GLOSA: Při nákupu bez plastu přijdete nejméně o čtyři pětiny věcí

  14:18aktualizováno  14:18
Nakupovat „bez plastu“ jde už dnes. Jen se zákazník musí smířit s tím, že při výběru přijde o dobré čtyři pětiny věcí a některé výrobky, jako balené maso, uzeniny či sýry, v obchodu či online zkrátka nekoupí.

Členové Autonomní skupiny aktivistů proti plastu (ASAPP) polepili v jednom z brněnských obchodů Albert zboží nálepkami s výzvami proti plastu. | foto: Majda Slámová

Vyhledat si zboží bez plastových obalů lze i v kamenné prodejně, ale mnohem jednodušší je to při nákupu na internetu. Například v sekci ovoce a zeleniny je u onlinového prodejce Rohlík něco přes 600 položek. Když si zákazník vyfiltruje jen ty „bez plastu“, přijde o skoro 500 z nich.

A podobně je tomu i u dalších druhů potravin. U sortimentu z pekárny a sladkého pečiva zbyde po odfiltrování plastu zhruba pětina původní nabídky. A to ve valné většině od menších českých pekařství.

U mléčných výrobků si běžně člověk může vybrat z tisícovky produktů. Po odbourání plastu jich zůstane 165, tedy zhruba patnáct procent. O mléko, vejce a máslo uvědomělý zákazník nepřijde, najde se i pár značek jogurtů ve skle, i když ty hlavní a největší samozřejmě se svými kelímky zmizí. Nejhorší je to ovšem u sýrů, kde vypadnou kvůli obalu úplně všechny plátkové eidamy, goudy a další. Podobné je to i se salámy a šunkami.

Fotogalerie

U některých druhů potravin ani bezplastový filtr nemá cenu, protože by si pak zákazník nemohl koupit nic. To je třeba příklad masa a ryb, které vždy leží na nějakém plastovém tácku.

Takzvanou bezplastovou uličku spustil onlinový prodejce potravin Rohlík zhruba před měsícem a pomocí ní si lze jednoduše vyfiltrovat jen jídlo bez plastu.

 Pohled skrze „rohlíkový“ bezplastový filtr ukazuje, jak jsme plasty obaleni ze všech stran. Bezplastový filtr nás „okrade“ třeba o balené brambory nebo víno ve vaničce či malá rajčata v kelímku.

Na druhou stranu i bez plastu lze v podstatě plnohodnotně nakoupit. U zeleniny a ovoce je to základní, obvykle volně prodejná zelenina jako mrkev, petržel, celer, brambory či cibule a rajčata, a ovoce podzimní sezony jako jablka či hrušky, včetně toho exotického jako melouny či avokádo.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: plast, glosa, Maso, Sýr, výrobek

Nejčtenější

Boeingy 737 MAX nesmějí v Evropě létat, rozhodla bezpečnostní agentura

U SmartWings je zavazadlo do 15 kilogramů zdarma, nadváha vyjde ale na třicet...

Evropská agentura pro bezpečnost letectví pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Rozhodla tak kvůli havárii...

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Pilot zříceného boeingu žádal o návrat na letiště již tři minuty po startu

Letoun etiopských aerolinií Boeing 737-800 stojí na mezinárodním letišti v...

Pilot letounu, který se v neděli zřítil krátce po startu z hlavního města Etiopie Addis Abeby, již tři minuty po startu...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Velký nákupní bratr. Kamery v obchodech poznají váš věk i náladu

Ilustrační snímek

Interaktivní displeje rozpoznají tvář, věk a pohlaví zákazníka a nabídnou mu zboží na míru. Zhruba dva roky se české...

TEST DNES: Mnoho piv IPA má k ideálu daleko, nejlépe dopadla ta nejdražší

Ilustrační snímek

India Pale Ale. Tři slova, která nepivařům nic neřeknou, možná je neznají ani mnozí pijáci piva. Styl IPA k nám pronikl...

Do Česka se dostaly další 4 tuny vadného kuřecího, část skončila u zákazníků

Kuřecí stehna

Čeští veterináři dostali z Polska informaci, že se do České republiky dostaly téměř čtyři tuny mražených kuřecích...

Najdete na iDNES.cz