GLOSA: Při nákupu bez plastu přijdete nejméně o čtyři pětiny věcí

  14:18aktualizováno  14:18
Nakupovat „bez plastu“ jde už dnes. Jen se zákazník musí smířit s tím, že při výběru přijde o dobré čtyři pětiny věcí a některé výrobky, jako balené maso, uzeniny či sýry, v obchodu či online zkrátka nekoupí.

Členové Autonomní skupiny aktivistů proti plastu (ASAPP) polepili v jednom z brněnských obchodů Albert zboží nálepkami s výzvami proti plastu. | foto: Majda Slámová

Vyhledat si zboží bez plastových obalů lze i v kamenné prodejně, ale mnohem jednodušší je to při nákupu na internetu. Například v sekci ovoce a zeleniny je u onlinového prodejce Rohlík něco přes 600 položek. Když si zákazník vyfiltruje jen ty „bez plastu“, přijde o skoro 500 z nich.

A podobně je tomu i u dalších druhů potravin. U sortimentu z pekárny a sladkého pečiva zbyde po odfiltrování plastu zhruba pětina původní nabídky. A to ve valné většině od menších českých pekařství.

U mléčných výrobků si běžně člověk může vybrat z tisícovky produktů. Po odbourání plastu jich zůstane 165, tedy zhruba patnáct procent. O mléko, vejce a máslo uvědomělý zákazník nepřijde, najde se i pár značek jogurtů ve skle, i když ty hlavní a největší samozřejmě se svými kelímky zmizí. Nejhorší je to ovšem u sýrů, kde vypadnou kvůli obalu úplně všechny plátkové eidamy, goudy a další. Podobné je to i se salámy a šunkami.

Fotogalerie

U některých druhů potravin ani bezplastový filtr nemá cenu, protože by si pak zákazník nemohl koupit nic. To je třeba příklad masa a ryb, které vždy leží na nějakém plastovém tácku.

Takzvanou bezplastovou uličku spustil onlinový prodejce potravin Rohlík zhruba před měsícem a pomocí ní si lze jednoduše vyfiltrovat jen jídlo bez plastu.

 Pohled skrze „rohlíkový“ bezplastový filtr ukazuje, jak jsme plasty obaleni ze všech stran. Bezplastový filtr nás „okrade“ třeba o balené brambory nebo víno ve vaničce či malá rajčata v kelímku.

Na druhou stranu i bez plastu lze v podstatě plnohodnotně nakoupit. U zeleniny a ovoce je to základní, obvykle volně prodejná zelenina jako mrkev, petržel, celer, brambory či cibule a rajčata, a ovoce podzimní sezony jako jablka či hrušky, včetně toho exotického jako melouny či avokádo.

Témata: plast, glosa, Maso, Sýr, výrobek

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Benzin stojí nejvíce od loňské zimy, zdražuje i nafta

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Cena za litr benzinu od minulé středy stoupla v průměru o 31 haléřů na 32,55 koruny...

Stejný obal, jiné složení. EK dosáhla kompromisu, dvojí standard zůstává

Ilustrační snímek

Po úterním souhlasu příslušného výboru europarlamentu je téměř u konce snaha prosadit úplný zákaz dvojí kvality...

TEST DNES: Chutný chléb umí i velká pekárna, nemusí stát více než 40 korun

Ilustrační snímek

Pamětníci žehrají na kvalitu chleba a mladí si raději pečou doma vlastní. Je opravdu ten kupovaný tak špatný? Test DNES...

Najdete na iDNES.cz