Za vysvědčení nedávejte drahý dárek ani peníze, doporučuje psycholog

  5:00aktualizováno  5:00
Dárek dětem za vysvědčení může mít mnoho různých podob – od věcí po zážitky. Měl by ideálně vyjadřovat podporu rodičů za snahu a pomoct sdílet s dítětem významný den a dosažené úspěchy. Přinášíme tipy, čím obdarovat různé věkové skupiny dětí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Den, kdy děti přinesou vysvědčení, je dobré pojmout trochu slavnostně a tím dát jejich snaze určitou váhu. „Krátce, konkrétně a přirozeně pojmenovat, co se dítěti povedlo a vyjádřit radost. Vzít je do cukrárny, na oběd, na výlet nebo do zoo,“ doporučuje pražský psycholog Tomáš Morávek.

Podle jeho názoru by dárek za vysvědčení neměl být příliš cenově drahý nebo okázalý. Rovněž peníze nedoporučuje. „Mohou totiž ubírat dětem jejich zodpovědnost za výsledky ve škole,“ míní.

Hračkáři digitalizují, děti si hrají s mobilem i na koberci zároveň

„Za vysvědčení se pravidelně nejvíce darují mobilní telefony a elektronika – a to ve všech věkových kategoriích, hračky a sportovní vybavení,“ uvádí Patricie Šedivá, mluvčí internetového obchodu Alza.cz.

Když se rodiče rozhodnou darovat knížku, je zpravidla jedna a stojí kolem 250 Kč. „Ale jsou taky rodiče, kteří dítě vypustí do krámu a pak mu zaplatí klidně deset knížek. A nejsou to jen rodiče, ale i prarodiče,“ konstatuje Jana Kmuníčková, mluvčí knihkupectví Kanzelsberger. 

„Právě teď vede žebříček dětských knih Deník báječného kamaráda, což je první díl nové série od Jeffa Kinneyho, který se snaží navázat na úspěch Deníku malého poseroutky,“ doplnila.

Dětem od 15 let výš Kmuníčková doporučuje nechat si knihu vybrat, případně jim dát dárkovou poukázku do knihkupectví. „V tomhle věku už řada dětí čte knihy pro dospělé a trefit se jim do vkusu znamená dobře je znát,“ vysvětlují mluvčí Kanzelsbergera.

Sledujte a odměňujte průběžně

Jsou ale dárky za vysvědčení tím správným způsobem, jak přimět dítě k plnění školních povinností? Vždy jde o to, jakou má dítě povahu a vztah k disciplíně. Ideální je, když rodiče své dítě sledují a podporují v pozitivním přístupu ke škole průběžně. Pokud se vyskytne problém, je důležité umět odlišit, zda se jde o jednorázové pochybení, nedbalost či jaká je skutečná příčina zhoršeného prospěchu.

„Dlouhodobě zhoršený prospěch většinou souvisí s motivací dítěte plnit povinnosti. Rodiče by měli začít tím, že budou důslední i v jiných oblastech života dítěte. Je velmi důležité pomoci dítěti vypěstovat si alespoň základní návyk – nejdřív povinnost a teprve pak zábava. Tak to budou mít děti i po celý zbytek života. Opět zde upřednostňujeme slovní pochvalu před hmotnými dary či penězi,“ radí Morávek.

Pokud dítě přijde s vysvědčením se špatnými známkami, unáhlená reakce rodičů může jen uškodit. Typickým příkladem může být rodič, který kvůli pracovní vytíženosti teprve na konci roku zjistí, že má jeho dítě špatné známky. Vyvolá to v něm potřebu ihned jednat a dítěti s křikem oznámí, co všechno mu zakazuje a jak je oproti ostatním neschopné.

„Zkuste se nejprve sami uklidnit a držet se zásady nesrovnávat s ostatními. Pak si s dítětem promluvte s snažte se najít společně příčiny problémů. A podívat se na situaci celkově. Jak se dítě chová jinde, jak doma pomáhá, jak reaguje na pochvalu a na zákazy,“ zdůrazňuje psycholog.

Někdy pomůže potomkovi jen domluva, jindy doučování a důslednější zapojování do domácích prací. „Pokud cítíte, že je problém vážnější, je dobré vyhledat pomoc v některé pedagogicko-psychologické poradně,“ říká Morávek.

Tipy na dárek pro různé věkové skupiny

1. stupeň ZŠ:

  • hračky (Lego, skákací hrady, trampolíny), smartphony, tablety, potřeby pro hraní her, koloběžky
  • knihy 6–8 let: Ezopovy bajky (převyprávěné Jiřím Žáčkem a ilustrované Adolfem Bornem), Včely, Sliz
  • knihy 9–11 let: Valentýnka a daleké kraje, Deník báječného kamaráda, Prašina

2. stupeň ZŠ:

  • smartphony, reproduktory, sluchátka, počítačové příslušenství, deskové hry, sportovní potřeby (brusle)
  • knihy After – Polibek, Koláčky a spiklenci, Nikdynoc

Středoškoláci:

  • notebooky, smartphony, deskové hry pro náročné (jako např. monopoly, scrabble, dostihy a sázky, krycí jména, carcassone), hodinky (vč. těch chytrých) a také batohy a sportovní vybavení
  • knihy dle vlastního výběru dětí

Zdroj: Alza.cz, Kanzelsberger

Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Alza se musí omluvit Heurece za tvrzení, že je riziková, rozhodl soud

Podle Městského soudu v Praze se musí Alza.cz omluvit za tvrzení o tom, že je...

Srovnávač cen Heureka.cz uspěl ve sporu s největším českým internetovým obchodem Alza.cz. Pražský městský soud zatím...

Už třetina Čechů platí mobilem. Banky jdou novému trendu vstříc

Ilustrační snímek

Mobil místo plastové karty preferuje stále více zákazníků tuzemských bank. Telefonem platí v obchodech 31 procent...

TEST DNES: Úplné výsledky testu nealko piv a pivních mixů

ilustrační snímek

MF DNES otestovala osm vzorků neochucených nealkoholických piv a osm míchaných nápojů z nealkoholického piva, kterým se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz