První velká akce a první finále. Navíc v pouhých osmnácti letech. Aby něco z toho Manuel rozhodilo? V žádném případě!
Do medailové čtyřstovky odstartovala sice nejpomaleji ze všech osmi finalistek, už na dvou stech metrech se ale propracovala na páté místo. A v závěru dokázala ještě víc natáhnout krok a překonat Rumunku Miklósovou.
Elegantním stylem, jaký známe od Femke Bolové, si doběhla pro čtvrtou příčku v čase 50,52, kterým se dostala do vedení světové tabulky běžkyň pod dvacet let.
„Strašně moc mě závod bavil. Jsem ráda, že jsem mohla všechno absolvovat, rozběhy, semifinále a finále. I když to tak nemusí vypadat, jsem fakt šťastná,“ líčila Manuel.
Dvě hodiny spánku, pak životní výkon. Přišel v pravý čas, zářila čtvrtá Manuel |
„Říkala jsem si, že se musím po startu chytnout Irky, což se mi podařilo, a pak jsem mohla ještě zatáhnout. Cítím motivaci, nakopla mě k tomu, že se těším, až se budu moct zase připravova.“
O zlatu rozhodla po vyrovnaném souboji s Irkou Rhasidat Adelekeovou polská reprezentantka Natalia Kaczmareková, bronz získala Nizozemka Lieke Klaverová.
Švábíková, bronzová medailistka z loňského halového mistrovství Evropy s letošním maximem 4,65 metru, se ve finále blýskla perfektním skokem na 4,43 i 4,58. Prvním pokusem na 4,68 pouze proskočila, ve druhém se už přes laťku přehoupla, ta ale okamžitě padala dolů do doskočiště.
Třetí pokus vypadal pro českou tyčkařku už velmi nadějně, Švábíkové ale nepřálo štěstí, a po několika desetinách sekundy rozvibrovaná laťka spadla.
„Hrozně mě to mrzí, byl to dobrý pokus, fakt blízko. Když jsem byla nad laťkou, myslela, jsem si, že tam laťka zůstane. Čtvrté místo je hezké, i brambora se počítá, ale kdyby byla za 4,68, bylo by to hezčí,“ přiznala zklamání Švábíková.
Souboj o medaile nakonec nabídl dramatickou zápletku. Suverénka této sezony Britka Molly Cauderyová totiž stejně jako Švábíková chybovala hned na metě 4,68. Druhým pokusem se už opravila, i na překonání 4,73 ale potřebovala dva pokusy.
Naopak Řekyně Aikaterini Stefanidiová finálem proplouvala bez zaváhání až k výšce 4,78, tam se její skvělá forma zastavila, naopak laťka začala padat dolů.
Na zaváhání soupeřek dokázala perfektně zareagovat Švýcarka Angelica Moserová, která prvním pokusem skočila 4,78. Cauderyová ani Stefanidiová další úspěšný skok nepřidaly. A Švýcarka tak mohla slavit zlato.
Šestý Němejc, rekordní steeplaři
Své první velké finále na vrcholné akci prožil také Němejc. Jemu se ovšem finálová zkušenost protáhla déle, než předpokládal. Po ulitém startu Němce Hartmanna se museli závodníci vracet do bloků a start se opakoval. „Praskla mi bublina v tretře, takže jsem si trochu zazoufal,“ přiblížil své myšlenky v té chvíli Němejc.
4. den ME – večerní programPodrobná reportáž |
Na druhý pokus už se vše povedlo a český sprinter běžel do cíle v čase 20,91. „Snažil jsem se natáhnout krok, ale po neděli jsem byl trošku unavený. Pořád jsem ale zaběhl pod 21 z druhé dráhy, takže jsem spokojený,“ bral svůj výkon s odstupem.
Po diskvalifikaci Francouze Matea se navíc posunul na šesté místo. „To je samozřejmě hezké,“ usmíval se.
V souboji o zlato vypálil rybník domácímu miláčkovi Filippu Tortuovi švýcarský sprinter Timothé Mumenthaler, který zvítězil v čase 20,28. Na třetím místě ho doplnil krajan William Reais.
Finále běhu na 3000 metrů s překážkami chtěl odvážným tahem rozhodnout daleko před cílem domácí Osoma Zoghlami, který si rychle vytvořil velký náskok na zbytek pole.
Jeho soupeři ale byli trpělivý a se stahováním počkali až do předposledního kola. Pak se rychle propracovalo na čelo duo Francouzů, zatímco Ital odpadal. Pro zlato si nakonec doběhl Alexis Miellet, záda mu ze stříbrné pozice kryl Djilali Bedrani. Bronz získal Němec Karl Bebendorf.
Habarta s Víchem se postarali o dvojnásobnou českou účast, což se v běhu na 3 kilometry s překážkami stalo naposled před padesáti lety. A historickým zápisem neskončila pouze jejich účast.
Habarta dokázal finišovat na desátém místě a časem 8:21,83 stanovil nový národní rekord. O dvě příčky za ním skončil Vích, který si výkonem 8:22,95 zapsal nové osobní maximum.
„Nemůžu být naštvaný za osobní rekord ve finále mistrovství Evropy. Ale udělal jsem pár chyb, které mě mrzí. V posledním kole mi nevyšla snad ani jedna překážka. Aspoň se mám kam zlepšovat,“ hodnotil Vích.
„Úplně jsem se před závodem necítil, takže jsem nakonec rád, že jsem dokázal dát osobní rekord ve finále. Za český rekord jsem samozřejmě hrozně moc rád, ale budeme pokračovat dál v práci,“ ujistil Habarta.
Fantastická Jíchová
V dopoledním semifinálovém běhu figurovala ještě před závěrečnými dvěma překážkami Jíchová na předposlední pozici.
4. den ME – dopolední programPodrobná reportáž |
Fantastickým finišem, ve kterém předběhla všechny závodnice kromě suverénky Femke Bolové, si ale vybojovala vysněné. Časem 54,59 o téměř tři desetiny překonala olympijský limit i osobní rekord a posunula se do finále.
„Já mam takovou radost, že nevím co říct. A to mám pořád co říct,“ usmívala se před kamerou České televize šestá nejrychlejší žena semifinále. Zároveň už ale myslela na úterní vrchol. „Formu mám a myslím, že je ještě co prodat,“ komentovala a hledala nedostatky, které může ještě vylepšit.
Chvíli před ní v semifinále čtvrtky překážek zabojoval i Vít Müller.
Ve velmi rychlém běhu se mu sice rychle vzdálili ti nejrychlejší, český závodník ale ve vnější dráze dobře držel své tempo. Zaváhání přišlo až před poslední překážkou, kde musel lehce přibrzdit, aby mu vyšel krok. „Devátá dráha pro mě byla výhodná, nikoho jsem neviděl, mohl jsem se soustředit sám na sebe,“ popisoval sedmadvacetiletý reprezentant, který skončil v čase 49,25 celkově jedenáctý a do finále nepostoupil.
Nikoleta Džíchová! Jak atletka stopla auto a emotivně slavila olympijský limit |
Finále pro tyčkaře i Ogrodníkovou
Parádní úspěch zaznamenali oba čeští tyčkaři, cestu do finále měli přitom výrazně rozdílnou.
Pohodlně prošel kvalifikací Holý, který přesvědčivě překonal napoprvé 525, 540 i 560 centimetrů. Víc nebylo třeba. Šestadvacetiletý Čech skončil na děleném prvním místě po boku rekordmana Armanda Duplantise a dalších tří závodníků. „Jsem rád, že to bylo všechno čistě a na první pokus. Rád bych si skočil osobní rekord,“ myslel Holý už na finále.
Ščerba naopak nebyl daleko od obrovského zklamání.
Na základní výšce 525 dvakrát shodil a zadumaně hleděl na tyč, nechápal, kde je chyba. Třetí pokus mu ale od tíhy ulevil. Laťku přeletěl s rezervou, která předznamenala budoucí úspěch. Stejně problémy měl i na 545, kde se sice dvakrát dostal vysoko nad laťku, dvakrát ji ale cestou dolů shodil. Opět se však zachránil. Na metě 560 neuspěl ani napodruhé, díky špatně nastaveným stojanům ale dostal nový pokus. A ten už ho dostal do finále.
Nešťastnou kvalifikaci naopak zažila oštěpařka Petra Sičaková, druhá žena nedávné Zlaté tretry. Všechny tři hody se jí zapíchly těsně za padesát metrů, nejdále do vzdálenosti 52,86. Před startem druhé kvalifikační skupiny držela poslední dvanácté postupové místo, o to ale velmi rychle přišla.
„Zase mě zklamala hlava. Rozhazování bylo fajn. Chci se všem omluvit. Už jsem si myslela, že nějaký ty zkušenosti mám. Velkej závod a zase to dopadne takhle,“ smutnila jednadvacetiletá reprezentantka.
Já trenérka. V kvalifikaci jsem bojovala s hlavou, líčila oštěpařka Ogrodníková |
Přímý kvalifikační limit 60,50 nepokořila ani Ogrodníková, která však výkonem 58,52 a průběžným čtvrtým místem mohla celkem s klidem sledovat počínání druhé skupiny. Do finále nakonec postoupila s přehledem ze sedmé pozice „Úplně jsem neměla pocit dravosti a trápila jsem se. Furt jsem se musela nutit a nabuzovat,“ komentovala stříbrná medailistka z evropského šampionátu v roce 2018.
V pozdější skupině se o finále porvala ještě Andrea Železná, která se po dvou nepovedených pokusem vzchopila třetím hodem. Výkon 55,57 ale stačil pouze na osmnácté místo.
Útok na osobní maximum se komplikuje
Rozpačitý první den desetibojařského klání prožil Vilém Stráský.
Na úvodní stovce se čtyřiadvacetiletý reprezentant nenechal rozhodit dvěma nepovedenými starty, které způsobil roztěkaný německý oponent. I napotřetí předvedl perfektní reakci. Cíl proťal v novém osobním rekordu 10,65, který mu po první disciplíně přiřkl 940 bodů a průběžné čtvrté místo.
V dálkařském sektoru další osobák nepřidal, výkonem 7,37 metru se mu ale přiblížil na deset centimetrů. Ve vrhu koulí kariérní maximum znovu pokořil. Ve druhé sérii udělal důlek v trávě pět centimetrů před patnáctimetrovou hranicí a překonal svůj rekord o 28 centimetrů.
Na začátku večerního programu byl průběžně sedmý, pozici ale ztratil nepovedenou výškou, kde ho zastavila už meta 193 centimetrů. Ani následná čtvrtka se mu nepovedla podle představ, a tak je zatím průběžně desátý se 4197 body.
„Nejsem vůbec spokojený, výška je strašný propadák. Na čtvrtce jsem chtěl běžet na osobák, ale strašně dlouho jsem čekali na start, a to mi nedělá dobře. Na osobní rekord zatím body jsou, škoda těch, které jsem nechal teď ve večerním programu,“ litoval český desetibojař.
Do čela klání se skvělým představením ve výškařském sektoru posunul Nor Sander Skotheim, který už posbíral 4566 bodů.
Další domácí radost
V semifinále ženské dvoustovky odskočily všem soupeřkám Britka Daryll Neitaová a švýcarská obhájkyně zlata Mujinga Kambundjiová časem 22,51, respektive 22,52. Právě ony dvě jsou největšími favoritkami pro úterní večerní finále.
Finále mužské čtvrtky zdramatizoval Brit Charles Dobson, který se v cílové rovince tlačil na první místo, zkušenější Belgičan Alexander Doom si ale počkal na poslední metry, ve kterých se před Brita protáhl. S bronzem je spokojený Nizozemec Liemarvin Bonevacia.
Napínavou podívanou nabídlo také finále kladivářek. Světová rekordmanka Anita Wlodarczyk do něj vstupovala jako jasná favoritka. Hned po druhé sérii ale musela Polka odrazovat útok Finky Siljy Kosonenové a domácí Sary Fantiniové.
Ve čtvrté sérii se navíc dostala do vedení Francouzka Rose Logaová osobním maximem 72,68. Záhy ale hodila Polka 72,94 a mohla se uklidnit.
Jenže pak se do kruhu postavila Fantiniová, roztočila se, poslala kladivo, a sama nemohla uvěřit tomu, kam až doletělo. 74,18 metru! Na to už nenašla Wlodarczyková odpověď, a tribuny olympijského stadionu tak mohly propuknout v nadšení z dalšího domácího triumfu.
Italové zatím získali osm zlatých medailí a suverénně vedou pořadí zemí.
Mistrovství Evropy v atletice v ŘíměFinále: Muži: Ženy: Kvalifikace a semifinále: Muži: Ženy: |