Vichřice Emma napáchala o víkendu řadu škod. S jejich likvidací pomůže pojišťovna, škodu je jí ale potřeba rychle nahlásit.

Vichřice Emma napáchala o víkendu řadu škod. S jejich likvidací pomůže pojišťovna, škodu je jí ale potřeba rychle nahlásit. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Poškodila vás Emma? Odborník radil, co s tím

  • 3
O víkendu se Českem prohnala vichřice Emma. Kácela stromy, převracela auta a ploty, strhávala střechy obchodů, domů, troufla si i na věž barokního kostela. Jak si se škodami, které Emma napáchala, poradit? Komu a kam je hlásit? Na tyto otázky odpovídal Michal Šimon z Česká asociace pojišťoven.

Hned první den po řádění vichřice se na pojišťovny obrátily tisíce poškozených klientů. Ke dnešnímu dni eviduje asociace deset tisíc hlášených škod v celkové hodnotě 600 milionů korun.

Emma lidem nejčastěji ničila střechy rodinných domů a okna, poškodila i řadu komerčních budov. Spoustu škod napáchaly polámané stromy nebo sloupy elektrického vedení či veřejného osvětlení. "Poškozena byla také řada aut a vichřice se podepsala i na zdraví některých obyvatel," uvedla asociace.  

. odpovědi MICHALA ŠIMONA najdete ZDE

Nejvíce byly postiženy regiony jižních Čech, severovýchod republiky, ale také Praha a její okolí.

V porovnání s Kyrillem byla Emma zatím slabší. Po loňském orkánu totiž pojišťovny evidovaly přes 70 tisíc škod v celkové hodnotě téměř dvou miliard korun.

. Co dělat, když vítr škodil

Poškození lidé či firmy musí nejdříve udělat vše pro to, aby zabránili vzniku dalších škod. Když například vítr poničí střechu domu, je nutné dům zakrýt tak, aby do něj nezatékala voda, která by ho dále ničila.

Vzniklé škody je dobré zdokumentovat. Fotodokumentace poškozeného majetku je důležitým podkladem pro vyřízení škodní události.  

Důležité je následně neprodleně nahlásit škodu pojišťovně (telefonicky, on-line). Pojišťovnu bude zajímat:

  • číslo pojistné smlouvy 
  • adresa poškozené věci, korespondenční adresa
  • seznam poškozených věcí
  • předpokládaná výše škody (vlastní odhad)
  • tel. kontakt na osobu, která bude přítomná případné prohlídce poškozené věci

Nicméně srovnávat je ještě brzy. Některé pojišťovny totiž už hovoří o srovnatelných škodách a počet oznámení bude narůstat ještě několik měsíců, tvrdí asociace.

Například elektrárenský gigant ČEZ prohlásil, že jemu Emma způsobila podle současných odhadů o polovinu vyšší škody než Kyrill. - více zde

Škodu je třeba co nejrychleji nahlásit
Pokud někoho vítr poškodil, je třeba jednat rychle. První věc, kterou musí každý udělat, je zabránit vzniku dalších škod.

Dále je dobré vzniklou škodu nafotit. "Z provedené fotodokumentace by měl být patrný rozsah veškerého poškození, které budete na pojišťovně nárokovat. Určitě je zde lepší udělat větší množství fotek než opačně," radil čtenářům pojišťovací specialista Michal Šimon. 

Zda lze na pojišťovně proplacení škody vymáhat, záleží podle něj na konkrétní smlouvě. Pokud však škoda vznikla například na opravovaném autě v servisu, kde na něj spadla střecha, majitel auta ji vyřizovat nemusí. "V takovém případě nese servis odpovědnost za věci převzaté. Tedy by měl zajistit náhradu škody," uvedl Šimon.

Česká asociace pojišťoven

Je zájmovým sdružením komerčních pojišťoven. Od roku 1994 zastupuje, hájí a prosazuje zájmy svých členů a jejich klientů ve vztahu k orgánům státní správy, legislativě a dalším subjektům.

K její členům patří například Allianz, AXA, Česká pojišťovna, Generali, Kooperativa či VZP. Podíl členských pojišťoven na celkovém předepsaném pojistném v České republice je 97,8 %.