra suchého až po sladké.

Expediční likér se přidává při všech metodách výroby šumivých vín. Výjimku tvoří vína označená brut nature, pas dosé či dosage zero. Do těchto většinou vysoce kvalitních šumivých vín expediční likér přidán nebyl. Dalším způsobem výroby je takzvaná transferní metoda (bývá také někdy uvedeno "kvašeno v lahvi"). Druhotné kvašení probíhá také v lahvi, poté se však víno pod tlakem přečerpá do velkokapacitních tanků. Zde se odfiltruje sediment, přidá expediční likér a sekt je opětovně lahvován. Metoda Charmat, neboli tanková metoda, je nejlevnějším, a proto nejrozšířenějším způsobem výroby šumivých vín. Celý proces včetně přidání expedičního likéru probíhá pod tlakem v uzavřeném tanku. Odtud se pak plní do lahví.

Perlivé není šumivé

Šumivá vína a vína perlivá nejsou totéž. U vín šumivých vzniká oxid uhličitý přirozeným procesem při kvašení, do vín perlivých jsou bublinky "dodávány" uměle, jsou sycena oxidem uhličitým. Perlivá vína se většinou vyrábějí z laciných stolních vín, oproti šumivým postrádají jemnost perlení a bublinky po otevření rychle vyprchají. Pokud je sycené víno označeno jako "šumivé", nebo dokonce "sekt", je to podle vinařského zákona klamání spotřebitele.

Šumivá vína

označení

obsah cukru v litru

brut nature (přírodně tvrdá)* do 3 g
extra brut (zvláště tvrdá) do 6 g
brut (tvrdá) do 15 g
extra dry (zvláště suchá) 12 až 20 g
sec (suchá) 17 až 35 g
demi-sec (polosuchá) 33 až 50 g
doux (sladká) nad 50 g

Šumivá vína se kromě obsahu cukru dělí do těchto čtyř kvalitativních kategorií: víno šumivé, víno jakostní šumivé, jakostní víno vinařské oblasti (sekt vinařské oblasti) a pěstitelský sekt. Vzájemně se liší kvalitou, dobou kvašení, obsahem alkoholu a přetlakem v lahvi. Šumivé víno nesmí být nazýváno sektem.

Poznámka: zatřídění podle obsahu cukru podle vyhlášky MZ č. 299/2000; * tyto údaje lze užít pouze u výrobků, kterým po vytvoření šumivého vína nebyl dodán žádný cukr