Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Drahé zrcadlovky - zbytečný luxus

  10:46aktualizováno  10:46
Od přelomu tisíciletí se v přízni kupujících pomalu, ale jistě zabydlují na prvním místě digitální fotoaparáty. To však neznamená, že svou kvalitou předčí klasické zrcadlovky na kinofilm. Zejména v kvalitě obrazu si zrcadlovky s vyměnitelnými objektivy udržují stále dobrou pozici.

A jak potvrdil poslední test německé spotřebitelské nadace Warentest, tyto fotoaparáty hrají v koncertu fotografických přístrojů vždy první housle, ať již stojí kolem 15 000 korun, nebo jejich cena sahá ke stu tisícům.

Čtyři z celkem sedmi testovaných fotoaparátů si odnesly v konečném hodnocení nejlepší známku, zbylé tři přístroje byly jen o stupínek horší. Ani zrcadlovky se samozřejmě nevyhnuly technickému pokroku a nejnovější modely vybrané do testu jsou přímo napěchované elektronikou.

Především pro amatéry jsou určené pohodlné programy pro různé motivy. Stačí otočit volícím kotoučem na některý ze symbolů a fotoaparát sám zajistí optimální nastavení pro portrétové, sportovní, makro nebo krajinné snímky. Takovou možnost mají majitelé relativně levných testovaných modelů Canon EOS 30, Nikon F 65 a Pentax MZ­30. Jen s trochou více úsilí lze nadto dosáhnout jakékoliv kombinace časů a clon včetně nastavení pro zachycení i velmi rychlého pohybu.

Tip testu
Nejlevnější z nejlépe ohodnocených fotoaparátů, Nikon F 80, stojí necelých 25 000 korun. Kdo klade důraz na minimální hmotnost a spokojí se s relativně skromnou výbavou, bude pro něj výhodnou volbou Pentax MZ­30 za cenu okolo 9329 korun (bez objektivu). Každopádně se vyplatí porovnat předem ceny v různých obchodech, neboť tak lze na stejném modelu fotoaparátu někdy ušetřit i několik tisíc korun.

Automatika pomůže hlavně amatérům

Kdo chce kvůli neobvyklým fotografickým nebo uměleckým efektům vypnout veškerou automatiku a nastavit si sám čas a clonu, může tak učinit u všech testovaných fotoaparátů. Ručně lze nastavovat samozřejmě i ostrost a kontrolovat ji přes hledáček. Nejde to ovšem tak hbitě a zejména fotografové­amatéři by se měli raději spolehnout na systém automatického zaostřování.

Funguje téměř stejně tak přesně a jistě. Pouze velmi málo kontrastní, světlé nebo tmavé objekty, zrcadlící se plochy nebo například větve v popředí motivu mohou automatické zaostřování zmást a způsobit neostré fotografie. Většinou se jim dá zabránit několikanásobným zaostřením a šikovným použitím paměti ostření. Nejlépe dopadly systémy automatického zaostřování Canonu EOS 1V a Minolty Dynax 7.

Co jsou zrcadlovky?
Jednooké zrcadlovky označované také jako SLR (podle anglického Single Lens Reflex) jsou přístroje ctěné amatéry i profesionály. Jejich největší výhoda tkví v konstrukci, protože fotograf se hledáčkem dívá skrze objektiv a vidí v něm přesně to, co se objeví na snímku. Druhou výhodou zrcadlovek je velikost matnice, která je stejně velká jako negativ a dokáže tak zachytit i nejmenší detaily obrazu. Třetí výhoda je záležitostí obchodu, protože k zrcadlovkám lze dokoupit širokou paletu vybavení od výměnných objektivů, přes digitální stěny až po blesky. Zrcadlovky se při každém stisknutí spouště prozradí sytým cvaknutím sklopného zrcadla. Někoho může rušit, v uších milovníků fotografování však zní jako rajská hudba.

Nejdražším přístrojům chybí blesk

Kdo chce využít veškeré možnosti moderní zrcadlové techniky, měl by si důkladně prostudovat návod k použití. Platí to zejména u profesionálně vybavených a drahých přístrojů Canon EOS 1V za téměř 90 000 korun a Contax N1 za více než 60 000 korun. Pro fotoamatéra, který si netroufá na žádné experimenty, je mnoho funkcí u těchto dvou fotoaparátů zbytečných. Spíš u nich bude postrádat zabudovaný blesk, který všechny levnější testované modely naopak mají.

Dobrý snímek vyžaduje kvalitní objektiv

Nakolik bude konečný obraz kvalitní, určuje u každého fotoaparátu především objektiv. Žádný z těch, které otestovala nadace Warentest, nedostal méně než čtyři hvězdičky z pěti možných. Sedm značkových výrobků se liší zčásti v rozsahu ohniskové vzdálenosti a ve svítivosti.

Velmi dobré ocenění získal zejména Zeiss Vario Sonar určený k fotoaparátu Contax, i když jeho cena je vysoká - přes 60 000 korun. Největší zoomový faktor v testu má objektiv od Minolty, který stojí v tuzemsku okolo 23 000 korun. Bohužel i u nejkratší ohniskové vzdálenosti nejzřetelněji zkresluje a rovné čáry se zobrazují zakřiveně.

Podle časopisu TEST (Stiftung Warentest 7/2001)

Jak se testovalo
Do testu byly zařazeny plně automatické maloformátové zrcadlovky s objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, nakoupené v německých obchodech v průběhu listopadu a prosince loňského roku.

U každého přístroje se pak zjišťovala citlivost systému automatického zaostřování a přesnost nastavení vzdálenosti. U systému osvitu se měřila jeho přesnost, dodržení časů závěrky a hodnotily se snímky pořízené za kritických světelných podmínek.

Posuzoval se také soulad mezi obrazem v hledáčku a snímkem na filmu, jasnost, přehlednost indikátorů i to, zda je fotoaparát vhodný pro nositele brýlí. U přístrojů se zabudovaným bleskem odborníci měřili směrné číslo a přesnost regulace osvitu a podle praktických snímků hodnotili osvětlení bleskem.

Pět dobrovolníků si pak vyzkoušelo obsluhu každého fotoaparátu včetně výměny baterií, filmu a objektivu a také zhodnotili, zda jsou pro ně návody k použití dostatečně srozumitelné, podrobné a přehledné.

U objektivů bylo při hodnocení nejdůležitější jejich rozlišení a ostrost obrazu. Hodnotilo se i zkreslení, nepravé světlo, rozložení jasnosti, odrazy při fotografování s protisvětlem i dodržení deklarovaných otevření clony a ohniskových vzdáleností.

Menší, ale také důležitou roli v celkovém hodnocení hrálo posouzení snadnosti obsluhy a nastavení objektivu.

Čím vším lze fotografovat

Zrcadlovky jsou sice v současné době na vrcholu fotografické techniky, ale mnohdy je výhodnější použít jiný typ aparátu. "Za každý požadavek navíc totiž zaplatíme," uvádí ve své učebnici Fototechnika Miroslav Pinďák.

"Kvalita profesionálních fotoaparátů i filmů již dávno přesáhla představy běžných fotoamatérů, a proto je úplně uspokojí levnější přístroje," vychází z výsledků dlouholetého testování vedoucí akreditované laboratoře VUZORT Antonín Vajčner. Jaké fotoaparáty si tedy může amatér koupit?

Přístroje na jedno použití

Pro děti nebo v nouzi lze sáhnout po plastovém či papírovém aparátu na jedno použití. Kvalita jeho optiky odpovídá nejlevnějším kompaktům. Po nafotografování filmu stačí zanést přístroj do minilabu a ten zařídí vyvolání filmu (i zničení přístroje). Přístroj i s filmem stojí přibližně dvojnásobek toho, co film - tedy několik stovek korun. O něco málo dražší jsou přístroje pro fotografování pod vodou.

Kompakty

Malé jednoduché přístroje do ruky za tisícovku jsou vhodné především pro nenáročné fotografování za denního světla. Nelze od nich mnoho čekat, ale fotografie z dovolené bez potíží udělají.

Několik tisíc korun je třeba si připravit na kompakty s automatickým zaostřováním, dobrou optikou, samospouští a výkonnějším bleskem. I tak však obvykle nelze počítat s fotografováním na kratší vzdálenost než padesát centimetrů a v šeru dále než na pár metrů, ani se zvláštními efekty.

Další tisíce korun navíc stojí modely se zoomem, které si fotografovaný objekt jakoby přitáhnou a zvětší. Luxusní, maličké, vodovzdorné, nebo dokonce podvodní kompakty mohou stát až několik desítek tisíc korun.

Zrcadlovky

Klasické mechanické přístroje ustupují elektronickým, které kromě motorového posunu filmu disponují automatickými programy pro fotografování za různých podmínek a umožňují fotografovi odpoutat se od technických problémů a soustředit se jen na vyznění snímků. Ceny takových aparátů se pohybují od desítek do stovek tisíc korun.

Středoformátové zrcadlovky na filmy 6x9 cm jsou doménou profesionálů a velkoformátové dokonce jen pro velmi specializované práce, například pro tisk knih nebo plakátů. Někteří specialisté dosud používají dvouoké zrcadlovky, jako byl dříve populární flexaret, na jejichž matnici je třeba nahlížet shora, nebo dokonce přístroje s hledáčkem mimo objektiv. Takové aparáty slouží hlavně pro záběry krajiny, přírody nebo architektury. Lze s nimi dělat i panoramatické záběry.

Digitální aparáty

Přístroje, které nepotřebují film, jsou pro amatéry zatím jen výkřikem techniky. Profesionální reportéři však už běžně používají zrcadlovky s takzvanými digitálními snímači, které obrázky ihned převádějí do paměti přístrojů. Ty ovšem stojí stovky tisíc korun.

Amatéři, kteří se spokojí s pohlednicovým formátem svých fotografií, musí zaplatit několik desítek tisíc a hypermarkety začaly pro úplně nenáročné zákazníky prodávat digitální aparáty za čtyři tisíce korun. Jejich snímky se však vyrovnají pouze fotografiím z nejlevnějších kompaktů.

Testovaná těla fotoaparátů

Minolta Dynax 7 34 690 Kč *****
+ velký displej na zadní stěně, na kterém se zřetelně a přehledně zobrazují všechny pro snímek důležitá data a informace, velmi dobré ovládání, funkce Eye­Start, záznam dat snímků, vyměnitelné matnice, řada individuálních funkcí
- nemá samostatné programy pro různé motivy
Nikon F 80 24 900 Kč *****
+ osvětlitelný displej, řada individuálních funkcí, velmi dobré ovládání, nejlevnější z nejlépe hodnocených fotoaparátů
- nemá samostatné programy pro různé motivy
Canon EOS 30 31 490 Kč ****
+ programy pro různé motivy (portrétové, sportovní, makro nebo krajinné snímky), očima řízené automatické zaostřování
Pentax MZ­30 9329 Kč ****
+ programy pro různé motivy (portrétové, sportovní, makro nebo krajinné snímky), nejmenší hmotnost ze všech (410 g včetně baterie a filmu), nejlevnější ze všech testovaných fotoaparátů
Nikon F 65 13 990 Kč ****
+ programy pro různé motivy (portrétové, sportovní, makro nebo krajinné snímky), lehký, druhý nejlevnější ze všech testovaných fotoaparátů
Contax N1 61 122 Kč *****
+ osvětlitelný displej, vyměnitelné matnice, množství individuálních funkcí
- nemá zabudovaný blesk, nemá samostatné programy pro různé motivy
Canon EOS 1V 89 990 Kč *****
+ osvětlitelný displej, možnost přenosu dat na PC, vyměnitelné matnice, množství individuálních funkcí
- nemá zabudovaný blesk, nemá samostatné programy pro různé motivy, největší hmotnost ze všech (1005 g včetně baterie a filmu), nejdražší ze všech testovaných fotoaparátů


Testované objektivy

Minolta AF 3,5­4,5/24­105 mm 23 190 Kč ****
+ největší rozsah proměnné ohniskové vzdálenosti (25­105 mm) a zoomový faktor (4,3) ze všech testovaných objektivů, protisluneční clona, kovový bajonetový závit
- i u nejkratší ohniskové vzdálenosti zkresluje (rovné čáry se zobrazí zakřiveně), clonu nelze nastavit manuálně
Canon EF USM 2,8/28­70 mm 78 890 Kč ****
+ ultrazvukový motor, protisluneční clona
- clonu nelze nastavit manuálně, nejdražší a nejtěžší (830 g) z testovaných objektivů
Pentax FA 4,0­5,6/35­80 mm 3978 Kč ****
+ manuálně nastavitelná clona, protisluneční clona, plastový bajonetový závit, nejlevnější a nejlehčí (160 g) z testovaných objektivů
- nejmenší zoomový faktor z testovaných objektivů (2,2)
Canon EF USM 4,0­5,6/28­90 mm 8990 Kč ****
+ ultrazvukový motor, plastový bajonetový závit
- clonu nelze nastavit manuálně
Nikon AF Nikkor D 3,5­5,6/28­80 mm 7490 Kč ****
+ manuálně nastavitelná clona, protisluneční clona, plastový bajonetový závit
Contax/Zeiss Vario Sonnar T 3,5­4,5/24­85 mm 61 122 Kč ****
+ manuálně nastavitelná clona, protisluneční clona, kovový bajonetový závit
Nikon AF Nikkor D 2,8­4,0/24­85 mm 31 900 Kč ****
+ manuálně nastavitelná clona, protisluneční clona, kovový bajonetový závit
Stupnice celkového hodnocení: ***** velmi dobrý, **** dobrý, *** uspokojivý, ** dostatečný, * nedostatečný. U těl fotoaparátů byl hodnocen systém automatického zaostřování (30 %), systém osvitu (30 %), hledáček (15 %), zabudovaný blesk (5 %) a ovládání (20 %). U objektivů byla hodnocena kvalita obrazu (80 %) a ovládání (20 %). Uvedené ceny jsou pouze orientační a u těl fotoaparátů nezahrnují cenu objektivu.

 

Některé z testovaných fotoaparátů.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Krize už dopadá: čtvrtina českých firem propouští, pětina snižuje mzdy

Pandemie covid-19 dolehla na tuzemské firmy. Přibližně čtvrtina z nich už přistoupila k propouštění a pětina osekala...

Chorvatsko se modlí za návrat turistů, bez nich mu hrozí ekonomický kolaps

Koronavirus zdecimoval nejdůležitější sektor chorvatské ekonomiky. Na příjmech z cestovního ruchu je Chorvatsko závislé...

Budeme škrtat a zdražíme, odmítají řetězce zvýšení podílu českých potravin

Obchodní řetězce varují před schválením novely zákona o potravinách. Už od příštího roku by musely některé z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síť pražských barů vyzývá zákazníky, ať nešetří na spropitném

Iniciativa #milujemevino kolem pražských vinných barů Vinograf vyzývá k diskusi o odměnách hostů pro personál...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Tesco počítá zákazníky. Každý musí mít 16 metrů místa, jinak obchod zavře

Síť prodejen Tesco zavedlo nestandardní „protivirové“ opatření. Na svých prodejnách počítá zákazníky a pokud jich je v...

Koupání v roušce nehrozí, cestování do bezpečných zemí by mělo být bez testů

Premium Část cestovních kanceláří zrušila prodané zájezdy a čeká na nová pravidla, která budou platit při koupání na plážích ve...

Výdejní okénka pomohla. Přesto spadly tržby restaurací na polovinu

Útraty v restauracích během karantény meziročně klesly až o polovinu, po otevření zahrádek činil propad 19 procent....

Umýt ruce či za plexisklo. Fastfoody se připravují na otevření

Řetězce rychlého občerstvení se připravují na pondělní otevření poboček po 72 dnech. Snižují počty míst v interiérech....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz