ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šéfové firmy Shell jsou v problémech. Kvůli klimatické strategii čelí žalobě

  • 86
Ředitelé velké ropné společnosti Shell čelí žalobě za nedostatečnou firemní klimatickou strategii. Podle stěžovatelů totiž společnost nepodniká dostatečné kroky k dosažení klimatických cílů v době, kdy celý svět i jiné podniky na čistou energii stále více přecházejí. Za žalobou stojí právníci ekologické organizace ClientEarth, kteří se obrátili na nejvyšší soud v Anglii.

Podle ekologické organizace ClientEarth jde o první případ podobného typu na světě. Cílem je osobní odpovědnost nejvyšších představitelů firmy za nedostatečnou ukázněnost v oblasti přechodu na čisté energetické zdroje. ClientEarth má v ropné společnosti Shell mimo jiné i symbolický podíl na řízení. Informoval o tom deník The Guardian.

Ekologická organizace se opírá i o skupinu velkých penzijních fondů i dalších institucionálních investorů. Ti všichni tvrdí, že globální přechod na nízkouhlíkovou energetiku je v současné době nevyhnutelný. Světové vlády i další činitelé podle nich mají dělat všechno pro to, aby co nejdříve ukončili klimatickou krizi. Neschopnost společnosti Shell v této oblasti pak podle stěžovatelů tento cíl narušuje. Zároveň dodávají, že ohrožuje i úspěch samotné společnosti Shell a vede k plýtvání peněžních prostředků na nepotřebné projekty v oblasti škodlivých fosilních paliv.

Shell se topí v zisku

Firma Shell před nedávnem vykázala rekordní roční zisk ve výši 40 miliard dolarů, což je v přepočtu zhruba 920 miliard korun. Šlo hlavně o důsledek obrovského nárůstu cen energií i fosilních paliv, který souvisel mimo jiné i s válkou na Ukrajině. I proto se stěžovatelé domnívají, že by tyto peněžní prostředky měli využít jiným způsobem.

„Společnost Shell sice nyní dosahuje rekordních zisků, ale fosilní paliva stále vyhledává. Z dlouhodobého hlediska je ale v nejlepším zájmu společnosti, zaměstnanců, akcionářů i planety, aby firma Shell snižovala své emise mnohem rychleji a přísněji. I Mezinárodní energetická agentura v roce 2021 uvedla, že žádné nové projekty v oblasti těžby ropy a zemního plynu nejsou se strategií nulových emisí do roku 2050 slučitelné. Proto nejsou plány Shellu důvěryhodné,“ uvedl právní zástupce organizace ClientEarth Paul Benson.

Zelené investice se odsouvají. BP chce kvůli krizi vsadit na fosilní paliva

Shell v poslední době ale čelí většímu počtu klimatických sporů. Patří mezi ně třeba i příkaz nizozemského soudu snížit emise z těžby ropy a plynu o 45 procent do roku 2030. Zelené strategie ale odsouvají i jiné firmy a společnost Shell tak není v tomto ohledu jediná.

Žalobě na Shell mnozí tleskají

K ekologické organizaci ClientEarth se rozhodl přidat třeba i největší britský penzijní systém Nest, který má více než 10 milionů klientů. „Doufáme, že celý energetický průmysl zpozorní,“ uvedl pro deník The Guardian Mark Fawcett, který je investičním ředitelem tohoto fondu.

Mezi další významné institucionální investory, kteří takové aktivity ekologické organizace podporují, se řadí třeba i švédský národní penzijní fond AP3, francouzský Sanso IS nebo britská společnost London CIV.

„Během několika příštích desetiletí bude až 1 milion lidí ohrožený problémem v podobě změny klimatu. Domníváme se, že správní rada společnosti Shell nepřijala dosud rozumnou nebo účinnou strategii pro řízení klimatických rizik. Podle našeho názoru ale má představenstvo této firmy podobné problémy ve svých strategiích reflektovat,“ uvedla pro deník The Guardian Amy Jacksonová, která je vedoucí odpovědného investování ve společnosti London CIV.

Ekologická organizace ClientEarth proto nyní žádá nejvyšší anglický soud také o, aby nařídil představenstvu Shellu přijmout takovou strategii, která bude reflektovat možná klimatická rizika. Mluvčí společnosti ale nařčení ekologické organizace odmítá.

„Tato tvrzení organizace ClientEarth odmítáme. Naši vrcholní zástupci vždy plnili své zákonné povinnosti. Jsme přesvědčeni, že naše klimatické cíle jsou v souladu s tím, co reflektuje Pařížská dohoda. I naši akcionáři naši strategii podporují, při poslední valné hromadě pro ni hlasovalo osmdesát procent z nich,“ dodal pro deník The Guardian mluvčí společnosti Shell.