Do problémů stáhlo Airbus dvouleté zpoždění dodávek Airbusu A380.

Do problémů stáhlo Airbus dvouleté zpoždění dodávek Airbusu A380. | foto: Reuters

V Airbusu je dusno. Jeho akcie padají

  • 9
Evropský výrobce letadel Airbus právě prožívá hodně neklidné období. Vše odstartovalo středeční zveřejnění ozdravného plánu. Plánovaná redukce počtu zaměstnanců znervóznila odboráře, kteří organizují stávky v německých i francouzských továrnách. Akcie Airbusu se rázem staly poměrně rizikovými a jejich cena padá.

Navíc toto téma využilo i mnoho především francouzských politiků v boji před blížícími se prezidentskými volbami.

Další těžkou ránu utrpěl Airbus ke konci minulého týdne, kdy zasilatelská firma UPS odřekla svoji objednávku deseti nákladních verzí obřího letounu A380. Tím pádem ztratil Airbus posledního zájemce o nákladní superjumbo a možné tržby ve výši tří miliard euro.

Společnost oznámila svůj restrukturalizační plán ve středu po jednání s odboráři. V rámci snížení nákladů přijde o práci celkem 10 tisíc lidí v průběhu příštích čtyř let.

Hrozí další stávky
Hned další den po tomto oznámení vyhlásili stávku zaměstnanci tří německých závodů a práce ustaly také ve francouzské továrně Saint Nazaire. Odboroví předáci slibují ještě další protesty.

"Jsme připraveni blokovat výrobu," prohlásil šéf odborové organizace Dělnická síla Julien Talavan v rozhovoru pro deník La Tribune. Nelíbí se mu především plánované přemístění části prací na letounu A320 do Německa, čímž by se snížila produkce v závodě v Toulouse o 20 procent.

Investoři se akcií EADS zbavují
Nervozita se brzy projevila i na obchodování s akciemi mateřské společnosti EADS. Hned ve čtvrtek zaznamenali brokeři propad o téměř pět procent. Cena akcií padá i téměř týden po oznámení revitalizace a v současnosti se pohybuje pod 23 euro. Odborníci se shodují, že investoři jsou skeptičtí, zda se podaří plán zrealizovat při probíhajících protestech a politických sporech.

Airbus hýbe i francouzskou politickou scénou
Na politické scéně se situace v Airbusu projevila hlavně ve Francii. Mnoho politiků v ní vidí příležitost, jak se zviditelnit před prezidentskými volbami, které se budou konat v dubnu a květnu. Média se hemží výroky členů současné vlády i opozice a především kandidátů na post prezidenta.

Podporu nalezl plán u francouzského premiéra Dominiqua de Villepina. "Tento plán je nezbytný k definitivnímu ukončení nejistoty a přípravy na budoucnost," řekl na pravidelném zasedání vlády.

Podle názoru představitelů současné pravicové vlády by se vlády neměly zasahovat do rozhodnutí managementu společnosti. Ale varují před tím, aby tato neklidná situace nehrála do karet opozici, která navrhuje větší rozhodovací pravomoc francouzských samospráv.

,