Každá čtvrtá potravina pochází z nemocného zvířete, tvrdí německá studie

  1:16aktualizováno  1:16
Zanícená vemena krav, polámané kosti nosnic a zničené klouby vepřů. Podle studie spotřebitelské organizace Foodwatch pochází každý čtvrtý zvířecí produkt v Německu z nemocného hospodářského zvířete. Na pultech obchodů se pak objevují jako zcela nezávadné potraviny.
Krávy nejčastěji kulhají, trpí poruchami metabolismu i plodnosti a záněty vemen.

Krávy nejčastěji kulhají, trpí poruchami metabolismu i plodnosti a záněty vemen. | foto: Reuters

Organizace Foodwatch vyhodnotila výsledky řady vědeckých studií zabývajících se zdravotním stavem hospodářských zvířat a přepočítala je na množství potravy, kterou produkují. Podle organizace tak každý desátý litr mléka pochází ze zaníceného vemene. Čtyři z pěti vajec snesly slepice s polámanými kostmi a každé druhé prase trpí při dodávce na jatka nemocí, způsobenou nevhodným chovem.

„Pokud se bavíme o chovu hospodářských zvířat, řeší se většinou jen formální kritéria jako je množství prostoru pro jedno zvíře nebo vybavení stájí. To je ale málo. Většinou se zamlčuje, že většina zvířat trpí vážnými zdravotními problémy,“ uvedl Matthias Wolfschmidt z Foodwatch, který měl vyhodnocení na starost.

Krávy nejčastěji kulhají, trpí poruchami metabolismu a plodnosti a záněty vemen. U prasat to je stejně jako u drůbeže chronické onemocnění kloubů. Slepice navíc často trpí zlomeninami, záněty vejcovodu či různými parazity. Podle spotřebitelské organizace přitom neexistují zásadní rozdíly mezi ekologickými a konvenčními chovy a roli nehraje ani jejich velikost. Zdraví zvířat ovlivňuje pouze přístup konkrétního chovatele.

Nemocné orgány se vyhodí, maso využije

Produkty takových zvířat jsou pak podle Foodwatch z veterinárního hlediska považovány za bezpečné. Nakažená zvířata, která aktuálně trpí nějakou nemocí, sice nesměřují na jatka, jinak je tomu ale například u krav, které prodělaly zánět plic nebo zánět jater v minulosti. „Tyto orgány se vyhodí, maso se však využije,“ řekl deníku taz Wolfschmidt.

Spolkový svaz veterinárních lékařů však některé závěry studie zpochybnil. Podle předsedy Siegfrieda Modera není například možné, aby se do oběhu dostalo mléko ze zanícených vemen. „To je prostě zakázáno,“ vyloučil Moder. Expertka na ekologické zemědělství Ute Knierimová z univerzity v Kasselu zase upozornila, že především kvalita života prasat v biochovech je výrazně vyšší než u konvenčních zemědělců.

I ona ovšem potvrdila, že co se týká výskytu nemocí není mezi ekologickým a běžným zemědělství velký rozdíl. Výtky vůči závěrům Foodwatch se pak neobjevily u zdravotních problémů zvířat, jakými jsou právě zmiňované zlomeniny či onemocnění kloubů, které na zdraví člověka nemohou mít vliv.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Storno do 3 hodin. Jak se mění pravidla pro směnu peněz

Směnárna (ilustrační snímek)

Od pondělí platí novela zákona o směnárnách, díky níž lze stornovat výměnu peněz do tří hodin od nákupu měny. V praxi...

TEST DNES: Úplné výsledky testu kvasových chlebů

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala deset chlebů, u nichž výrobci zdůrazňují, že jsou vyrobeny z živého žitného kvasu. Vybrali jsme...

Benzin stojí nejvíce od loňské zimy, zdražuje i nafta

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Cena za litr benzinu od minulé středy stoupla v průměru o 31 haléřů na 32,55 koruny...

Najdete na iDNES.cz